-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kinijoje aptikta žuvies fosilija gali pakeisti požiūrį į stuburinių evoliuciją

Tarptautinė mokslininkų grupė Kinijoje atrado prieš 419 mln. metų gyvenusios žuvies fosiliją su aiškiai matomu žandikauliu, o tas gyvūnas gali būti trūkstama grandis stuburinių evoliucijoje.
Žuvis Entelognathus primordialis
Žuvis Entelognathus primordialis / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Ištyrus Siaosiango vandens saugykloje rastas suakmenėjusias žuvies liekanas, mokslo žurnale „Nature“ ketvirtadienį buvo paskelbtas straipsnis, kuriame teigiama, kad šis gyvūnas yra primityviausias iki šiol atrastas stuburinis gyvūnas, kurio nasrų sandara buvo panaši į šiuolaikinių gyvūnų, įskaitant apatinį žandikaulį, kurį turi ir žmonės.

„Tai pagaliau išsprendžia šimtmečio senumo problemą dėl šiuolaikinių žuvų kilmės“, – sakė Australijos mieste Adelaidėje įsikūrusio Flinderso universiteto paleontologijos profesorius Johnas Longas.

Mokslininkai nustebo nustatę, kad kaulinėmis plokštelėmis pasidengusi žuvis Entelognathus primordialis, priklausanti dabar jau išnykusių šarvuotųjų žuvų klasei, turėjo nedidelę, bet sudėtingos sandaros kaukolę ir žandikaulius.

Šis radinys galimai paneigia ankstesnes teorijas, kad šiuolaikiniai stuburiniai, įskaitant kaulinius griaučius turinčias žuvis, išsivystė iš į ryklius panašių padarų, kurių skeletas buvo kremzlinis.

Naujasis radinis yra trūkstama grandis evoliucijos medyje: tos žuvys gyveno anksčiau negu atsirado į ryklius panašūs gyvūnai, todėl tikėtina, kad kaulinį skeletą turėję padarai buvo tiek šiuolaikinių kaulinių, tiek kremzlinių žuvų protėviai.

„Dabar žinome, kad iš senovinių šarvuotųjų žuvų kilo mums pažįstamų šiuolaikinių žuvų fauna“, – sakė J.Longas, kuris nepriklausė Kinijoje dirbusiai grupei.

J.Longas šį atradimą laiko „labiausiai jaudinama žinia paleontologijoje nuo archaeopterikso ir „Liusi“, turėdamas omenyje fosilijas, kurių atradimas buvo itin svarbus mūsų supratimui apie paukščių ir žmonių evoliuciją.

„Nature“ straipsnyje tiksliai nenurodoma, kada buvo surasta Entelognathus primordialis fosilija.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius