TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Kirminėlis – raktas į mįslę, kaip gyvūnai orientuojasi pagal Žemės magnetinį lauką

Kirminėlis C.elegans naudoja TV anteną primenančią struktūrą, kad orientuotųsi Žemės magnetiniame lauke
Andres Vidal-Gadea. / Kirminėlis C.elegans naudoja TV anteną primenančią struktūrą, kad orientuotųsi Žemės magnetiniame lauke
Šaltinis: 15min
0
A A

Mokslininkai iš Teksaso universiteto Ostine (JAV) nustatė pirmąjį Žemės magnetinio lauko jutiklį gyvūnuose. Jutiklis buvo rastas nedidelio kirmino smegenyse ir gali suteikti naudingų žinių apie tai, kaip veikia maži gyvūnų kompasai, rašo Phys.org.

Daug gyvūnų rūšių nuo migruojančių paukščių iki jūros vėžlių ar vilkų naviguoja naudodami Žemės magnetinį lauką. Tačiau iki šiol niekas nežinojo, kaip jie tai daro. Jutiklis, rastas kirminėlyje C.elegans, yra mikroskopinė struktūra neurono gale, kurią greičiausiai turi ir kiti gyvūnai, atsižvelgiant į smegenų struktūros panašumus tarp gyvūnų rūšių.

Jutiklis atrodo kaip nanoskalės TV antena ir ją kirminėliai naudoja norėdami orientuotis po žeme.

Jutiklis atrodo kaip nanoskalės TV antena ir ją kirminėliai naudoja norėdami orientuotis po žeme.

„Labai daug galimybių, kad tas pačias molekules turės ir kiti gyvūnai, tokie kaip drugeliai ar paukščiai, – sakė vienas tyrėjų neuromokslininkas asistuojantis profesorius Jonas Pierce-Shimomura. – Tai pirmasis žingsnis, kuris leis suprasti gyvūnų magnetosensaciją.“

Tyrėjai nustatė, kad alkani kirminėliai želatino pripildytose tūbelėse juda žemyn, taip greičiausiai ieškodami maisto.

Kai mokslininkai iš įvairių pasaulio vietų į laboratoriją atnešė kirminėlius, visi jie nešliaužė žemyn. Priklausomai nuo vietos, iš kur atgabenti – Anglijos, Havajų ar Australijos, – kirminėliai judėjo tiksliu kampu pagal magnetinį lauką taip, tarsi jie būtų gimtojoje vietovėje.

Pavyzdžiui, Australijos kirminai tūbelėse judėjo aukštyn. Magnetinio lauko orientacija skirtingose Žemės vietose nevienoda ir kiekvieno kirmino magnetinio lauko jutiklių sistema yra tinkamai suderinta su jų vietine aplinka, o tai C.elegans leidžia atskirti, ar šis juda aukštyn, ar žemyn.

Tyrimas paskelbtas žurnale „eLife“.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT