Dabar populiaru
Publikuota: 2021 sausio 10d. 08:30

Kodėl dar neaišku, kiek žmonių reikia paskiepyti nuo COVID-19, siekiant įgyti visuotinį imunitetą?

Vilniaus miesto klinikinės ligoninės medikų vakcinacija nuo COVID-19
Sauliaus Žiūros nuotr. / Vilniaus miesto klinikinės ligoninės medikų vakcinacija nuo COVID-19

Mes esame neįtikėtinai spartaus vakcinos nuo koronaviruso sukūrimo liudininkai. Natūralu, kad dalis žmonių baiminasi, jog taip greitai išvystyta vakcina gali būti nesaugi. Tačau, pasak onkoimunologo dr. Mariaus Striogos, tokioms baimėms jokio pagrindo nėra: „Prižiūrinčos institucijos nėra suinteresuotos praleisti kažką kenksmingo. Jeigu išleisi nesaugų preparatą ir juo masiškai vakcinuosi žmones, tavo sveikatos apsaugos ir ekonomikos sistemoms bus dar didesnė žala, nes bus daug sergančų žmonių, kuriuos reikės gydyti.“

Pasak mokslininko, saugumo iššūkių dėl vakcinos nėra. Pasiskiepijus galimi standartiniai besiformuojančo imuninio atsako simptomai: padidėjusi temperatūra, nuovargis, galvos skausmas, šaltkrėtis ar perštėjimas injekcijos vietoje.

Kol kas nežinoma, ar vakcina nuo koronaviruso apsaugo tik nuo ligos, ar ir nuo infekcijos. Tai – du skirtingi dalykai.

„Kartais būna, kad imuninis atsakas kurį laiką leidžia virusui daugintis, bet jau kai virusas nori sukelt ligą, tada imuninė sistema kaip tvora stovi ir jo nepraleidžia. Bet už tos tvoros, ten virusas dar gali pasidaugint. Ir tokiu atveju jis gali užkrėsti kitus, tuos nevakcinuotus žmones“, – aiškina M.Strioga.

Siekiant tai išsiaiškinti, reikia atlikti dar vieną klinikinį tyrimą: jau paskiepytus žmones apkrėsti tikruoju koronavirusu ir tuomet imti mėginius, stebėti, ar iš jų kvėpavimo takų dar galima išskirti gyvybingą virusą. Tam reikalingi savanoriai, kurie sutiktų būti užkrėsti. Atsakymas, ar vakcinos apsaugo tik nuo ligos, ar ir nuo infekcijos, lems, kiek žmonių reikės paskiepyti. Tuo atveju, jei vakcinos apsaugo tik nuo ligos, reikės paskiepyti kaip įmanoma didesnę visuomenės dalį.

VIDEO: Mokslo sriuba: vakcinos nuo koronaviruso (2 dalis)

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Talentingi vaikai

Praktiškai su „Norfa“

Laimė jaustis saugiai

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT