Dabar populiaru
Publikuota: 2012 spalio 1d. 21:50

Kodėl lėktuvų susidūrimai su paukščiais virsta katastrofomis?

Kai kuriuose oro uostuose paukščius nuo tūpimo-kilimo takų vaiko specialiai dresuoti sakalai.
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Kai kuriuose oro uostuose paukščius nuo tūpimo-kilimo takų vaiko specialiai dresuoti sakalai.

Rugsėjo 28 dieną Nepale įvykusią aviakatastrofą, kurioje žuvo 19 nedideliu lėktuvu į Everesto kopimo bazę susiruošusių žmonių, sukėlė kylančio lėktuvo kelyje pasipainiojęs paukštis. Sparnuočiai tebėra viena didžiausių grėsmių civilinėje aviacijoje – kalbant net ir apie moderniausius, didžiausius oro lainerius. Kodėl?

Mažas dviejų propelerių lėktuvėlis sėkmingai atsiplėšė nuo Katmandu oro uosto pakilimo tako, tačiau skrido tik keletą minučių. Nors oficialiai avarijos priežastis nėra patvirtinta, BBC praneša, kad prieš lėktuvui nukrentant pilotas skrydžių kontrolės centrui pranešė, jog lėktuvas numušė paukštį.

Paukščiai retai kada lėktuvams ore pridaro tiek žalos, kad tokie incidentai atsidurtų žiniasklaidos akiratyje. Tačiau orlaivių susidūrimai su sparnuočiais yra labai dažnas reiškinys. JAV Federalinės aviacijos administracijos (FAA) duomenimis, 2011 m. kasdien apie incidentus, per kurį lėktuvas susiduria su gyvūnu, buvo pranešta vidutiniškai 28 kartus. 97 proc. tokių atvejų fiksuoti susidūrimai su paukščiais. Likę 3 proc. – ant pakilimo tako atklydę keturkojai.

Visame pasaulyje nuo 1988 iki 2011 m. lėktuvų susidūrimuose su gyvūnais žuvo mažiausiai 231 žmogus ir nepataisoma suniokota daugiau kaip 220 orlaivių.

Kaip menkas paukštelis gali numušti daugybę tonų sveriantį plieninį monstrą? Lemiamos įtakos tokiame paradoksaliame santykyje turi didžiulis orlaivio greitis. Kadangi kinetinė energija yra proporcinga masės ir greičio kvadrato sandaugai, net ir kelis šimtus gramų sveriantis plunksnuotis, pasimaišęs kelių šimtų kilometrų per valandą greičiu skriejančio lėktuvo kelyje, gali išprovokuoti daugybę mechaninių gedimų lėktuvo variklyje.

5,5 kg sverianti kanadinė žąsis, numušta 240 km/val. greičiu įsibėgėjusio ir kylančio lėktuvo, generuoja tiek kinetinės energijos, kiek jos turėtų iš 3 metrų aukščio numestas 450 kg betono luitas. O ką, jei lėktuvas įskrenda į stambių žąsų pulką, kaip nutiko 2009 m., kai pilotui Chesley Sullenbergeriui komercinį lainerį teko tupdyti Hadsono upėje?

Kalbant apie aviakatastrofą Nepale, lėktuvas kliudė ne tokį masyvų paukštį. Tačiau žąsys yra vieni pavojingiausių paukščių virš JAV teritorijos skraidantiems lėktuvams. FAA sudarė 108 lėktuvams didžiausią pavojų keliančių paukščių rūšių sąrašą, kuriame juodieji grifai ir kalakutiniai grifai atitinkamai užima antrąją ir ketvirtąją vietą.

Pavojingiausios lėktuvams yra snieginės žąsys, trečioje vietoje pagal pavojingumą – smailiauodegės antys. Minėtos dvi grifų rūšys kartu yra atsakingos už susidūrimus su 518 lėktuvų virš JAV teritorijos, įvykusius nuo 1988 iki 2011 m. Daugiau kaip pusėje iš šių incidentų lėktuvai buvo rimtai pažeisti.

Oro uostai spręsti opią plunksnuotų ir plieninių sparnuočių kaktomušų problemą mėgina įvairiais būdais – pradedant augmenijos valymais netoli oro uostų, baigiant moderniausiomis paukščių baidyklėmis ar specialiai dresuotais sakalais. Tačiau efektas menkas: per pastaruosius du dešimtmečius šio reiškinio mastai tik auga.

Technologijos.lt
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT