Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2018 lapkričio 5d. 16:04

Kodėl virš ežero ledas būna skaidrus, o gėrimuose – baltas?

Ledas
Fotolia nuotr. / Ledas
Vanduo yra permatomas. Permatomas ledas kartais padengia ir asfaltą - juoduoju ledu vadinamas reiškinys (mums labiau pažįstamas kaip plikledis) yra labai pavojingas vairuotojams. Tai kodėl tada namie šaldiklyje sušaldytas vanduo tampa ne permatomu, o baltu kubeliu?

Iš tiesų, tai baltas ledas yra dažnas reiškinys ne tik jūsų šaldiklyje, bet ir gamtoje - toks padengia upes, sušąla ant kelių ir šaligatvių. Permatomas ledas yra kur kas retesnis ir žmonės nėra įpratę jį dažnai matyti. Tačiau tiesa yra ta, kad vanduo retai tėra tik vanduo - grynas H₂O pasitaiko tik laboratorijose. Vandenyje yra nemažai dulkių, organinių dalelių, bakterijų, kalcio, geležies, kitų mineralų. Jame taip pat daug deguonies - ištirpęs deguonis yra tai, kuo kvėpuoja žuvys.

Taigi, kai vanduo sušąla, šios medžiagos susikoncentruoja ledo kubelio centre. Lede atsiranda daug mažų įtrūkimų, nelygumų, kurie išsklaido šviesą ir žmogaus akiai atrodo balti. Norint išgauti visiškai skaidrų ledą, reikia labai švaraus, išgryninto vandens, tačiau ir tuomet gali nepavykti. Jei vanduo sušąla labai greitai, susiformuoja daug mažų ledo kristalų, o tarp jų atsiranda nelygumų. Tai taip pat išsklaido matomą šviesą ir ledas mums atrodo baltas.

Taigi, skaidrus ledas išgaunamas tik iš labai tyro vandens, kuris sušąla palaipsniui. Taip susiformuoja dideli kristalai, kurie tampriai suspaudžiami tarpusavyje ir neišsklaido šviesos. Kitaip tariant, šaldiklyje labai sunku išgauti permatomą ledą. Savo šansus pagerinsite, jei prieš tai vandenį porą kartų užvirsite, o šaldiklyje uždengsite plastiko plėvele.

Daugiau būdų pagaminti skaidrų ledą:

O kaip permatomas ledas susidaro ant kelių? Juodasis ledas, aišku, nėra juodas. Taip jis vadinamas tik todėl, kad pro jį matomas asfaltas. Jis yra labai pavojingas, nes jį sunku pastebėti ir įvertinti, todėl daug nepatyrusių vairuotojų padaro klaidų ir patenka į bėdą. Juodasis ledas dažnai susidaro nuo lietaus ar staiga keičiantis temperatūroms. Kai ant kelio yra nemažai vandens ir jis nesudrumsčiamas, po truputį jis užšąla. Kadangi jo neveikia vėjas, jo paviršius gali būti labai lygus. Net jei nešvarumų ir pasitaiko, jie yra beveik nepastebimi, nes ir pats asfaltas nėra tobulai juodas.

Pasivaikščiojimas ant skaidraus ledo

Lygiai taip skaidrus ledas susidaro ant ežerų. Šis fenomenas ypač dažnai pastebimas miškų ar kalnų apsuptuose vandens telkiniuose. Čia temperatūra krenta palaipsniui ir ledo sluoksnis lėtai storėja. Jo paviršiaus nesudrumsčia vėjas, o ir pats vanduo tokiose vietose dažnai yra labai švarus. Jei toks ežeras yra kalnuose, tai ir augmenijos jame mažiau, kaip ir ištirpusio deguonies.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

15MAX

SEB verslo augimo programa

01:31:00

Susigrąžink gyvenimo spalvas

Video

30:48
22:16
01:14

Esports namai

Maistas

15MAX

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT