Dabar populiaru
Publikuota: 2020 sausio 3d. 16:20

Kodėl vyrai plinka? Tikslaus atsakymo mokslininkai neturi, bet sprendimą problemai jau ruošia

Praplikęs vyras
Vida Press nuotr. / Praplikęs vyras

Nemaža dalis vyrų per savo gyvenimą nupliks. Ir daugelis jų su tuo susitaiko, kai tuo tarpu kiti išbando visą galybę vaistų ir tik tada savo plikimą priima kaip neginčijamą tiesą. Tačiau galbūt ateityje plikti nebereikės?

Vyrai plinka dėl genetinių priežasčių – jei nupliko jūsų tėtis ir senelis, tikriausiai ir jūsų plaukai su laiku jus paliks. Tačiau šis paaiškinimas netenkina mokslininkų – jiems kur kas svarbiau suprasti patį plikimo mechanizmą.

Plaukų folikulai atsiranda dėl specializuotų odos kamieninių ląstelių. Tiesa, auginamas plaukas nėra amžinas. Kamieninės ląstelės bendrauja su odos papilės ląstelėmis, kurios praneša, kada laikas plauko atsikratyti ir imti auginti naują. Arba ne – kartais plaukas išmetamas ir niekuo nepakeičiamas. Mokslininkai mano, kad taip įvyksta dėl tos papilės ir kamieninių ląstelių sąjungos sutrikimų.

Įdomu tai, kad atlikdami bandymus su pelėmis mokslininkai nustatė, kad kiekvieną folikulą dengiantis odos apvalkalas iš tikrųjų yra raumuo. Susitraukdamas jis išstumia nebereikalingą plauką ir kartu aktyvuoja papilės ir kamieninių ląstelių bendravimą, kuris įjungia naujo plauko augimą.

Visa tai vyksta įprastai – jūs netenkate plaukų net tada, kai neplinkate. Problema ta, kad kartais tas odos apvalkalas išmeta plauką ir nesudaro tinkamų sąlygų papilės ląstelėms aktyvuoti naujo plauko augimą. Dažnas per jaunų plaukų išmetimas susilpnina folikulą, kuris tuomet greitai miršta. Kodėl nutrūksta tas pozityvus bendravimas tarp ląstelių? Na, to niekas nežino, tačiau kažkur priežasčių grandinėje sutiktume genus, ligas ar aplinkos faktorius. Ką mokslininkai žino, tai kad jie gali sustabdyti plaukų praradimą.

To folikulą gaubiančio raumens susitraukimai gali būti sustabdyti pakankamai lengvai. Tai, beje, ilgalaikėje perspektyvoje neapsaugos nuo plikimo, nes naujų plaukų augimas vis tiek bus blokuojamas genetinių ar kitų faktorių. Tačiau jei šių raumenų susitraukimai būtų apriboti, pavyktų išsaugoti dar augančius plaukus. Jie ir toliau augtų, tačiau natūralus ciklas (seno plauko išmetimas ir naujo auginimas) būtų sustabdytas.

Mokslininkai mano, kad tai įmanoma pasiekti pakankamai lengvai. Tačiau, žinoma, prireiks dar daugybės tyrimų, kol bus sukurti tokie vaistai, kurie leis tai padaryti saugiai.

Technologijos.lt
Temos: 2 Plikimas Plaukai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Šiuolaikiškos studijos

Video

19:14
00:37
01:19

Esports namai

Susikurk savo vasaros namus su IKEA

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT