Dabar populiaru
Publikuota: 2013 rugsėjo 13d. 11:34

Kokią neuronų klaidą nusikaltėliams visada atleistų neurobiologai?

Kadras iš filmuotos medžiagos
Kadras iš filmuotos medžiagos

Lietuvos mokslų akademijos paruoštame trumpame mokslo populiarinimo vaizdo reportaže „Smegenų architektūra. Ant klaidos ribos“ pasakojama, kaip žmogaus smegenys priima sprendimus.

Biomedicinos mokslų srityje už tyrimus nervų sistemos veiklos tyrimus 2012 metais apdovanoti Vilniaus universiteto mokslininkai Aidas Alaburda ir Osvaldas Rukšėnas vaizdo reportaže pasakoja, kodėl neuronai gali klysti ir kaip tai apsaugo nuo pavojų.

Mokslininkų tyrimai skaitmeninio encefolografo pagalba leidžia jau dabar analizuoti žmogaus smegenyse veikiančių neuronų darbą. Lietuvoje naudojama įranga stebi 64 taškus žmogaus galvoje ir, vertindama elektromagnetinius duomenis, fiksuoja, kurios žmogaus smegenų sritys yra aktyvios. Šiuos duomenis apdorojantys mokslininkai savo ruožtu gali šiuos rezultatus lyginti su faktine žmogaus veikla, priskirti žymenis ir sieti atskiras smegenų zonas su skirtingomis veiklos rūšimis.

VIDEO: Kokią neuronų klaidą nusikaltėliams visada atleistų neurobiologai?

Pasak Osvaldo Rukšėno, šiuolaikiniai mokslo duomenys leistų objektyviai pateisinti bene visus dėl emocijų proveržio padaromus nusikaltimus – tiesiog tuo metu smegenyse vykstantys procesai yra tiek stiprūs, kad kitokį elgesio modelį siūlantys neuronai yra nuslopinami. Tokie smegenų veiklos ir žmogaus elgesio tyrimai atveria naujas mokslo sritis kaip neuromarketingas, kai smegenų tyrimų duomenys panaudojami kuriant ir siūlant tokius produktus ir paslaugas, kurie smegenyse sukelia stebėtus ir ištirtus reiškinius.

Lietuvos mokslų akademija mokslo visuomenei bei mokslu besidomintiems (jaunimui, mokytojams ir kt.) viešam naudojimui kuria net 15-os vaizdo klipų ciklą „Mokslas iš arti“. Jame Lietuvos visuomenė supažindinama su aktualiausiomis mokslo sričių naujienomis Lietuvoje – biotechnologijų, atominės energetikos, lazerių mokslo ir kitų sričių pasiekimais. Sukurtus vaizdo klipus galima neribotai naudoti mokyklose pamoku metu, seminaruose, renginiuose ir kt.

To paties projekto apimtyje Lietuvos mokslų akademija yra pradėjusi ir pasaulyje žinomų mokslo populiarinimo knygų leidybą lietuvių kalba. 1 tūkstančio egzempliorių tiražu leidžiamos knygos platinamos mokykloms ir bibliotekoms, o visi besidomintys jau išleistų knygų elektronines versijas gali nemokamai atsisiųsti iš LMA interneto svetainės.

Lietuvos mokslų akademija – pagrindinė valstybės institucija, vykdanti mokslo populiarinimo veiklą. Projektą „Nacionalinės mokslo populiarinimo priemonių sistemos sukūrimas ir įgyvendinimas“ Lietuvos mokslų akademija įgyvendina kartu su partneriais pagal Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos prioritetą „Tyrėjų gebėjimo stiprinimas“. Projektą finansuoja Europos socialinis fondas, juo siekiama padėti didinti tyrėjų skaičių ir mažinti jų amžiaus vidurkį Lietuvoje. Mokiniams ir jaunimui skleidžiamos ir gilinamos žinios apie mokslą ir technologijas, moksle skatinama lyčių lygybė.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT