Dabar populiaru
Publikuota: 2017 kovo 8d. 13:53

Lietuvoje pagamintas vienas galingiausių lazerių pasaulyje

„Eksplos“ inžinieriai kuria milžiniškos galios lazerio sistemą
Bendrovės iliustr. / „Eksplos“ inžinieriai kuria rekordinės galios lazerio sistemą

„Eksplos“ ir „Šviesos Konversijos“ vedamas konsorciumas pagamino ypač didelės galios ultrasparčiųjų impulsų lazerį. Keturių teravatų smailinės galios lazerinė sistema Sylos, sukurta ir pagaminta ELI-ALPS (Extreme Light Infrastructure – Attosecond Light Pulse Source) lazerių tyrimo centro (Vengrija) užsakymu, rašoma pranešime spaudai.

„Sistema yra išskirtinė keliais aspektais“ – pasakojo Kęstutis Jasiūnas, „Eksplos“ generalinis direktorius“ – „visų pirma tai yra viena galingiausių sistemų pasaulyje, generuojančių 10 femtosekundžių (10-15 sekundės) ir trumpesnius impulsus; kitas ypatumas – ji pagaminta naudojant Lietuvoje sukurtą ir ištobulintą OPCPA (optinių parametrinių moduliuoto spektro impulsų stiprintuvų) technologiją“.

Startas daugiau nei dvejus metus kurtos ir 4 milijonų eurų vertės sistemos kūrimui buvo duotas 2014 m. lapkričio mėnesį pasirašius oficialius projekto dokumentus Vilniuje.

„Malonu pastebėti, kad tokia pakankamai sudėtinga ir iššūkius keliančių parametrų sistema buvo pagaminta laikantis sutartų grafikų ir specifikacijų“ – minėjo Prof. Karoly Osvay'us, ELI-ALPS tyrimo technologijų direktorius.

Per artimiausius kelis mėnesius sistema iš Vilniaus, kur buvo renkama, bus pervežta ir instaliuota užsakovo laboratorijose ELI-ALPS centre Šegedo mieste, Vengrijoje. ELI-ALPS centras ypatingas tuo, kad jame bus instaliuotos lazerinės sistemos, kurios leis generuoti ekstremaliai trumpus iki kelių atosekundžių (10-18 sekundės dalis) trukmės impulsus. Jie bus panaudoti vykdant fundamentaliuosius tyrimus, tiriant elektronų judėjimo ypatumus atomuose ir molekulėse.

ELI (Extreme Light Infrastructure) – tai pirmoji tokia pasaulyje, tarptautinės prieigos interdisciplininių tyrimų lazeriais struktūra išdėstyta 3 geografiniuose taškuose: „ELI-ALPS“ Vengrijoje, „ELI-Beamlines“ Čekijoje ir „ELI-NP“ (Rumunijoje). Kiekviename centre bus įrengti įvairūs galingi, pažangūs lazeriai skirti specifiniams tam tikros srities tyrimams.

„Buvo smagu sudalyvauti tokio dydžio iššūkius keliančiame projekte. Mes didžiuojamės savo inžinierių ir mokslininkų entuziazmu ir techniniu kūrybiškumu, su kuriuo jie ėmėsi darbo. Projekto dėka įgijome naujų kompetencijų, o kartu tai atvėrė mums papildomus kelius į aukštų energijų laboratorijas visame pasaulyje“ – pridūrė Dr. Zenonas Kuprionis, UAB „Ekspla“ komercijos direktorius.

Kitas aukštų energijų lazerių gamybos projektas, kuriame dalyvavo „Ekspla“ – „ELI beamlines“ laboratorijoms Čekijoje skirtas lazeris sėkmingai perėjo į baigiamąją fazę ir baigiamas rinkti partnerio „National Energetics“ (JAV) laboratorijose.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Ekspertai pataria
Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT