Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

„Life Science Baltics 2014“: unikalūs lietuviški vaistai ir treniruoklis už 6 tūkst. litų

Konferencija Baltijos šayse „Life Sciences Baltics 2014“
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Konferencija Baltijos šayse „Life Sciences Baltics 2014“
Šaltinis: 15min
0
A A

Rugsėjo 10–12 d. „Litexpo“ parodų rūmuose vykstančioje didžiausioje mokslo konferencijoje Baltijos šalyse „Life Sciences Baltics 2014“, be paskaitas skaičiusių mokslininkų, galima buvo rasti ir aibę garsiausių Lietuvos biotechnologijų srityje dirbančių įmonių. Dauguma jų čia atstovavo užsienio įmonių produktams, tačiau buvo ir keletas Lietuvos bendrovių, demonstravusių unikalius gaminius.

Kiek netikėta buvo parodoje išvysti optikos komponentus lazerių įmonėms gaminančią „Altechną“.

„Altechnos“ sukurta technologija apdirbtus stiklus naudoja didžiųjų telefonų gamintojai Pietų Korėjoje ir Kinijoje.

Pasak už prekių eksportą užsienio rinkoms atsakingo Artūro Belicko, „Altechna“ čia atvyko norėdama kiek praplėsti savo paslaugų spektrą ir pasiūlyti produktus su biotechnologijomis. Tiesa, su biotechnologijomis susiję produktai kurti ne pačių, o atstovaujama užsienio įmonėms.

O lazerių srityje „Altechna“ gamina ir pati.

„Vienas naujausių mūsų produktų yra banginė plokštelė, kuri iš paprastos lazerio poliarizacijos padaro S poliarizaciją, – pasakojo A.Belickas. – Šis išradimas leidžia lazerio spindulį sufokusuoti į mažesnę dėmę ir pasiekti geresnę rezoliuciją. Technologija sukurta bendradarbiaujant su Sautamptono universitetu – tai yra užpatentuotas unikalus produktas.“

Pasak A.Belicko, yra užsienio įmonių, kurios siūlo tą patį rezultatą galinčius duoti prietaisus, tačiau tai yra sudėtingi įrenginiai su skystaisiais kristalais, kurie kainuoja beprotiškus pinigus. O esą lietuvių būdas leidžia tą patį rezultatą gauti keletą kartų pigiau.

Prie „Altechnos“ stendo kabojo ir televizorius, kuriame demonstruojamos naujos stiklo pjaustymo technologijos.

„Dabar atidirbinėjame stiklų pjaustymo technologiją. Neseniai pasirodė naujoviški stiklai, kuriems būtinos naujos technologijos“, – pasakojo A.Belickas. „Altechnos“ sukurta technologija apdirbtus stiklus naudoja didžiųjų telefonų gamintojai Pietų Korėjoje ir Kinijoje.

Unikalūs vaistai

Parodoje unikalius lietuviškus produktus pristatė ir bendrovė „Profarma“. Jos direktorė dr. Edita Miškienė 2007 m. sukūrė technologiją „ProMerTM“, kuri leidžia prailginti biologinių vaistų ar baltymų gyvavimo laiką. Remiantis šia technologija sukurta platforma, o jos pagrindu kuriami ar jau sukurti keletas unikalių produktų ginekologijos, oftalmologijos ir onkologijos srityse.

„Yra tokia nemaloni liga bakterinė vaginozė. Mes sukūrėme unikalią produktų liniją, padėsiančią nuo jos apsisaugoti, – aiškino E.Miškienė. – Turime diagnostinį rinkinuką – yra intymios hygienos ploviklis, turintis komponentą, kuris padeda apsaugoti nuo bakterinės vaginozės. Taip pat sukūrėme ir medicininį prietaisą, naudojamą ligos gydymui.“

Šie produktai visiškai nauji – 38 litus kainuosiančiu plovikliu bus pradėta prekiauti rugsėjo mėnesį.

Šiuo metu „Profarma“ kartu su keliomis tarptautinėmis įmonėmis kuria dar vieną unikalų produktą, padėsiantį diagnozuoti regos problemas.

Brangus treniruoklis ir paprastesnė pragulų lova

Konkurentų lovos didelės ir brangios, o lietuvių sukurtas daugiausia senelių ir slaugos namams skirtas prietaisas būtų lengviau transportuojamas ir gerokai pigesnis.

Įprasta, kad mokslo ir technologijų parodose naujausius išradimus pristato ir universitetai. Labiausiai iš kelių dalyvavusių Lietuvos universitetų stendų akis traukė Kauno technologijos universiteto (KTU) dėstytojo ir studentų išradimai.

KTU dėstytojas – dr. Aurelijus Domeika sukūrė nestabilų irklavimo treniruoklį REHABILI. Juo treniruojantis dirba beveik visos pagrindinės raumenų grupės, jis gali būti naudojamas ir nugaros skausmo prevencijai.

Be to, treniruokliu REHABILI galima mokytis išlaikyti pusiausvyrą. Yra ir speciali su treniruokliu veikianti programėlė, kuri leidžia ekrane matyti pusiausvyros lygį, o vėliau įvertinti rezultatus.

Pauliaus Grinkevičiaus nuotr./KTU dėstytojo sumanytas irklavimo treniruoklis REHABILI
Pauliaus Grinkevičiaus nuotr./KTU dėstytojo sumanytas irklavimo treniruoklis REHABILI

Šis išradimas tikrai nepigus – jo kaina su pilna komplektacija siekia 6–7 tūkst. litų.

Kitas universiteto stende demonstruotas išradimas – studentų Andriaus Darulio ir Vaido Talačkos sukurtas pragulų prevencijos lovos prototipas.

„Pragulos susidaro, kai ilgai gulima vienoje vietoje. Įprastinė prevencijos priemonė – vartyti žmogų kas porą valandų. Mes pagalvojome, kad galime ligonių priežiūrą palengvinti ir sukūrėme lovą, kuri paspaudus vieną mygtuką sulenkia čiužinį, tada ir ant jo gulintis žmogus paverčiamas ant šono“, – pasakojo A.Darulis.

Pauliaus Grinkevičiaus nuotr./KTU studentų sukurta prevencinė lova nuo pragulų
Pauliaus Grinkevičiaus nuotr./KTU studentų sukurta prevencinė lova nuo pragulų

Pasak jo, Didžiojoje Britanijoje ir JAV yra sukurta panašių prietaisų, tačiau konkurentų lovos didelės ir brangios, o lietuvių sukurtas daugiausia senelių ir slaugos namams skirtas prietaisas būtų lengviau transportuojamas ir gerokai pigesnis. Tačiau galutinė jo kaina dar nenustatyta.

„Life Science Baltics 2014“ taip pat buvo pristatyto ir su probiotikais veikiančios higienos priemonės. Jas pristatė neseniai laboratoriją Vilniuje oficialiai atidariusi įmonė „ProBioSanus“.  

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT