Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Logika ir empatija – priešinguose smegenų poliuose

Smegenys
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Smegenys
Šaltinis: Technologijos.lt
0
A A

Žmogus tuo pačiu metu negali būti empatiškas ir vadovautis logika. Logika ir emocijos nėra artimos ne tik semantiškai, bet ir fiziškai: galvos smegenų poliuose už šiuos psichikos procesus atsakingos sritys yra priešingose pusėse. Rasti kompromisą, tenkinantį abu polius, dažnai būna tiesiog neįmanoma.

Naujo tyrimo rezultatai, publikuojami žurnale „NeuroImage“, byloja, jog už empatines emocijas ir analitinį mąstymą atsakingos skirtingos galvos smegenų žievės sritys. Kai smegenys užsiėmusios empatija (įsijautimu į kito būseną, įsivaizdavimu, kaip jaučiasi kitas), slopinamas už analitinį mąstymą atsakingas neuronų tinklas. Ir atvirkščiai, kai veikia logika, slopsta empatiją sukeliantys neurologiniai centrai.

Tyrimui vadovavęs „Case Western Reserve“ universiteto kognityvinės psichologijos profesorius Anthony Jackas šiuo tyrimu atskleistą idėją sugretina su optine iliuzija. Paveikslėlyje galite matyti arba du veidus profiliu, arba taurę – tačiau ne abu vienu metu. Šis vizualinio suvokimo apribojimas vadinamas percepcine konkurencija. Naujasis  profesoriaus tyrimas percepcinės konkurencijos idėją perkelia į platesnius neurologinių procesų tyrimų sritis. Ši idėja sukelia naujus prieštaravimus tarp logikos ir empatiškumo.

Tyrimo metu 45 universiteto studentai buvo skenuojami magnetiniu rezonansu tada, kai jų buvo paprašyta išspręsti socialinių santykių problemas ir fizikos uždavinius. Tyrimo rezultatai parodė, kad priklausomai nuo to, kas buvo gvildenama (socialiniai santykiai ar fizika), aktyvuodavosi skirtingos smegenų žievės zonos.

Technologijos.lt
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT