Dabar populiaru
Publikuota: 2012 spalio 8d. 11:47 , atnaujinta: 2012 spalio 8d. 13:06

Paskelbus Medicinos premijos laureatus pradėta Nobelio premijų laureatų skelbimo savaitė

Nobelio medicinos premija skirta japonui Shinyai Yamanakai (k.) ir britui Johnui Gurdonui.
Nobelprize.org nuotr. / Nobelio medicinos premija skirta japonui Shinyai Yamanakai (k.) ir britui Johnui Gurdonui.

Švedijos sostinėje pirmadienį paskelbti Nobelio medicinos premijos laureatai ir taip prasidėjo 2012 metų Nobelio premijų laureatų skelbimo savaitė. Kaip ir buvo spėliojama, Medicinos premija skirta japonui Shinyai Yamanakai ir britui Johnui Gurdonui.

Nobelio medicinos premijos laureatas paskelbtas 11 val. 30 min. vietos (12 val. 30 min. Lietuvos) laiku. Ši premija skirta japonui Shinyai Yamanakai ir britui Johnui Gurdonui už jų darbą tyrinėjant branduolio perprogramavimą – procesą, kurio metu suaugusio žmogaus ląstelės instruktuojamos suformuoti kamienines ląsteles. Šias, savo ruožtu, galima naudoti bet kokiam audiniui formuoti.

„Jų atradimai iš pagrindų pakeitė mūsų supratimą, kaip vystosi ląstelės ir organizmai“, – skelbia Nobelio komitetas.

J.Gurdonas 1962 metais nustatė, kad ląstelių paskirtį galima keisti ir įrodė tai eksperimentu. Praėjus daugiau nei keturiems dešimtmečiams, 2006-aisiais S.Yamanaka atrado, kaip sveikos suaugusios pelių ląstelės gali būti perprogramuotos tapti kamieninėmis ląstelėmis. Pakeitus kelis genus, jis galėjo paversti šias ląsteles bet kokio tipo ląstelėmis, kurias galima naudoti bet kokiam audiniui.

„Dabar mes suprantame, kad suaugusios ląstelės neprivalo amžinai būti apribotos specializuotos būsenos. Vadovėliai buvo perrašyti ir atrastos naujos tyrimų sritys. Perprogramavę žmogaus ląsteles, mokslininkai sukūrė naujas galimybes tyrinėti ligas ir atrasti naujus diagnozės ir terapijos metodus“, – rašoma Nobelio komiteto pranešime.

Taikos premijos laureatas paaiškės penktadienį

Nobelio taikos premijos laureatas, kuris, turbūt, sulaukia didžiausio dėmesio iš visų Nobelio premijų laureatų, bus paskelbtas penktadienį Osle. Penkių narių Norvegijos Nobelio komitetas šiemet galėjo rinktis iš 231 pretendento.

Aiškus favoritas iki šiol nėra iškilęs, bet lažybininkų sąrašuose pirmauja krikščionė koptė iš Egipto Maggie Gobran, kuri vadinama Kairo lūšnynų „Motina Terese“. Jos šansai laimėti vertinami santykiu 6,5:1.

Komitetas nominuotųjų sąrašus laiko didžiausioje paslaptyje, bet tie, kurie gali kelti kandidatūras, gali paskelbti vardus tų žmonių, kurių kandidatūras pateikė. Tad žinoma, kad šiemetiniame sąraše taip pat yra buvęs JAV prezidentas Billas Clintonas, buvęs Vokietijos kancleris Helmutas Kohlis, Europos Sąjunga ir „WikiLeaks“ bylos įtariamasis Bradley Manningas.

Daug dėmesio sulaukia ir Nobelio literatūros premija, o Stokholmo literatūriniuose sluoksniuose šiemet vėl minimi įprasti vardai, tarp jų – kinų rašytojas Mo Yanas, japonas Haruki Murakami, kanadietė Alice Munro, JAV rašytojai Donas DeLillo ir Philipas Rothas, Nuruddinas Farahas iš Somalio ir Nawal el Saadawi iš Egipto.

Literatūros premija bus paskelbta ketvirtadienį.

Triukšmą kelia fizikos premija

Šiemet netikėtą triukšmą kelia fizikos premija, kurios laureatas turi būti paskelbtas antradienį. Liepos mėnesį buvo atrasta nauja elementarioji dalelė, tikriausiai – Higgso bozonas. Šis atradimas, vienas didžiausių fizikos persilaužimų per pastarąją pusę amžiaus, daugelio yra laikomas vertu Nobelio premijos.

Trečiadienį turi būti paskelbtas chemijos premijos laureatas, ir Švedijos radijas praneša, kad juo galėtų tapti švedas Svante Paeaebo – už novatorišką senovinės DNR analizę.

Ekonomikos premija, tarp kurios laureatų dominuoja amerikiečiai, bus paskelbta paskutinė, spalio 15 dieną, pirmadienį.

Nobelio fondas dėl ekonominės krizės sumažino premijas iki 8 mln. Švedijos kronų (apie 931 tūkst. eurų) – nuo 10 mln. kronų sumos, kokia būdavo teikiama nuo 2001-ųjų.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT