Dabar populiaru
Publikuota: 2016 spalio 16d. 12:48

Menstruacijų metu moterų smegenys padidėja

Mėlynai paryškinta žmogaus smegeų dalis - hipokampas
„Wikimedia Commons“ / Mėlynai paryškinta žmogaus smegeų dalis - hipokampas

Naujo tyrimo autoriai nustatė, kad menstruacijų metu nedidelė moterų smegenų dalis šiek tiek pasikeičia, rašo livescience.com.

Kiekvieną mėnesį kintant vaisingų ir nevaisingų dienų ciklui moterys patiria hormonų svyravimus, o atlikus nedidelės apimties, 30 moterų, tyrimą mokslininkai įrodė, kad šie estrogeno lygio pokyčiai paveikia ir hipokampą – smegenų sritį, kuri yra labai glaudžiai susijusi su atmintimi, nuotaika ir emocijomis.

Mokslininkai atlikdami kraujo tyrimus matavo estrogeno kiekį tiriamųjų organizmuose, o taip pat atlikinėjo jų smegenų tyrimus magnetinio rezonanso metodu – šiuo būdu buvo matuojami skirtingų smegenų sričių tūriai.

Tyrimas parodė, kad didėjant estrogeno koncentracijai kraujyje šiek tiek padidėdavo ir hipokampo tūris.

Kol kas nėra žinoma, koks yra šios smegenų srities tūrio pakitimo poveikis moterų kasdieniam gyvenimui, tačiau pagrindinė tyrimo autorė, Maxo Plancko Žmogaus kognityvinių ir smegenų mokslų instituto (Vokietija) doktorantė Claudia Barth sako, kad, jos įtarimu, dėl hipokampo pokyčių turėtų keistis ir moterų elgsena.

„Atliekant tyrimus su pelėmis jau įrodyta, kad priklausomai nuo mėnesio ciklo dalies keičiasi ne tik smegenų struktūra, bet ir elgesys“, – sakė doktorantė.

Atities tyrimais reikėtų nustatyti, ar iš tikrųjų tas pats galioja ir moterims. Mokslininkai teigia, kad kitas tyrimų etapas bus imties padidinimas ir aiškinimasis, kaip hipokampo dydžio pasikeitimas keičia elgesį.

„Jeigu,pavyzdžiui, paaiškės, kad tam tikromis ciklo fazėmis moterys yra itin stipriai linkusios į elgsenos pokyčius, vadinasi, galima būtų rinktis kokias nors terapines priemones tai ciklo daliai“, – svarsto C.Barth.

Galutinis šios tyrimų krypties tikslas – išsiaiškinti ryšį tarp stebimų ir išmatuojamų smegenų pokyčių ir būklės, vadinamos premenstruaciniu disforijos sutrikimu (PMDS). PMDS būdingas vienai moteriai iš dvylikos, joms dienomis prieš pat mėnesines stipriai svyruoja nuotaika, ima nerimas.

„Norint aiškiau suprasti šį sutrikimą pirmiausiai reikia išsiaiškinti, koks yra sveikų moterų smegenų ciklas. Tik tada išaiškės, kuo nuo normos skiriasi moterys su PMDS“, – sakė tyrimo bendraautorė ir doktorantės vadovė Julia Sacher.

Tyrimo ataskaitą publikavo leidinys „Nature's Scientific Reports“.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT