Dabar populiaru
Publikuota: 2013 sausio 25d. 15:35

Tyrimo išvados: mėšlavabaliai orientuojasi pagal žvaigždes

Afrikoje gyvenantys skarabėjai yra pirmieji žinomi vabzdžiai, gebantys orientuotis pagal žvaigždes
Emily Baird nuotr. / Afrikoje gyvenantys skarabėjai yra pirmieji žinomi vabzdžiai, gebantys orientuotis pagal žvaigždes

Afrikoje gyvenantys skarabėjai yra pirmieji žinomi vabzdžiai, gebantys orientuotis pagal žvaigždes. Pagrindinis jų orientyras judant naktį – Paukščių Takas.

Skarabėjams svarbu judėti griežtai tiesia trajektorija – taip jie užkerta kelią galimybei sugrįžti atgal prie mėšlo krūvelės, kur gali būti susirinkę konkurentai.

Kiti mokslininkai nustatė, kad mįslingasis skarabėjų „šokis“ ant jų ridenamo mėšlo rutuliuko ne visada atliekamas navigacijos tikslais – kartais vabzdžiai tokiu būdu vėsina į įkaitusią žemę besiremiančias kojas.

Skarabėjų elgseną tiriantiems entomologams iš Švedijos parūpo, kaip šie Senovės Egipte šventais laikyti vabalai orientuojasi tamsoje.

„Daugelis mėšlavabalių sugeba judėti griežtai tiesės kryptimi net ir giedrą naktį be mėnesienos, – tvirtina Lundo universiteto (Švedija) entomologė Marie Dacke. – Todėl ir susimąstėme, ar tik jie nesugeba orientuotis pagal žvaigždes. Turimomis žiniomis, tokių gebėjimų neturi jokia kita vabzdžių rūšis."

Atvirame lauke Pietų Afrikoje (PAR) atlikti eksperimentai atskleidė, kad skarabėjai savuosius rutulius tiesiąja stumia tik po žvaigždėtu dangumi –  jei naktį dangaus skliautas apniukęs, mėšlavabaliai keliones atideda giedresniam orui.

Testams parinktiems vabalams ant akių buvo užmaukšlintos jų regėjimo lauką keičiančios itin mažos kartoninės kepuraitės. Taip mėšlavabaliai buvo įleisti į apskritimo formos areną, kurią juosė metro aukščio juodo audeklo užtvaras – taip vabalai neteko galimybės orientuotis pagal kraštovaizdžio orientyrus.

Giedrą naktį be mėnesienos vabalai nuo arenos centro, kur pūpsojo mėšlas, į arenos pakraštį atklibinkščiuodavo kur kas greičiau, kai jiems akių nedengdavo kartoninės „kepuraitės" ir kai jie turėdavo galimybę matyti žvaigždes. Kai į viršų dėl tam tikrų apribojimų (kepuraičių) skarabėjai dairytis negalėdavo, jie kelyje nuo arenos centro ligi pakraščio užgaišdavo nuo 40 iki 124 sekundžių ilgiau – per tą laiką jie tiesiog beprasmiškai klaidžiodavo, ieškodami tikslaus kelio.

Eksperimentą tyrėjai pakartojo Johanesburgo (PAR) planetariume. Rezultatai – identiški. Mėšlavabaliai lygiai taip pat elgdavosi po žvaigždėto dangaus imitacija – ir tik tuomet, kai jame buvo matyti Paukščių Takas.

„Daugelį žvaigždžių skarabėjai matytų tiesiog pernelyg blausiai, – aiškina tyrėjai straipsnyje, kuris publikuotas žurnale „Current Biology". – Tačiau, nors ir nepažinodami žvaigždynų, šie unikalūs vabalai įžiūri virš jų galvų besidriekiančio Paukščių Tako šviesą ir pagal ją orientuojasi. Šis atradimas – pirmas atvejis, kuomet įrodoma, kad yra vabzdžių, mokančių orientuotis pagal žvaigždėtą dangų. Be to, mūsų tyrimo rezultatai yra pirmas dokumentuotas atvejis, kuriame užfiksuota, kaip gyvūnijos atstovas judėdamas orientuojasi būtent pagal Paukščių Taką."

Iki šiol buvo manoma, kad pagal žvaigždes orientuotis sugeba tik paukščiai, ruoniai ir žmonės. Anot mokslininkų, nepriekaištingais navigaciniais sugebėjimais pasižymintys skarabėjai taip pat puikiai orientuojasi pagal saulę ir mėnulį. 

„Nors tai – tik pirmas kartas, kai įrodyta, jog Paukščių Takas gyvūnui atlieka orientyro funkciją, gali būti, kad gyvūnijos pasaulyje gebėjimas orientuotis pagal Paukščių Tako juostą yra paplitęs gerokai labiau, nei iki šiol manyta", – pridūrė tyrimo autoriai.

Technologijos.lt
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT