Dabar populiaru
Publikuota: 2015 lapkričio 2d. 15:02

Mįslinga jūros žvaigždžių pandemija: milijonai žūva mėgindamos praryti save

Serganti jūros žvaigždė
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Serganti jūros žvaigždė

Mokslininkus glumina keista pandemija Ramiajame vandenyne – milijonai ryškiaspalvių jūros žvaigždžių ties Šiaurės Amerikos krantais žūva, mėgindamos „praryti save“.

Šį keistą reiškinį jūrų biologai stebi jau dvejus metus, tačiau rasti atsakymą, kodėl milijonai įspūdingų jūros padarų taip keistai žūva, jiems taip ir nepavyksta. Tiesa, „Yahoo News“ informuoja, kad mokslininkai turi dėmesio vertą hipotezę – milijonai jūros žvaigždžių nuo Meksikos Aliaskos praryti save mėgina galimai dėl vieno viruso.

Tas virusas pavadintas jūros žvaigždžių densovirusu (Sea Star Associated Densovirus, SSaDV). Jo randama daugelio žūstančių ir žuvusių individų kūnuose. Šis virusas mokslininkams žinomas beveik 70 metų. Kodėl jūros žvaigždės pradėjo žūti tik dabar?

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Serganti jūros žvaigždė
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Serganti jūros žvaigždė

„Gali būti, kad šį virusą įjungė koks nors aplinkos veiksnys, kurio anksčiau nebuvo“, – samprotauja Kalifornijos mokslų akademijos tyrėja Rebecca Johnson. Manoma, kad dėl viruso ant gyvūno kūno atsiranda baltos spalvos pažeidimas, o netrukus šioje vietoje organizmo audiniai įdumba, sutrūkinėja ir išsilieja į vidaus organus.

R. Johnson pasakoja, kad tirti šią problemą padeda nauja programėlė „iNaturalist“. Ją į savo išmanųjį telefoną įsidiegę žmonės gali padėti mokslininkams, nufotografavę Ramiojo vandenyno pakrantėje rastas negyvas jūrų žvaigždes ir į duomenų bazę suvedę tam tikrą informaciją. Taip mokslininkai tiksliau nustatys problemos mastą ir aprėptį. Iš viso užregistruota jau daugiau kaip 2 tūkst. šios programėlės vartotojų.

„Svarbus gali būti kiekvienas pastebėtas dalykas, – sakė R. Johnson. – Mūsų laikais mėgėjų stebėjimai gamtoje tampa labai svarbūs.“

Jūrų žvaigždės garsėja savo sugebėjimu atauginti prarastas galūnes. Deja, anot mokslininkų, panašu, kad minėtas virusas jų organizmams daro kitokį poveikį. Sprendžiant iš surinktų duomenų, virusu užsikrėtusios jūros žvaigždės, užuot įprastai nusimetusios galūnes, jas tiesiog nusiplėšia.

„Galūnės atrodo ne atsidalijusios, o tiesiog nuplėštos – tarsi po ranka nebūtų pasitaikę jokio aštraus įrankio, kuriuo būtų galima galūnę amputuoti. Žuvusios jūrų žvaigždės savo galūnes tiesiog išrauna kitomis galūnėmis“, – paaiškino mokslininkė.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Serganti jūros žvaigždė
AFP/„Scanpix“ nuotr./Serganti jūros žvaigždė

 

Technologijos.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

08:55
00:20
46:42

Esports namai

Lietuviškas verslas

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT