Dabar populiaru
Publikuota: 2015 birželio 10d. 14:52

Mokslininkai atrado ryšį tarp kūrybiškumo ir beprotybės

Šizofrenija
„Fotolia“ nuotr. / Šizofrenija

Tai, kad kūrybiškiausi žmonės dažnai kovoja su savais demonais, nieko nestebina. Dar nuo Senovės Graikijos laikų buvo pastebėta, kad kūrybiškumas siejamas su psichinėmis ligomis. Tačiau mokslinių to įrodymų iki šiol beveik nebuvo.

Naujasis „Nature Neuroscience“ išspausdintas tyrimas rodo, kad kūrybiški talentai ir psichiniai sutrikimai gali turėti tas pačias šaknis, rašo Iflscience.com.

King's koledžo tyrėjų iš Londono atlikti tyrimai rodo, kad genai, kurie padidina individo riziką susirgti šizofrenija arba bipoliniu sutrikimu, taip pat gali būti panaudoti siekiant nuspėti, ar individai bus kūrybingi.

Kūrybiški talentai ir psichiniai sutrikimai gali turėti tas pačias šaknis

Tiesa, pasirodžius šiam tyrimui kritikai ėmė aiškinti, kad, nors ryšys tarp kūrybiškumo ir beprotystės gali egzistuoti, esą jis yra toks menkas, kad galimybės nuspėti individų kūrybiškumą yra ribotos.

Tyrimus atlikę mokslininkai analizavo 86 tūkst. islandų duomenis. Jie nustatė, kad tam tikros genetinės variacijos galėjo padėti nuspėti psichozę. Kombinacijos dvigubai padidino susirgimo Šizofrenija tikimybę ir trečdaliu – susirgimo bipoliniu sutrikimu.

Tuomet tyrėjai pasižiūrėjo, kaip dažnai šie genai pasitaiko „kūrybiškuose individuose“. Kūrybiškais žmonėms buvo priskirti individai iš nacionalinių menininkų organizacijų – rašytojai, dailininkai, šokėjai ir t.t.

Anot mokslininkų, kūrybiški žmonės šių genų turėjo 17 proc. daugiau nei nepriklausantys menininkų organizacijoms. Antruoju etapu mokslininkai tyrė 35 tūkst. žmonių iš Švedijos ir Olandijos, kurie buvo apibūdinami kaip kūrybiški pagal specialų klausimyną, duomenis. Tyrėjai nustatė, kad jie turėti šį geną buvo linkę 25 proc. dažniau nei kiti.

Tiesa, šie duomenys nėra tvirti. Mokslininkų genetinės variacijos sugebėjo paaiškinti tik 6 proc. šizofrenijos ir 1 proc. bipolinio sutrikimo atvejų.

Kai kurie kritikai taip pat teigia, kad spręsti apie žmogaus kūrybiškumą pagal tai, ar jis priklauso menininkų bendruomenei, nėra tikslu  

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Praktiškai su „Norfa“

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT