Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Mokslininkai ketina pateikti žmonių populiacijos kaitos prognozes iki 2100 metų

Singapūro žmonės nuo teršalų saugosi apsaugiinėmis kaukėmis.
AFP/Scanpix nuotr. / Singapūro žmonės nuo teršalų saugosi apsaugiinėmis kaukėmis.
Šaltinis: 15min
0
A A

Dauguma mokslinių klimato kaitos tyrimų analizuoja gamtinės aplinkos pokyčių įtaką Žemės fizinei sistemai ir tik nedaugelis iš jų bando ištirti kaip šie pokyčiai galėtų paveikti ateities visuomenes. Šią spragą stengiasi užkamšyti grupė tyrėjų, kurie mokslinių metodų pagrindu ketina sudaryti žmonių populiacijos kaitos prognozes iki pat 2100 metų, skelbia Phys.org.

Europos Sąjungos lėšomis finansuojamo „FutureSoc“ (angl. Forecasting societies adaptive capacities to climate change) projekto tikslas – sukurti teorinį ir metodologinį pagrindą, kuriuo remiantis kiti mokslininkai galėtų tirti klimato kaitos įtaką žmonių socialinei gerovei. 

Projektą kuruojantis Vitgenšteino Demografijos ir globalaus žmonių kapitalo centro (Austrija) profesorius Wolfgangas Lutzas šiam tikslui jau yra sukūręs keletą analitinių ateities scenarijų, kurie turėtų sutapti su būsimais klimato pokyčiais. Mokslininkas kartu su kolegomis savo tyrime ketina apdoroti didelius demografinės informacijos kiekius ir įvertinti skirtingų šalių visuomenių socialinius gebėjimus prisitaikyti prie pasikeitusios gamtinės aplinkos.

W.Lutzas yra įsitikinęs, kad įvairiapusiškas žmonių populiacijos kaitos tendencijų prognozavimas šalims gali suteikti galingą analitinį įrankį, su kuriuo įmanoma numatyti didesnių ar mažesnių ekologinių pokyčių įtaką konkrečios visuomenės raidai. Mokslininko teigimu, analizuojant skirtingas žmonių populiacijas pagal lytį, amžių ir išsilavinimo lygį, įmanoma sukurti dešimtmečius apimančias ateities projekcijas. 

Konstruodami vienas ar kitas ateities tendencijų prognozes, tyrėjai ketina remtis tam tikromis prielaidomis apie visuomenių gimstamumo, mirtingumo bei migracijos rodiklius. Šias prielaidas jie suformulavo apklausę daugiau kaip 500 skirtingų sričių ekspertus iš viso pasaulio.

„Nustatinėjant galimą klimato kaitos žalą ateities žmonių gyvenimo gerovei, dažnai daroma klaida – prognozuojama ateities klimato būklė susiejama su socialiniais faktoriais ir prisitaikymo galimybėmis, kurios yra būdingos šiandienos visuomenei. Tai nepagrįsta, kadangi mes žinome, kad ateityje visuomenės bus kitokios“, – teigia W.Lutzas.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT