Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Mokslininkai užfiksavo, kokį garsą skleidžia atomas

Atomas
Photos.com nuotr. / Atomas
Šaltinis: Technologijos.lt
0
A A

Švedų mokslininkams pavyko užfiksuoti atomo skleidžiamą garsą. Ir dar ne bet kokį!

Ekspertai iš Chalmers technologijų universiteto Geteborge tyrė ryšį tarp garso ir atomų tikėdamiesi daugiau sužinoti apie kvantinę fiziką. Manipuliavimas garsu kvantiniame lygmenyje galėtų sukelti kompiuterijos revoliuciją, kuri galiausiai duotų mums žymiai greitesnius ir efektyvesnius kompiuterius.

Mokslininkams pavyko užfiksuoti „Re“ garsą, skambantį apie 20 oktavų aukščiau nei fortepijono aukščiausia nata. Šis garsas žmogaus ausiai jau yra negirdimas.

Siekdami įrodyti savo hipotezę, tyrėjai „sukonstravo“ dirbtinį 0,01 milimetro atomą. Kaip ir realus, pastarasis gali būti įkraunamas energija, kuri vėliau išsiskiria dalelės forma. Paprastai tai būna tiesiog lengvos dalelės, tačiau šio eksperimento metu buvo išskirtas garsas.

Pirmiausia mokslininkai dirbtinį atomą patalpino į superlaidžią medžiagą, suprojektuotą efektyviam garso bangų perdavimui. Kai palei šią medžiagą keliaujantis garsas atšoko nuo atomo, tyrėjai galėjo įrašyti tai, kas sugrįžo. Tam jie pasitelkė specialų mažytį mikrofoną.

Taip mokslininkams pavyko užfiksuoti „Re“ garsą, skambantį apie 20 oktavų aukščiau nei fortepijono aukščiausia nata. Šis garsas žmogaus ausiai jau yra negirdimas.

Mokslinių tyrimų grupės vadovas, fizikos profesorius Peras Delsingas, kuris vadovavo eksperimentui, teigė: „Besiklausydami atomų, mes atidarėme duris į naują kvantinį pasaulį. Mūsų ilgalaikis tikslas yra pažaboti kvantinę fiziką, nes tai leistų sukurti labai greitus kompiuterius.“

Tyrimo bendraautoris Martinas Gustafssonas pridūrė: „Pagal teoriją, atomo garsas yra padalintas į kvantines daleles. Tokia viena dalelė yra silpniausias garsas, kuris gali būti aptiktas.“

Garso bangos ilgis yra labai trumpas ir keliauja 100 000 kartų lėčiau nei šviesa, o tai reiškia, kad jį daug lengviau valdyti. Šis procesas atveria milžiniškas galimybes kvantinių reiškinių kontroliavimo srityje.

Straipsnį „Propagating Phonons Coupled To An Artificial Atom“ apie šį tyrimą galima rasti universiteto interneto svetainėje.

Technologijos.lt
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT