Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Mokslininkų tyrimas patvirtina: giliai po žeme yra tris kartus už mūsų planetos vandenis didesnis vandenynas

Planeta Žemė
Fotolia nuotr. / Planeta Žemė
Šaltinis: 15min
0
A A

Milžiniškas vandens rezervuaras, tris kartus didesnis už visus Žemės vandenynus, atrastas Žemės gelmėse. Atradimas gali paaiškinti, iš kur mūsų planetoje atsirado vanduo.

Vanduo slypi vienoje iš mineralo formų ringvutide, kuris yra 700 km po žeme esančioje mantijoje – karštų akmenų sluoksnyje tarp Žemės paviršiaus ir jos branduolio, rašo newscientist.com

Naujasis atradimas remia kitą idėją – kad vanduo išsiliejo iš mūsų planetos vidaus.

Milžiniškas rezervuaras pateikia naujų įrodymų apie vandens kilmę mūsų planetoje. Kai kurie geologai mano, kad vanduo Žemėje atsirado iš kometų, kai jos įsirėždavo į Žemę, tačiau naujasis atradimas remia kitą idėją – kad vanduo išsiliejo iš mūsų planetos vidaus.

„Atradimas yra tvirtas įrodymas, kad vanduo atsirado iš pačios Žemės“, – sako Stevenas Jacobsenas iš Šiaurės vakarų universiteto Evansone, Ilijojuje, JAV. Milžiniškas vandens sluoksnis gali veikti tarsi reguliatorius paviršiuje esantiems vandenynams, kuris lėmė, kad per milijonus metų vandens kiekis vandenynuose nepakito.

S.Jacobseno komanda naudojo 2000 seismometrų, kad pamatuotų seismines bangas, kurias sukėlė daugiau nei 500 ugnikalnių išsiveržimų. Šios bangos juda per žemės vidų, įskaitant ir branduolį, ir gali būti užfiksuojamos Žemės paviršiuje.

Pamatuodama bangų greitį skirtinguose gyliuose, komanda galėjo nustatyti, per kokius uolienų sluoksnius bangos judėjo. Apie tai, kad po žeme yra vandens buvo suprasta iš sulėtėjusių bangų, nes per šlapias uolienas bangos juda lėčiau.

Jacobsenas iš anksto išsiaiškino, koks būtų bangų signalas, jei jos sklistų per vandens turintį ringvuditą. Jis ringvuditą išaugino savo laboratorijoje ir jo mėginius veikė dideliu spaudimu ir temperatūra – sudarė tokias sąlygas, kokios būtų 700 km gylyje.

700 km gylyje esantį ringvuditą veikiantis spaudimas ir temperatūra išspaudžia vandenį iš ringvudito.

Tai ne vienintelis tyrimas, kuris byloja apie milžiniškus vandens klodus giliai po žeme.

Šis tyrimas išspausdintas žurnale „Sciencemag“.

Domitės mokslo ir informacinių technologijų naujienomis? Prisijunkite prie Mokslas.IT socialiniuose tinkluose „Facebook“, „Twitter“. Patirkite netikėtų atradimų!

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT