Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 spalio 13d. 14:58

„Mokslo sriuba“: kodėl mūsų planetos gelmėse taip karšta?

Fagradalsfjalio ugnikalnis Islandijoje
Luca Bracali / SWNS.com / Scanpix nuotr. / Fagradalsfjalio ugnikalnis Islandijoje
Ar kada pagalvojote, kad lavos karštis gali siekti net 1200 laipsnių pagal Celsijų? Išsiveržusi bazaltinė lava gali judėti keliasdešimt kilometrų per valandą greičiu ir aplinkui sukurti tikrą pragarą. Įdomu tai, kad šiuo metu regimi besiveržiančių ugnikalnių vaizdai, gali iliustruoti Žemę jos susikūrimo pradžioje.

„Prieš 4,4 mlrd. metų, kai mūsų planeta buvo dar labiau įkaitusi, vulkaninis aktyvumas buvo didžiulis, ir mes galime įsivaizduoti, kokiu būdu nuo plokščiakalnių tekėjo panašios ugnies upės ir pripildydavo žemumas lavos ežerais ar netgi vandenynais“, – sako VU geologas prof. Andrejus Spiridonovas.

Mūsų planeta iki šiandienos išlaikė pradinį savo karštį gelmėse, tačiau jį lemia ne tik kūrimosi metu vykę reiškiniai, bet ir radioaktyvumas. „Didžiąją dalį šilumos, einančios iš Žemės gelmių, išskiria būtent uranas, toris ir kalis. Didžiausios jų koncentracijos yra magminėse uolienose, ypač tokiose, kur sudaro Žemės plutą“, – pasakoja A.Spiridonovas.

Tai, pavyzdžiui, tas pats granitas, iš kurio pagamintas ir Gedimino paminklo postamentas Vilniaus Katedros aikštėje. Jo radiokatyvumą nesunku pamatuoti, turint specialų prietaisą: „Visame šiame paminkle turėtų būti daugiau nei kilogramas torio ir radioaktyvumas čia yra apie 10 kartų didesnis nei foninis“, – sako A. Spiridonovas. Kyla klausimas, ar saugu leisti laiką prie tokių paminklų?

Daugiau apie Žemės gelmių karštį ir radioaktyvumą kasdienėje aplinkoje – laidos „Mokslo sriuba“ įraše:

VIDEO: Mokslo sriuba: kodėl Žemės gelmėse taip karšta?

Laida „Mokslo sriuba“ – tai ne pelno siekianti jaunų žmonių iniciatyva, kuriama bendradarbiaujant su Baltijos pažangių technologijų institutu.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

„Pranešimas spaudai“ – tai naujienų agentūrų, juridinių ir fizinių asmenų sukurti bei platinami pranešimai apie paslaugų, gaminių, įmonių ar įstaigų naujienas ir pan. Spręsdama dėl turinio publikavimo UAB „15min“ atsižvelgia į informacijos aktualumą, naudą visuomenei, viešąjį interesą. Už šio turinio skelbimą UAB „15min“ nėra atlyginama. Redakcija turi teisę pranešimus redaguoti, trumpinti, papildyti, šalinti tekste esančias nuorodas ir pavadinimus.
Komentarai: 1

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Tausokime maistą kartu

Susigrąžink gyvenimo spalvas

Video

00:50
01:14
00:27

Esports namai

Maistas

15MAX

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT