TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Mūsų smegenys suvokia tai, ko tikimės

Pasaulio futbolo čempionato simbolis
Pasaulio futbolo čempionato simbolis
Šaltinis: Technologijos.lt
0
A A

Jeigu manote, kad triukšmas, kurį girdite aplink, yra sukuriamas tik išorinio pasaulio – labai klystate. Pasirodo, kuomet mūsų smegenys išgirsta garsą, jo suvokimas grindžiamas abiem – išorinių įvykių skleidžiamų virpesių identifikacija ir savo paties lūkesčiais.

Šiame įraše galima išgirsti skaitmeniniu būdu pakeistą garsą, kuris iš pirmo žvilgsnio atrodo visiškai beprasmis. Tačiau Filadelfijos Franklino instituto vyriausioji biomokslų tyrėja Jayatri Das paleidžia nemodifikuotą įrašą, kuriame girdėti, kaip moteris klausia „Ar konstitucijos centras yra kitoje stotelėje?“. Tuomet antrą kartą pasiklausius šio „beprasmio“ garsų kratinio, jo reikšmė staiga tampa aiški. Taip yra todėl, kad žmogaus smegenys tikisi kažką išgirsti, jos pakeičia garso suvokimą, kad šis atitiktų lūkesčius.

Pasaulio futbolo čempionato simbolis
Pasaulio futbolo čempionato simbolis

Psichologai ir mokslininkai vis dar negali tiksliai paaiškinti, kas sukelia šį reiškinį, tačiau jis vyksta ir vizualiai. Pavyzdžiui, prisiminkime Pasaulio futbolo taurės čempionato logotipą, kuriame pavaizduotas trofėjus su abstrakčiu futbolo kamuoliu viršuje. Vienam asmeniui tai priminė žmogų, užsidengusį veidą delnu („palm face“) ir jis tuo pasidalino internete. Nuo to laiko daugelis tai irgi gali įžvelgti.

Kitas žinomas pavyzdys yra optinė iliuzija su šunimi, kurią, manoma, sukūrė Bristolio universiteto mokslininkas Richardas Gregory'us. Vaizdas atrodo beprasmis, kol geriau įsižiūrėjęs pradedi įžvelgti dalmatino kontūrus.

Dalmantino optinė iliuzija
Dalmantino optinė iliuzija

Psichologai vaizdinius triukus naudoja, siekdami ištirti, kaip veikia smegenys. Dažniausiai jie pasitelkia vaizdus, kuriuos galima interpretuoti dvejopai. Vienas iš žinomiausių tokio tipo paveikslėlių yra anties ir triušio triukas. Pirmą kartą pažvelgus į piešinį, jūs, ko gero, išvysite į dešinę atsisukusį triušį. Tačiau pažiūrėjus į paveikslėlį dar kartą figūra tampa į kairę žiūrinčia antimi. Tai vadinama „dviejų padėčių“ vaizdiniu.

Anties ir triušio triukas
Anties ir triušio triukas

Nors žiūrovai negali matyti abiejų figūrų tuo pačiu metu, tačiau vaizdinio suvokimas periodiškai keičiasi.

Anties ir triušio iliuziją 1899 metais išpopuliarino amerikiečių psichologas Josephas Jastrowas, kuris siekė įrodyti, jog mes matome ne tik akimis, bet ir smegenimis.

Šios gudrybės atskleidžia, kad tai, ką žmonės girdi ar mato, kartais gali atspindėti daugiau jų pačių lūkesčius, negu realybę.

Technologijos.lt
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT