Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Naujas tyrimas rodo, kad mūsų smegenys miego metu gali spręsti ir aritmetinius uždavinius

Snaudžiant mūsų smegenys sugeba kur kas daugiau negu manėme iki šiol, atskleidė naujausias tyrimas. Pasirodo, prieš miegą atliekant tam tikras klasifikavimo užduotis, smegenys nesąmoningai jas tęsia ir organizmui užsnūdus. Naujasis atradimas mokslininkams suteikė daugiau žinių apie smegenų aktyvumą miego metu.
Daktaras žiūri į galvos rentgeno nuotraukas
Daktaras žiūri į galvos rentgeno nuotraukas / 123rf.com nuotr.

„Mes atskleidėme, kad įmigusio žmogaus smegenys gali žymiai daugiau, – džiaugiasi „Ecole Normale Supérieure“ universiteto mokslo daktaras Sidas Kouideras, – Pasinėrus į miego fazę, dalis smegenų gali nuolat apdoroti tai, kas vyksta mūsų aplinkoje ir pritaikyti atitinkamą atsako schemą. Tai paaiškina kai kuriuos kasdienius mūsų gyvenimo patyrimus, pavyzdžiui, jautrumą miego metu išgirdus savo vardą, arba pažįstamo žadintuvo garsą“.

Šis tyrimas parodė, jog dalyviai ir miegodami į užduoties atlikimą reagavo stebėtinai tiksliai, nors ir kiek lėčiau.

Ši studija taip pat apima ankstesnius pasąmonės veiklą tyrusius darbus, kurie įrodė, jog kalbos apdorojimas bei kitos sudėtingos užduotys gali būti padarytos ir nesąmoningai. S.Kouideras įtaria, kad toks nesąmoningas apdorojimas apsiriboja ne užduoties sudėtingumu, tačiau tauo, ar gali jis būti automatiškai atliktas, ar ne.

Bendradarbiaujant su Kembridžo universiteto mokslininkais, eksperimento dalyviams tyrėjai pritaikė elektroencefalografijos metodą (smegenų biosrovės matavimą, fiksuojant elektrinius virpesius). Jiems dar neįmigus buvo duota užduotis suklasifikuoti išgirstus žodžius į gyvūnus bei daiktus, spaudžiant atitinkamą mygtuką. Kai šį procesą dalyviai ėmė daryti automatiškai, mokslininkai juos nugabeno į tamsią patalpą, leido patogiai įsitaisyti  užmerktomis akimis ir tęsė klasifikavimo uždavinį, kol pastarieji užmigo.

Siekiant užtikrinti, kad užmigęs žmogus iš tiesų atsakys atsižvelgdamas į žodžio prasmę, bandymas buvo tęsiamas su visiškai nauju žodžių sąrašu. Procedūra Kouiderui ir jo kolegoms suteikė galimybę sekti pasirinkimų nulemtą konkretų neuronų „judėjimo kelią“ smegenyse. Šis tyrimas parodė, jog dalyviai ir toliau į užduoties atlikimą reagavo stebėtinai tiksliai, nors ir kiek lėčiau.

Pasak Kouidero, bet kuris prieš miegą „automatizuotas“ užduoties atlikimas gali būti tęsiamas ir miego metu. Pavyzdžiui, nesudėtingų aritmetinių uždavinių sprendimas, bei klaidų paieška. Kita vertus, jis prognozuoja, kad uždaviniai, kurie nėra automatizuojami prieš užsnūstant, nutrūks iškart prasidėjus miegui.

Kouideras bei jo tyrimo bendraautorius Thomas Andrillonas dabar intensyviai analizuoja šio atradimo pritaikymo galimybes mokymosi procese, bet kartu iškelia klausimą, ar vis dėlto verta įvairiomis užduotimis trikdyti kasdienį mūsų organizmo poilsį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius