Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Naujas tyrimas rodo, kad mūsų smegenys miego metu gali spręsti ir aritmetinius uždavinius

Daktaras žiūri į galvos rentgeno nuotraukas
123rf.com nuotr. / Daktaras žiūri į galvos rentgeno nuotraukas
Šaltinis: Technologijos.lt
0
Skaitysiu vėliau
A A

Snaudžiant mūsų smegenys sugeba kur kas daugiau negu manėme iki šiol, atskleidė naujausias tyrimas. Pasirodo, prieš miegą atliekant tam tikras klasifikavimo užduotis, smegenys nesąmoningai jas tęsia ir organizmui užsnūdus. Naujasis atradimas mokslininkams suteikė daugiau žinių apie smegenų aktyvumą miego metu.

„Mes atskleidėme, kad įmigusio žmogaus smegenys gali žymiai daugiau, – džiaugiasi „Ecole Normale Supérieure“ universiteto mokslo daktaras Sidas Kouideras, – Pasinėrus į miego fazę, dalis smegenų gali nuolat apdoroti tai, kas vyksta mūsų aplinkoje ir pritaikyti atitinkamą atsako schemą. Tai paaiškina kai kuriuos kasdienius mūsų gyvenimo patyrimus, pavyzdžiui, jautrumą miego metu išgirdus savo vardą, arba pažįstamo žadintuvo garsą“.

Šis tyrimas parodė, jog dalyviai ir miegodami į užduoties atlikimą reagavo stebėtinai tiksliai, nors ir kiek lėčiau.

Ši studija taip pat apima ankstesnius pasąmonės veiklą tyrusius darbus, kurie įrodė, jog kalbos apdorojimas bei kitos sudėtingos užduotys gali būti padarytos ir nesąmoningai. S.Kouideras įtaria, kad toks nesąmoningas apdorojimas apsiriboja ne užduoties sudėtingumu, tačiau tauo, ar gali jis būti automatiškai atliktas, ar ne.

Bendradarbiaujant su Kembridžo universiteto mokslininkais, eksperimento dalyviams tyrėjai pritaikė elektroencefalografijos metodą (smegenų biosrovės matavimą, fiksuojant elektrinius virpesius). Jiems dar neįmigus buvo duota užduotis suklasifikuoti išgirstus žodžius į gyvūnus bei daiktus, spaudžiant atitinkamą mygtuką. Kai šį procesą dalyviai ėmė daryti automatiškai, mokslininkai juos nugabeno į tamsią patalpą, leido patogiai įsitaisyti  užmerktomis akimis ir tęsė klasifikavimo uždavinį, kol pastarieji užmigo.

Siekiant užtikrinti, kad užmigęs žmogus iš tiesų atsakys atsižvelgdamas į žodžio prasmę, bandymas buvo tęsiamas su visiškai nauju žodžių sąrašu. Procedūra Kouiderui ir jo kolegoms suteikė galimybę sekti pasirinkimų nulemtą konkretų neuronų „judėjimo kelią“ smegenyse. Šis tyrimas parodė, jog dalyviai ir toliau į užduoties atlikimą reagavo stebėtinai tiksliai, nors ir kiek lėčiau.

Pasak Kouidero, bet kuris prieš miegą „automatizuotas“ užduoties atlikimas gali būti tęsiamas ir miego metu. Pavyzdžiui, nesudėtingų aritmetinių uždavinių sprendimas, bei klaidų paieška. Kita vertus, jis prognozuoja, kad uždaviniai, kurie nėra automatizuojami prieš užsnūstant, nutrūks iškart prasidėjus miegui.

Kouideras bei jo tyrimo bendraautorius Thomas Andrillonas dabar intensyviai analizuoja šio atradimo pritaikymo galimybes mokymosi procese, bet kartu iškelia klausimą, ar vis dėlto verta įvairiomis užduotimis trikdyti kasdienį mūsų organizmo poilsį.

Technologijos.lt
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT