Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2012 rugsėjo 6d. 18:23

Nepramušamas gelis: perregima plėvelė atlaikė krentantį metalinį rutulį

Nepramušamas gelis: perregima plėvelė atlaikė metalinio rutulio smūgį.
Kadras iš „YouTube“ / Nepramušamas gelis: perregima plėvelė atlaikė metalinio rutulio smūgį.

Su keisčiausiais ir netikėčiausiais ateities medžiagos – hidrogelių – gebėjimais esame susipažinę ne sykį. Mokslininkai išrado ypatingą – nepramušamą gelį. Tai nepaprastu tamprumu pasižymintis gelis. Jis yra ir minkštas, ir tvirtas – perregimos gelio plėvelės nepajėgė perplėšti net ir masyvus žemyn paleistas metalinis rutulys.

Tamprumas – vienas iš svarbiausių visų gelių privalumų. Tokiu būdu geliai idealiai tinka tokių biologinių medžiagų gamybai, iš kurių vėliau gaminami, pavyzdžiui, kontaktiniai lęšiai ar audiniai dirbtiniams organams.

Šį gelį sukūrė Harvardo universiteto medžiagų inžinierius Zhigangas Suo. Jis kartu su kolegomis gelinę medžiagą sukūrė iš dviejų polimerų – alginato ir poliakrialimdo. Šie tandemu funkcionuojantys polimerai ir praturtina gelį supertamprumo savybėmis – tuo galima įsitikinti sulėtinto vaizdo siužete.

Joniniai alginato molekulių ryšiai, gelį paveikus slėgiu, nutrūksta ir atsistato, smūgio energiją paskleisdami po platesnį paviršiaus perimetrą. Tokia alginatų savybė apsaugo kovalentinius poliakrilamido molekulių ryšius, kurie išlaiko gelio medžiagą vientisą.

Tad jūsų dėmesiui – guminis hidrogelis, kurį, reikalui esant, galima ištempti net iki 20-ies kartų:

VIDEO: Ball bouncing off stretchy jelly

Technologijos.lt
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT