Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 gegužės 14d. 23:07

Netikėtas atradimas: žymusis Cerne Abbas milžinas galėjo būti išraižytas kalvoje prieš daugiau nei 1000 metų

Cerne Abbas
„Scanpix“ nuotr. / Cerne Abbas
Ant Anglijoje esančios kalvos didžiulį nuogą vyrą vaizduojantis paslaptingas raižinys buvo sukurtas X amžiuje, rodo pirmasis bandymas archeologiškai įvertinti milžiną. Tai netikėta, nes pirmą kartą Cerne Abbas milžinas paminėtas vos prieš 300 metų, kas rodo, kad jis daug šimtmečių buvo pamirštas.

Istorikai ir archeologai turi daug idėjų apie milžino sukūrimo datą, sako komandos narys Mike'as Allenas, nepriklausomas geoarcheologas.

Milžinas išraižytas kalvos šlaite, nukreiptame į Cerne Abbas kaimą Dorseto grafystėje pietų Anglijoje. Tai vaizdas vyro su dideliu, ereguotu peniu, laikančiu kuoką. Jis buvo atliktas kalvos šlaite iškastas tranšėjas užpylus balta kreida.

Ankstyviausias žinomas milžino paminėjimas yra 1694 m. Cerne Abbas bažnyčios įrašuose. Ankstesniuose įrašuose milžinas neminimas, netgi kruopštumu pagarsėjusiame 1617 metais Johno Nordeno atliktame surašyme.

Istorikai ilgai nesutarė, kada milžinas buvo sukurtas ir ką jis simbolizuoja. Kai kas mano, kad jis buvo sukurtas XVII amžiuje, kaip aprašyta istoriniuose šaltiniuose, tuo tarpu kiti mano, kad jis siekia Romos laikus.

M.Allenas dirbo komandoje, 2020 metais atlikusioje milžino kasinėjimus, kuriuos finansavo jo savininkas, National Trust. Tyrėjai kasinėjo abiejų kojų pėdas ir alkūnių linkius.

Komanda kreidoje ir šalia tranšėjų esančiame grunte rado kvarco smiltelių. Optiškai stimuliuotos liuminiscencijos datavimo metodu galima nustatyti, kada kvarcą paskutinį kartą veikė saulės šviesa.

Naudodami šią techniką tyrėjai seniausią kreidą datavo tarp 650 ir 1310 mūsų eros metų. Milžinas tikriausiai buvo sukurtas tarp šių datų, o šio periodo vidurys yra 980 mūsų eros metai. Teoriškai milžinas gali būti senesnis, nes kreidos užpildas buvo ne kartą pakeistas. Bet dirvos datavimas to nerodo. Seniausia dirvos data yra tarp 700 ir 1100 mūsų eros metų.

„[Milžinas] negali būti senesnis“, – sako M.Allenas.

Įdomu, kad benediktinų vienuolynas Cerne Abbas buvo įkurtas X amžiaus pabaigoje.

„Šio fantastiškai tiesmuko pagoniško atvaizdo sukūrimas atrodo panašus į vietinių žmonių pasipriešinimo aktą“, – sako Alison Sheridan, laisvai samdoma archeologijos konsultantė iš Edinburgho. – „Tai lyg dideli du pirštai nukreipti į abatiją.“

Neaišku, kodėl apie milžiną tiek amžių nebuvo užsimenama.

M.Allenas sako, kad kasinėjant buvo aptikta užuominų, kad anksčiau šią vietą dengė aukšta žolė, galėjusi užgožti milžiną.

Kaip bebūtų, Timothy Darvillas iš Bornmuto universiteto pažymi, kad priešistoriniai paminklai dažnai būdavo ignoruojami.

„Netgi tokios vietos kaip Stounhendžas nedažnai minimas“, – sako jis.

Šis milžinas yra viena iš vos trijų Anglijoje išlikusių „senovinių“ kalvų figūrų. Kitos yra Ilgasis Wilmingtono žmogus ir Uffingtono baltasis arklys. Tačiau užtikrintai priešistorinis yra tik arklys.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Technologijos.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Metas rinktis

Mėgaukis šiandien

Rūpintis aplinka – paprasta

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT