Dabar populiaru
Publikuota: 2012 rugpjūčio 8d. 14:58

Nuo rudens Lietuvoje pradedami moksliniai augalų eksperimentai

moksliniai augalai
Organizatorių archyvo nuotr. / moksliniai augalai

Moderni visuomenė, įsisukusi į kompiuterizacijos ir technologijų bumą, vis dažniau diskutuoja ekologinėmis, sveiko gyvenimo bei sveiko maisto temomis.

Būdamas atsakingas už šalies žemės ūkio ir maisto sektoriaus mokslinę pažangą, sunerimęs dėl bioįvairovės, aplinkosaugos ir klimato kaitos problemų, Aleksandro Stulginskio universitetas (ASU) jau šį rudenį pradeda pasaulinio lygio mokslinį projektą, kuriame bus nuodugniai tiriami kontroliuojamo klimato sąlygomis auginami augalai.

Tokie tyrimai vienu metu leis keturiose atskirose klimato zonose tirti įvairiausias vietines ir egzotines augalų rūšis. Nanotechnologijų mokslo pasiekimų taikymas prisidės kuriant inovatyvias ir modernias žemės ūkio technologijas bei produktus. Tai didelis mokslinis žingsnis, pasitarnausiantis kokybiško gyvenimo stokojančiai visuomenei.

Žemės ir miškų ūkio jungtinio tyrimų centro šiltnamyje planuojama iki rugsėjo pradėti augalų raidos bei produktyvumo formavimosi dėsningumų tyrimus: bus ieškoma klimato kaitą švelninančių priemonių, aiškinamasi dirvožemio ekologijos, augalų adaptyvumo klausimai, atliekami biopotencialo formavimo biotechnologiniai tyrimai. Šiandien jie būtini tvarioms žemdirbystės technologijoms kurti.

„Šioje mokslinių tyrimų oazėje bus intensyviai tiriami lauko augalai, gėlės, vaiskrūmiai, vaismedžiai, daržovės, tarp jų ir auginamos šiltnamiuose. Laukuose nereikės užimti didelių hektarų plotų, o tai pasitarnautų gamtai ir ekologijai. Ši tyrimų stotis yra itin kompaktiška, vos 400 kv.m ploto, tad poveikis ir žala aplinkai bei tyrimų sąnaudos bus daug mažesnės.“, – džiaugėsi ASU Agronomijos fakulteto prodekanas mokslui ir plėtrai, docentas Vaclovas Bogužas.

 „Čia bus sudarytos sąlygos dirbti ne tik mokslininkams, doktorantams, bet ir magistrantams, o kai kuriuos tyrimus galės atlikti ir būsimieji bakalaurai. Šiltnamiu, kaip pagrindine tyrimų baze, galės naudotis ne tik mūsų universiteto katedros, bet ir kitų institucijų darbuotojai, – teigė V. Bogužas.

ASU mokslininko teigimu, gamtoje daugelis veiksnių skiriasi dėl dirvožemio, klimato sąlygų. Lauko augalų tyrimams šiltnamyje bus sumodeliuotos itin kontroliuojamos sąlygos. Augalai galės būti auginami ir žiemą, ir vasarą. Žinoma, tai yra puiki galimybė tyrimams atlikti bet kuriuo metu.

Klimato kaitos poveikio miško ekosistemoms tyrimai leis pradėti naujos kokybės greitai augančių ir pagerintų kitomis savybėmis pasižyminčių medžių kūrimą. Bus modeliuojamos įvairiausios sąlygos – mitybos, klimato, ligų sukėlėjų ir jų plitimo bei kiti veiksniai. Šalia šiltnamio įrengtos klimatinės kameros, kuriose bus galima keisti net oro sudėtį. Augalams numatyti skirtingi tirpalai, kuriais tręšti galima ir modelinių tyrimų aikštelėje tiriamus augalus.

Automatinė kompiuteriu valdoma ventiliacijos sistema užtikrins gerą patalpų vėdinimą, veiks efektyvi šildymo sistema. Vasarą uždarius langus bus užtikrinamas didesnis slėgis augalų auginimo zonose, todėl iš lauko nepateks oras su užkratu. Tinklas nuo vabzdžių apsaugos nuo galimo infekcinio užkrato plitimo. Klimato palaikymo ir laistymo valdymo kompiuterinės programos leidžia palaikyti net 24 skirtingus augimo sąlygų režimus.

Tai yra ne tik mokslo naujovė, bet ir XXI a. pasiekimas, atveriantis naujas galimybes pažinti aplinką, spręsti ekologines problemas ir, be abejo, rasti tinkamiausius atsakymus tiems, kurie domisi augalais, naujausiomis technologijomis, mėgsta tobulėti. Savo talentus galės atskleisti ne vienas jaunas mokslininkas, o jų pasiektais mokslo rezultatais ateityje galės džiaugtis sveiko gyvenimo propaguotojai.

Temos: 2 Ruduo Augalai
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT