Dabar populiaru
Publikuota: 2013 spalio 17d. 15:44

Oksfordo mokslininkai teigia, kad sniego žmonės tebeklaidžioja Himalajuose, o jų DNR panašus į poliarinių lokių

Rogerio Pattersono nufotografuotas Jetis
Rogerio Pattersono nuotr. / Rogerio Pattersono nufotografuotas Jetis

Oksfordo universiteto mokslininkai bioaudiniuose, priklausančiuose prieš keliasdešimt metų Himalajuose nukautam padarui, kurį medžiotojas palaikė sniego žmogumi, rado genetinių sutapimų su senoviniais poliariniais lokiais. Jie yra linkę manyti, kad sniego žmonės tebeklaidžioja po Himalajus, skelbia Telegraph.co.uk.

Sniego žmogus – viena iš ilgiausiai neįmenamų žmonijos mįslių, žadinanti ir smalsumą, ir baugumą. Tačiau panašu, kad britų mokslininkams pagaliau pavyko atskleisti šią paslaptį ir išsiaiškinti, ar egzistuoja sniego žmonės ir kas jie tokie.

Įdomiausia tai, kad Oksfordo mokslininkai ne tik ištyrė genetinius sutapimus tarp sniego žmogaus ir kitos būtybės, gyvenusios prieš 40 tūkst. metų, bet ir mano, kad sniego žmonės tebeklaidžioja aukščiausiuose pasaulio kalnuose.

Profesorius Brianas Sykes atliko plaukų, kurie priklausė dviem neidentifikuotiems gyvūnams, DNR analizę. Vieno iš sutvėrimų plaukų buvo rasta Ladakhe (regionas Vakarų Himalajuose, šiaurinėje Indijos dalyje), kito – Butane (1,5 tūkst. km į rytus nuo Ladakho).

DNR analizės rezultatus tyrėjai sulygino su kitų realių ir ištirtų gyvūnų genomais, kurie saugomi duomenų bazėse. B.Sykes nustatė 100 proc. sutapimą su senovinio poliarinio lokio DNR, kurio žandikaulio fragmentas buvo rastas Norvegijai priklausančiose Špicbergeno salose.

Šios rūšies gyvūnų nebuvo pastebėta pastaruosius 40 tūkst. metų. O dabar mes žinome, kad jie Žemės paviršiumi klaidžiojo vos prieš 10 metų, – tvirtina B.Sykes.

Šios rūšies atstovai mūsų planetoje egzistavo prieš 40–120 tūkst. metų. Būtent tada vyko genetinis baltųjų ir rudųjų lokių išsiskyrimas į savarankiškas rūšių šakas. B.Sykes mano, kad senoviniai poliariniai lokiai buvo pereinamoji rūšis – baltųjų ir rudųjų lokių hibridai. O kadangi naujai identifikuoti DNR fragmentai priklauso gyvūnui, kurio gentainiai tebėra gyvi, Oksfordo universiteto mokslininkas neatmeta prielaidos, kad šie hibridai tebegyvena Himalajuose.

Ladakho regione rastas plaukų kuokštas paimtas iš mumifikavusių liekanų sutvėrimo, kurį prieš maždaug 40 metų nušovė vienas medžiotojas. Jam nušautas žvėris pasirodė toks keistas ir grėsmingas, kad kai kurias jo dalis jis išsaugojo. Plaukų kuokštą B.Sykesui perdavė prancūzų kalnų keliautojas – jam kelis plaukus prieš 10 metų padovanojo minėtas medžiotojas.

„Šios rūšies gyvūnų nebuvo pastebėta pastaruosius 40 tūkst. metų, – tvirtina B.Sykes. – O dabar mes žinome, kad jie Žemės paviršiumi klaidžiojo vos prieš 10 metų. Įdomiausia, kad šio gyvūno pėdsakų radome abiejose Himalajų kalnyno pusėse. Jei kas nors ten sugrįžtų jų paieškoti, galbūt jų rastų.“

Abiejų mėginių plaukai buvo rusvos spalvos. Ladakho liekanos leidžia manyti, kad gyvūnas buvo maždaug 1,5 metro ūgio – žemesnis už mitologinį sniego žmogų. Tačiau B.Sykes mano, kad šis pasižymi kitomis savybėmis, kurios galėjo sutapti su mitais apie sniego žmogų.

„Faktas, kad medžiotojas, kuris sukaupęs didžiulę susidūrimų su lokiais patirtį, suprato, jog šis gyvūnas yra kažkoks labai keistas ir net bauginantis, kelia man klausimą: ar gali ši lokių rūšis išsiskirti kitokia elgsena? – samprotauja Oksfordo universiteto profesorius. – Gal šie lokiai gerokai agresyvesni, pavojingesni, dažniau juda stati ant užpakalinių letenų?“

Pranešimai apie sniego žmones registruojami ne vieną šimtmetį. Tiek vietos gyventojai, tiek tyrinėtojai mėgina susitikti su šiais padarais akis į akį. Pasaulinį susidomėjimą sniego žmogumi sukėlė britų alpinisto Erico Shiptono 1951 m. prie Everesto alpinistų bazės nufotografuotas sniego žmogaus pėdsakas.

Anot B.Sykes, Himalajuose galėjo būti tik trys žinomos lokių rūšys: ilgalūpiai lokiai (angl. sloth bears), rudieji lokiai ir himalajiniai lokiai (angl. Asiatic black bears).

Apie B.Sykes atradimą TV kanalas „Channel 4“ pasakos ir dokumentiniame seriale „Bigfoot Files“ („Sniego žmogaus bylos“), kuris Jungtinėje Karalystėje bus pradėtas rodyti artimiausią sekmadienį.

„Interpretuojant rezultatus, reikia atlikti papildomus tyrimus, – pridūrė atradimo autorius. – Nemanau, kad po Himalajus lyg niekur nieko klaidžioja senoviniai poliariniai lokiai. Tačiau mes galime spėlioti, koks galėtų būti galimas paaiškinimas. Tai gali reikšti, kad tuose kalnuose egzistuoja kažkokios nežinomos rudųjų lokių subrūšys, jų individai skiriasi nuo lokių, kurie laikomi dabartinių poliarinių lokių protėviais. Arba tai gali reikšti, kad Himalajuose lokių hibridizacijos procesai vyko gerokai vėliau nei Arktyje.“

Įdomu tai, kad ten, kur baltųjų ir rudųjų lokių gyvenamosios teritorijos sutampa, yra žinoma apie baltųjų ir rudųjų lokių kryžminimąsi.

Sniego žmogaus istorija

  • 1925 m. Karališkosios geografų draugijos narys ir fotografas N.A.Tombazi pateikė vieną aiškiausių apibūdinimų apie „būtybę, kuri iš pažiūros buvo panaši į žmogų, vaikščiojo stačiomis... Jo tamsus kūnas kontrastavo su baltu sniegu ir, kiek man pavyko įžiūrėti, jis nevilkėjo drabužių.“
  • Nacių šulas Heinrichas Himmleris susidomėjo sniego žmonėmis ir panūdo juos surasti, todėl, kaip pasakojama, į Tibetą su tokia užduotimi pasiuntė medžiotoją ir zoologą Ernstą Schaeferį.
  • Antrojo pasaulinio karo lenkų kareivis Sławomiras Rawicz pasakojo pabėgęs iš gulago Sibire ir per Himalajus nukeliavęs į Indiją. Lenko teigimu, šios kelionės metu kelią jam buvo pastoję du sniego žmonės.
  • 1951 m. alpinistas Ericas Shiptonas publikavo keletą fotografijų, kuriose užfiksuoti didelių pėdų atspaudai. Tai sukėlė visuotinį susidomėjimą sniego žmonėmis, nors skeptikai kritikavo, kad pėdsakai paprasčiausiai išsikraipė tirpstančiame sniege.
  • Po poros metų apie tai, kad kopdami į Everestą matė didelių pėdų atspaudus, pranešė ir seras Edmundas Hillary bei jo šerpas Tenzingas Norgay. Vėliau pirmasis istorijoje į Everestą įkopęs žmogus E.Hillary organizavo specialią ekspediciją sniego žmogaus paieškoms – jis yra sakęs, kad būtybę kadaise yra matęs jo tėvas. Vėliau E.Hillary apie tokios būtybės egzistavimą samprotavo skeptiškiau.
  • 1986 m. garsus alpinistas Reinholdas Messneris pareiškė akis į akį susidūręs su sniego žmogumi ir jį nudobęs.
Technologijos.lt
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Vardai

„Daugiau šypsenos“

Grąžinti verta

Kuriu ir apsaugau

„Susitikime lauke“

Renginių gidas

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT