Dabar populiaru
Publikuota: 2021 sausio 16d. 18:00

Pagal visiškai kitą technologiją sukurta nauja COVID-19 vakcina gali išmokyti organizmą apsiginti nuo visų viruso versijų

Koronavirusas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Koronavirusas

Šiuo metodu žmogaus imuninė sistema supažindindama iš karto su keliais skirtingais koronavirusais.

COVID-19 pandemiją sukėlęs SARS-CoV-2 virusas yra tik vienas gausios koronavirusų šeimos atstovas. Daugelis jų cirkuliuoja įvairių gyvūnų, tokių kaip šikšnosparniai populiacijoje ir gali „peršokti“ į žmonių populiaciją, kaip kad SARS-CoV-2.

Laboratorijos tyrėjai Pamela Björkman ir biologijos bei bioinžinerijos profesorius Davidas Baltimore'as, siekdami užkirsti kelią būsimoms epidemijoms, kuria vakcinas, kurios turėtų apsaugoti nuo plataus giminingų virusų spektro.

Dabar, vadovaujama absolvento Alexo Coheno, Caltech komanda sukūrė baltyminę 60-subvienetų nanodalelę, ant kurios buvo išdėliotos iki aštuonių skirtingų tipų koronavirusų dalelės.

Suleista pelėms, ši vakcina sukėlė antikūnų, reaguojančių į skirtingus koronavirusus gamybą. Jie reagavo netgi panašius virusus, kurių nebuvo nanodalelėje.

Tyrimas aprašomas Science žurnalo straipsnyje.

©Courtesy of A. Cohen via BioRender/Technologijos.lt skelbiama iliustracija
©Courtesy of A. Cohen via BioRender/Technologijos.lt skelbiama iliustracija

Ši vakcinos platforma, vadinamoji mozaikinė nanodalelė, iš pradžių buvo sukurta, bendradarbiaujant su Oxfordo universitetu. Šios nanodalelės forma primena narvelį iš 60-ies identiškų baltymų, ir kiekvienas turi mažą kibią baltyminę juostelę, veikiančią kaip gabalėlis Velcro.

Cohenas su komanda paėmė skirtingų virusų smaigo baltymus (smaigo baltymai yra svarbiausi infekuojant ląstelę) ir kiekvieną pakeitė taip, kad jie turėtų baltymo žymeklį, kuris prikibtų prie esančio ant narvelio — kitos kimbajuostės pusės.

Sumaišius šiuos virusinius žymeklius su nanodalelės narvelio struktūra, kiekvienas viruso žymuo susijungė su narvelio atitikmeniu, ir taip gauta nanodalelė su ant jos paviršiaus esančiais skirtingų koronaviruso štamų smaigais.

Antikūnai reagavo ir į giminingus koronavirusų štamus, kurių žymenų ant nanodalelės nebuvo.

Šia dalelių platforma sukurtas antikūnų atsakas į aštuonių skirtingų koronavirusų smaigų fragmentus (RBD) yra pranašesnis būdas už tradicines vakcinas, kuriose yra vienintelis viruso tipas.

Po injekcijos pelėms susidarę antikūnai galėjo reaguoti į daug skirtingų koronaviruso štamų. Pažymėtina, kad antikūnai reagavo ir į giminingus koronavirusų štamus, kurių žymenų ant nanodalelės nebuvo.

Tai rodo, kad imuninei sistemai pateikus daug skirtingų koronaviruso variantų, ji išmoksta atpažinti bendrus koronavirusų bruožus, tad potencialiai galėtų reaguoti į naujai atsirandančius koronavirusus — ne tik SARS-CoV-2 variantus, — galinčius sukelti kitą pandemiją.

Nors komanda vis dar tiria šio fenomeno mechanizmą, rezultatai jau perspektyvūs. Kitas žingsnis – patikrinti, ar imunizacija apsaugo gyvūnus nuo virusinės infekcijos ir/ar infekcijos simptomų.

„Jei paaiškės, kad mūsų nanodalelės technologija sukurtas imuninis atsakas apsaugo nuo infekcijos sukeliamos ligos, tuomet tikimės , kad galėsime perkelti technologiją į klinikinius tyrimus su žmonėmis, nors lig tol dar teks atlikti daug žingsnių,“ sako Cohenas. „Nemanome, kad ši metodologija pakeis kurią nors egzistuojančią vakciną, bet gera turėti daug įrankių po ranka kovai su ateities virusinėmis grėsmėmis.“

„Deja, vargu ar SARS-CoV-2 bus paskutinis pandemiją sukelsiantis koronovirusas,“ sako Björkman. „Alexo rezultatai rodo, kad įmanoma sukelti platų neutralizuojančių antikūnų atsaką, netgi prieš koronaviruso štamus, kurių žymenų ant suleistos nanodalelės nebuvo. Tad, viliamės, kad ši technologija galės būti panaudota apsaugoti nuo būsimų gyvūnų koronavirusų, persimetusių žmonėms. Be to, nanodalelės sukelia neutralizuojantį atsaką prieš SARS-CoV-2, tad, galima būtų panaudoti jas apsaugai nuo COVID-19 bei nuo kitų pandemijos potencialą turinčių koronavirusų.“

California Institute of Technology
scitechdaily.com

Technologijos.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Talentingi vaikai

Praktiškai su „Norfa“

Laimė jaustis saugiai

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT