Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Paskirtos Mokslo premijos Lietuvos ir pasaulio mokslui nusipelniusiems užsienio lietuviams

J.Žmuidzino tėvas namuose visuomet liepdavo kalbėti tik lietuviškai: „Kai mes pradėdavome kalbėti angliškai, jis pakeldavo ranką, pirštais rodydamas L raidę, ir sakydavo: „Lietuviškai!“
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Fizikas Jonas Žmuidzinas
Šaltinis: 15min
0
A A

Paskirtos keturios premijos Lietuvos ir pasaulio mokslui nusipelniusiems užsienio lietuviams: biomedikui Feliksui Bukauskui ir fizikui Jonui Žmuidzinui iš JAV, Vokietijoje gyvenančiai kalbotyrininkei Jolantai Gelumbeckaitei ir technologijos mokslų daktarei Vidai Malienei, dirbančiai Jungtinėje Karalystėje.

Premijos skirtos už pasaulinės reikšmės mokslo pasiekimus, bendradarbiavimą su Lietuva, paramą Lietuvos mokslui, lietuvybei. Septintą kartą teikiamomis Švietimo ir mokslo ministerijos Mokslo premijomis siekiama paskatinti užsienyje dirbančius lietuvių mokslininkus būti Lietuvos mokslo ambasadoriais ir su iškiliais lietuvių kilmės mokslininkais supažindinti Lietuvos visuomenę.

Niujorko Ješivos universiteto Alberto Einsteino medicinos koledžo profesorius Feliksas Bukauskas Mokslo premija apdovanojamas už viso gyvenimo nuopelnus mokslui ir pasiekimus mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros veikloje fizinių, biomedicinos, technologijos mokslų srityje. Profesorius tiria  tarpląstelinius ryšius per plyšines jungtis ir šia tema yra publikavęs per 100 straipsnių prestižiniuose mokslo leidiniuose. Jis yra daugelio Nacionalinio sveikatos instituto (JAV) grantų vadovas ar vykdytojas. Profesorius sudaro sąlygas Lietuvos mokslininkams ir doktorantams stažuotis savo laboratorijoje.

Kalifornijos Technologijos instituto  profesoriui, NASA astrofizikui Jonui Žmuidzinui premija paskirta už pastarojo dešimtmečio pasiekimus mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros veikloje fizinių, biomedicinos, technologijos mokslų srityje. Prof. J.Žmuidzinas – tarptautinio lygio mokslininkas, kurio darbai tapo reikšmingu indėliu Visatos tyrimų srityje, pagilino žinias apie žvaigždžių ir galaktikų formavimosi procesus. Profesorius yra vienas iš submilimetrinės astronomijos lyderių pasaulyje (submilimetrinė astronomija – tai astronomijos ir astrofizikos dalis, kurios tikslas yra registruoti ir analizuoti iš kosmoso ateinančią elektromagnetinės spinduliuotės dalį esančią tarp mikrobangų ir tolimosios infraraudonosios spinduliuotės lyderių pasaulyje).

NASA astrofizikui Jonui Žmuidzinui premija paskirta už pastarojo dešimtmečio pasiekimus mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros veikloje fizinių, biomedicinos, technologijos mokslų srityje. 

2011-aisiais prof. J.Žmuidzinas paskirtas NASA Reaktyvinio judėjimo laboratorijos vyriausiuoju technologu. Jis koordinuoja ir prižiūri daugelį NASA Reaktyvinio judėjimo laboratorijos kuruojamų kosminių misijų. Pernai J.Žmuidzinas lankėsi Lietuvoje ir buvo susitikęs su 15min.lt žurnalistu – straipsnį apie mokslininką galite rasti čia.

Vokietijos Frankfurto prie Maino J.W.Goethe's universitete dirbančiai profesorei Jolantai Gelumbeckaitei Mokslo premija skiriama už pastarojo dešimtmečio pasiekimus mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros veikloje humanitarinių ir socialinių mokslų srityje. Ji tiria senąją Lietuvos raštiją. Vienas iš jos reikšmingiausių darbų – parengta  dvitomė „Die litauische Wolfenbiitteller Postille von 1573“ („Lietuviškoji 1573 metų Volfenbiutelio   postilė“). Tai 16 amžiaus lietuviškas rankraštis, kuriame mokslininkė pateikė išsamius mokslinius komentarus ir originalo rekonstrukciją. Iš šio darbo tekstologijos principų ir preciziškumo dabar mokosi naujos mokslininkų kartos. Dėl jos lituanistinės medžiagos turinčioje Volfenbiutelio Hercogo Augusto bibliotekoje stažavosi nemažai Lietuvos mokslininkų. Prof. J.Gelumbeckaitė aktyviai dalyvauja Lietuvos moksliniame gyvenime, disertacijų gynimuose, konferencijose, skaito paskaitas Lietuvos studentams.

Premija už mokslo patirties, pasiekimų sklaidą, mokslo ryšių tarp Lietuvos ir užsienio šalių plėtojimą, mokslinės, vadybinės, organizacinės patirties perdavimą ir kitus iškilius mokslinius pasiekimus paskirta  Liverpulio Johno Moores universiteto Statybos aplinkos mokyklos vyresniajai dėstytojai dr. Vidai Malienei. Dr. V.Malienė vadovauja Lietuvos doktorantų darbams, juos konsultuoja ir suteikia galimybę atvykti mokslinei stažuotei bei pristatyti savo tyrimus Liverpulio Johno Moores universiteto bendruomenei. Taip pat konsultuoja VĮ Registrų centro, Lietuvos Respublikos audito, apskaitos ir turto vertinimo prie Finansų ministerijos specialistus. Yra daugelio mokslinių publikacijų prestižiniuose mokslo leidiniuose autorė; rūpinasi lietuvių išeivijos jaunosios kartos švietimu, suteikia jiems galimybę dalyvauti studentų mainų programose Lietuvos universitetuose.

V.Malienė yra Mančesterio lietuvių bendruomenės narė, savo mokslinę, pedagoginę ir kultūrinę patirtį perduoda šiaurės vakarų Anglijos regione gyvenantiems lietuviams, į Angliją atvykusiems studentams iš Lietuvos. Taip pat ji skatina Anglijos studentus vykti į Lietuvą pagal mainų programas, susipažinti su Lietuvos mokslu, studijomis ir kultūra.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT