Dabar populiaru
Publikuota: 2012 vasario 7d. 09:05

Penktokė pamokos metu netyčia atrado naują medžiagą

 Penktoje klasėje besimokanti 10-metė Clara Lazen atrado tetranitratoksikarboną.
Kadras iš „YouTube“ / Penktoje klasėje besimokanti 10-metė Clara Lazen atrado tetranitratoksikarboną.

Penktoje klasėje besimokanti 10-metė Kanzaso miesto (JAV) gyventoja Clara Lazen atrado tetranitratoksikarboną – molekulę, kurią sudaro deguonis, azotas ir anglis. Ši medžiaga gali būti naudojama įvairiai – ir kaip sprogstamoji medžiaga, ir kaip energiją kaupianti medžiaga.

C.Lazen mokytojas Kennethas Boehras visiems mokiniams išdalijo įprastinių molekulės sudėtį iliustruojančių erdvinių maketų detales – rutuliukus ir lazdeles. Klara anglies, azoto ir deguonies „atomų“ maketus sudėjo ypač sudėtingu būdu ir pasiteiravo mokytojo, ar jos sudėliotas maketas atspindi tikrą molekulę. K.Boehras, jo paties nuostabai, tuo nebuvo įsitikinęs.

Mokytojas nufotografavo maketą, o fotografiją nusiuntė bičiuliui chemijos profesoriui iš Humbolto valstybinio universiteto. Šis molekulę įvertino kaip visiškai naują, tačiau itin perspektyvią cheminę medžiagą. Jos formulė yra tokia pat, kaip ir vienos universiteto duomenų bazėje esančios medžiagos, tačiau atomų išsidėstymas molekulėje yra kitoks, tad molekulė pripažinta specifine.

Nors gamtoje tokios molekulės neegzistuoja, jas įmanoma susintetinti laboratorijoje. Atrastąją medžiagą chemijos profesorius Robertas Zoellneris aprašė žurnalo „Computational and Theoretical Chemistry“ publikacijoje, bendraautore nurodydamas ir dešimtmetę K.Lazen.

K.Boehro teigimu, penktokės atradimas mokykloje sukėlė didžiulį susidomėjimą mokslu ir chemija.

VIDEO: Reaching for Excellence: Clara Lazen

Technologijos.lt
Temos: 1 Chemija
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT