Dabar populiaru
Publikuota: 2020 lapkričio 18d. 14:52

Rado stebėtinai lengvą būdą išsiblaivyti: tereikia kvėpuoti

Alkoholis ir vairavimas – nesuderinami dalykai, tačiau neblaivių vairuotojų skaičius Lietuvoje mažėja labai iš lėto
123RF.com nuotr. / Alkoholis ir vairavimas – nesuderinami dalykai, tačiau neblaivių vairuotojų skaičius Lietuvoje mažėja labai iš lėto

Apskaičiuota, kad dėl alkoholio vartojimo kasmet miršta 3 milijonai žmonių. Daugeliu atvejų tai susiję su ilgalaikiu pertekliniu vartojimu. Mokslininkai rado būdą kaip lengvai ir greitai išblaivinti alkoholio padauginusį žmogų.

Josephas Fisheris iš Kanados universiteto sveikatos tinklo (UHN) pažymėjo, kad 90 procentų etanolio patekusio į kraują, yra pašalinama jį metabolizuojant kepenyse – organe, kurio negalima paskubinti. Be dializės, viskas, ką šiuo metu galima padaryti žmogui, kurio kraujyje yra pavojingai didelis alkoholio kiekis, tėra lengvinti simptomus, pavyzdžiui, užtikrinti, kad smegenys gautų pakankamai deguonies.

Likusių 10 procentų alkoholio pašalinimo vyksta per inkstus ir plaučius. Tai yra priežastis, dėl kurios kvėpavimo testai rodo alkoholio koncentraciją kraujyje ir mes galime pasakyti, kad kas nors gėrė, jeigu užuodžiame jo iškvepiamą orą. J.Fisheris ir jo kolegos domėjosi, ar sunkiau ir greičiau kvėpuojant alkoholis gali būti šalinamas greičiau. Ši idėja buvo panaudota pašalinant kenksmingas kraujo priemaišas, tokias kaip anglies monoksidas, gautas mažiau linksmais būdais.

Leidinyje „Scientific Reports“ publikuotame straipsnyje komanda atskleidžia, kad idėja gali veikti, tačiau reikia tam tikros pagalbos. „Negalite tiesiog hiperventiliuotis, nes per minutę ar dvi jūs pasijusite silpnai ir atsijungsite“, – pabrėžė J.Fisheris.

Nesvarbu, kokia anglies dvideginio padaryta žala atmosferoje, jis vaidina gyvybiškai svarbų vaidmenį kraujyje, o dažnas kvėpavimas jį išstumia kartu su etanoliu. Jeigu galūnių dilgčiojimas ir galvos svaigimas nesustabdo nuo per gilaus ir dažno kvėpavimo, tikrai nualpsite.

J.Fisheris ir jo komanda sukūrė prietaisą, kuris surenka dalį išmetamo CO₂ ir grąžina jį į kūną įkvėpiant, taip išlaikant optimalų dujų kiekį kraujyje, o alkoholis yra nuolat šalinamas. „Tai labai paprastas, paprastų technologijų prietaisas, kurį galima pagaminti bet kurioje pasaulio vietoje: nereikia jokios elektronikos, jokių kompiuterių ar filtrų, – sako J.Fisheris. – Beveik nepaaiškinama, kodėl mes to neišbandėme prieš kelis dešimtmečius“.

Kol kas tyrimo imties grupė apsiriboja penkiais sveikais vyrais, kurių alkoholio koncentracija kraujyje buvo apie 0,1 proc., kuri veikiausiai nėra pavojinga, nebent toks žmogus sėstų prie automobilio vairo ar valdytų kokius nors mechanizmus. Dar reikėtų patikrinti, kaip gerai ši idėja pritaikoma klinikinėje aplinkoje, nes pakankamai girti žmonės, kuriems dėl alkoholio perdozavimo gresia pavojus sveikatai ar gyvybei, gali nesilaikyti nurodymų. Nepaisant to, tie, kurie dalyvavo tyrime, sugebėjo padidinti etanolio išsiskyrimą trigubai.

Dalyviams pasirodė, kad procesas yra nuobodus, bet gana patogus. J.Fisherio prietaisas gali būti naudingas tiems, kurie po per didelio išgerto alkoholio kiekio turi greitai išblaivėti.

Technologijos.lt
Komentarai: 2

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Video

01:08
07:46
01:30

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT