Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Saulės vonios – kaip narkotikai

Deginimasis saulėje
Photos.com / Deginimasis saulėje
Šaltinis: Technologijos.lt
0
Skaitysiu vėliau
A A

Negalite atsispirti pagundai pasideginti, nors ir žinote riziką? Gali būti, kad tai daugiau nei įprotis. Tokios išvados padarytos su pelėmis atlikus tyrimus, kurie parodė, jog ultravioletinės (UV) šviesos poveikis panašus į narkotikų.

UV poveikis gerokai padidina odos vėžio riziką. Susirgimų skaičius šios rūšites vėžiu auga kur kas greičiau nei bet kurios kitos – maždaug 3 proc. kasmet.

Davidas Fisheris iš Harvardo medicinos mokyklos ir Masačiusetso Pagrindinės ligoninės Bostone kartu su kolegomis norėjo sužinoti, ar dažną deginimąsi lemia tuštybė, ar biologinė priklausomybė.

Komanda veikė peles UV šviesa 5 kartus per savaitę 6 mėnesius. Kiekviena dozė prilygo tam, kad neįdegęs žmogus 20-30 min. praleistų Floridos vidurdienio saulėje.

Jie nustatė, kad pelių reakcija labai panaši į priklausomybę. Pradžioje jos pradėjo gaminti daugiau geros savijautos hormonų, vadinamų beta-endorfinais, kurie jungiasi prie opiodinių receptorių – tie patys receptoriai reaguoja į heroiną ir panašius narkotikus.

Joms taip pat pasireiškė fizinės priklausomybės požymiai, rodantys klasikinę abstinencijos elgseną, įskaitant drebulį ir kalenimą dantimis.

Tai reiškia, kad UV spinduliai turi galingesnį poveikį, nei buvo manyta iki šiol, mano D.Fisheris.

Apsaugos nuo įdegio gali padėti išvengti UV priklausomybės, nes jos apsaugo nuo spinduliuotės poveikio, nors tyrimo metu tai ir nebuvo patikrinta. Daugybė tyrėjų atsargiai naudoja žodį „priklausomybė“, išskyrus kraštutinius piktnaudžiavimo narkotikais atvejus.

Technologijos.lt
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT