-50% metinei prenumeratai. Velykų dovana!
Prenumeruoti

Saulės žybsnių prognozės: keista žybsnių įtaka radioaktyvioms medžiagoms Žemėje

Neprognozuojamas mūsų šviesulio Saulės gebėjimas išsviesti į kosminę erdvę (neretai – Žemės link) pliūpsnį gyvybei pragaištingų energingųjų dalelių astronomams tebėra mįslė. Tačiau panašu, jog tai tęsis nebeilgai.
Sausio 23 dieną įvykęs Saulės žybsnis
Saulės žybsnis / NASA/SDO ir „AIA Consortium“ nuotr.

Kad Saulė kažkokiu dar nežinomu būdu sąveikauja su radioaktyviomis Žemės dalelėmis, byloja naujo tyrimo rezultatai. Maža to, toji sąveika gali būti potencialus Saulės žybsnių prognozavimo įrankis: galbūt toks efektyvus, kad kritiniais atvejais palydovų, telekomunikacinės infrastruktūros ir net orbitoje dirbančių astronautų apsaugai pavyktų išlošti daug laiko.

Viskas prasidėjo dar 2006 m., kai Purdiu, Stenfordo ir kitų universitetų fizikai pastebėjo kažką, kas prasilenkė su fizikos teorijomis: radioaktyviųjų elementų skilimo periodai keičiasi. Pastebėjimas prieštaravo seniai priimtai fizikos teorijai, kurioje teigiama, jog toks skilimo periodas yra pastovus ir nekinta.

Kaip ten bebūtų, tyrėjai atkreipė dėmesį, kad radioaktyvaus skilimo procesai pailgėja žiemos metu, o sutrumpėja vasaromis. Kai mokslininkai pradėjo ieškoti paaiškinimo šiam fenomenui, paaiškėjo, kad jis susijęs su Saulės žybsniais.

Purdiu universiteto fizikas Ephraimas Fischbachas patvirtino, kad taip iš tiesų vyksta. Radioaktyvaus skilimo trukmės pokyčių tyrėjas pastebėjo analizuodamas mangano izotopo radioaktyvumą ir tą pokytį susiejo su prieš tai naktį įvykusiu Saulės žybsniu. Vadinasi, tai reikštų, jog Saulė išsviedė kažką, kas pasiekė Žemę, kliudė mangano-54 izotopą ir pakeitė jo radioaktyvaus skilimo (šio proceso metu jis skyla į chromą-54) periodą.

Panašiai nutiko ir izotopui, pavadinimu chloras-36 – tik kitame eksperimente, kitoje laboratorijoje. Neįprasti radioaktyvaus skilimo pokyčiai nuo 2006 m. tyrimų laboratorijose užfiksuoti 10 kartų. Visi jie stebėti vykstant Saulės žybsniams.

„Tokiu būdu mes esame ne sykį pastebėję išankstinių ženklų, įspėjančių, kad netrukus įvyks Saulės žybsnis, – pranešime spaudai tvirtina E.Fischbachas. – Manome, kad tai gali turėti reikšmės prognozavimui.“

Ar tai reiškia, kad būsimasis Saulės žybsnių prognostikos detektorius įspėtų ne tik TKS astronautus, bet ir į Marsą keliaujančius kolonistus, taip pat likusiuosius Žemėje, kad spėtume išjungti jėgaines, komunikacijos infrastruktūrą ir pan.? Galbūt.

Galimas soliarinis sensorius būtų sudarytas iš gabalėlio mangano-54 ir gama spinduliuotės detekroriaus, kuris galėtų fiksuoti mangano skilimo procesus. Jei jie pasikeistų, tai būtų įspėjimas apie gresiantį Saulės žybsnį ir galimą geomagnetinę audrą.

Prasta žinia yra ta, kad niekas dar negali paaiškinti, kodėl tai vyksta. Tai gali būti susiję su jonizuotųjų dalelių ir neutrinų sąveika. Tiesa, pastarieji yra labai silpni, neturi krūvio ir nepaprastai vangiai reaguoja su įprastine medžiaga.

„Kol kas toks radioaktyvių medžiagų elgesys Saulės žybsnių metu mokslui yra neįminta mįslė, – neslepia E.Fischbacho kolega iš Purdiu universiteto, branduolinių procesų inžinierius Jere Jenkinsas. – Mes tvirtiname, kad kažkas, kas nesąveikauja su medžiaga, sugeba keisti kažką, kas negali būti keičiama. Skamba paradoksaliai. Gali būti, kad radioaktyvaus skilimo procesus veikia neutrinai arba kažkokia mums dar nežinoma dalelė.“

Būsimojo soliarinio detektoriaus principus aprašantis straipsnis pasirodys artimiausiame žurnalo „Astroparticle Physics“ numeryje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įsirenkite šildymą oras–vanduo ir gaukite kompensaciją net iki 70 proc.
Reklama
Kas svarbu įrengiant biurą: keturios interjero dizaino tendencijos
Reklama
Pavasario savaitgaliams ar atostogoms – laikas pajūryje: ne tik pailsėsite, bet ir sustiprinsite sveikatą
Reklama
Norintiems investuoti į NT projektų plėtrą – kaip išsirinkti projektą pagal paskirtį?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius