Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Skamba kaip mitas, bet tiesa: plaktuku daužomi saldainiai žaibuoja

Triboliuminescencija – šviesa, išsiskirianti dėl mechaninio poveikio
Stopkadras / Triboliuminescencija – šviesa, išsiskirianti dėl mechaninio poveikio
Šaltinis: Technologijos.lt
0
A A

Mėtinių saldainių daužymas garaže plaktuku neskamba kaip smagiausio vaizdo apibūdinimas, bet jis gali tapti kiečiausiu šiandien regėtu.

Nufilmuotame itin dideliu kadrų dažniu, šio „YouTube“ kanalo „Smarter Every Day 2“ įraše rodoma, kaip plaktuku daužomi „Wint-O-Green Lifesaver“ mėtiniai saldainiai sukelia optinį reiškinį – triboliuminiscenciją. Apytikslis šio reiškinio apibūdinimas būtų „trinties šviesa“, arba šviesa, atsirandanti dėl nutrūkstančių cheminių ryšių, kai medžiagos daužomos, trinamos ar braižomos.

„Triboliuminiscencija atrodo kaip labai mažas žaibas”, – tinklaraščio įraše aiškina Linda M. Sweeting, Towsono universiteto chemikė. „Kai skaldomas cukrus, atskiriamas elektros krūvis, teigiamas nuo neigiamo, ir kai susikaupia pakankamai didelis elektros krūvis, elektronai peršoka per plyšyje esantį orą ir susiduria bei sužadina azoto molekules”.

Ji pažymi, kad užtikrintai nežinome, kodėl visos medžiagos nėra triboliuminiscenciškos, nes dirbtiniai saldikliai ar skaidrūs cukraus saldainiai šia savybe nepasižymi, nors gal tiesiog mūsų akys nėra pakankamai jautrios, kad tai matytų.

Kaip daugelis vaikų pasakys, galite pabandyti tai patys, suvalgydami šiuos saldainius tamsoje. Tačiau stipriai sulėtintame „YouTube“ įraše tai matosi daug aiškiau.

VIDEO: LIFE SAVER LIGHTNING (Triboluminescence Slow Motion) - Smarter Every Day
Technologijos.lt
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT