Dabar populiaru
Publikuota: 2020 kovo 29d. 19:37

Ar tikrai sugebate užsidėti FFP2 kaukę? Ar ne geriau ją perduoti medikams?

Medikams FFP2 respiratoriai reikalingi kur kas labiau nei eiliniams piliečiams, kurie ne visada net moka juos tinkamai naudoti
„Scanpix“/„SIPA“ nuotr. / Medikams FFP2 respiratoriai reikalingi kur kas labiau nei eiliniams piliečiams, kurie ne visada net moka juos tinkamai naudoti

Nors apsaugai nuo viruso perdavimo visiškai pakanka paprastos chirurginės kaukės, pakanka vien pereiti Vilniaus gatvėmis, kad paaiškėtų, jog žmonėms jos atrodo „nepakankamai geros“ – daugybė žmonių naudoja FFP2 sertifikatą turinčius respiratorius. Nepaisant to, kad tai, vertinant situaciją, yra jau per rimta apsaugos priemonė. Ir nepaisant to, kad medicinos profesionalams, tiesiogiai kontaktuojantiems su sergančiaisiais koronavirusu, tų kaukių kritiškai trūksta. Ir nepaisant to, kad veikiausiai tos kaukės žmonių net nesaugo, nes jas teisingai užsidėti nėra taip jau paprasta.

Pradėkime nuo to, kaip turi atrodyti šias kaukes naudojančio asmens veidas. FFP2 respiratorių efektyvumą užtikrina glaudus kontaktas su veido oda. O tai reiškia, kad nenusiskutus barzdos toks respiratorius tiesiog nebus efektyvus. Kiek besistengtumėte. Nes sukuriate gausybę oro tarpų, per kuriuos įkvepiate oro, o barzdos plaukai yra visiškai neveiksmingas viruso dalelių filtras.

Bet net ir visiškai neplaukuotas veidas dar nereiškia, kad kaukė iškart tiks idealiai. FFP2 kaukės būna su dviem gumelėmis. Užsidedant kaukę apatinę gumelę reikėtų nuleisti praktiškai iki sprando, viršutinę – pakelti tiek, kad ji būtų maždaug tarp pakauškaulio ir momenkaulio. Tokiu būdu užtikrinamas geriausias kaukės stabilumas ir nesmukinėjimas, dėl ko taip pat gali nukentėti efektyvumas.

Visų FFP2/N95 kaukių viršutinėje nosį dengiančioje dalyje yra plona, lanksti metalinė juostelė – ją reikia išlankstyti taip, kad kaukė prie veido prisiglaustų tiek, kad oro srovės pro tą pusę neitų nei įkvepiant, nei iškvepiant. Tą gana paprasta patikrinti su akiniais: jei akiniai bent šiek tiek rasoja – kažką padarėte negerai. Ir apskritai oras negali eiti pro jokį kaukės kraštą – tik per elektrostatinį krūvį turintį plaušo sluoksnį, kuris pritraukia viruso daleles. Pasitaisyti kaukę galima arba keičiant metalinės juostelės išlankstymą, arba sutrumpinant tvirtinimo gumeles, arba sukeičiant viršutinės ir apatinės gumelės užnėrimo vietas, nors pastarasis pasirinkimas taikomas tik kraštutiniu atveju.

Medicinos profesionalai taip pat yra publikavę ne vieną mokomąjį vaizdo įrašą, kaip reikėtų tinkamai užsidėti N95 ar FFP2 respiratorių:

VIDEO: N95 3M mask: How to Wear & Remove

Net naudoti konkretaus modelio kaukes gerai apmokytų medicinos profesionalų kaukės panaudojimo efektyvumo testai pateikia ganėtinai prastus rezultatus. Pavyzdžiui, kokybinis iraniečių medikų tyrimas parodė, kad tik vos daugiau nei 10 proc. tiriamųjų sugebėjo tinkamai užsidėti FFP2 ir N95 sertifikuotas kaukes. Prancūzijoje atliktas tyrimas parodė, kad tinkamai kaukes užsidėjo mažiau nei trečdalis medikų. Pietų Korėjoje atliktą kaukės prisiglaudimo testą sėkmingai įveikė beveik trys ketvirčiai tiriamųjų.

Dėl skirtingo kaukių ir respiratorių efektyvumo bei virusinės saugos skirtingose aplinkose poreikių paprastiems piliečiams veikiausiai galima būtų rekomenduoti sandėliukuose sukauptus FFP2 ir N95 respiratorius nunešti į artimiausią gydymo įstaigą bei iškeisti juos į paprastas chirurgines kaukes (kurias taip pat reikia mokėti tinkamai užsidėti) – medikai, dirbantys priešakinėse kovos su COVID-19 linijose, už tai būtų labai dėkingi.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

02:14
08:43

Metas rinktis

Atradimai virtuvėje

Video

02:13
01:11
15:23

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT