Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Tyrimas rodo, kad iki moderniųjų laikų nematėme mėlynos spalvos

Gėlė
„Shutterstock“ nuotr. / Gėlė
Šaltinis: 15min
0
A A

Prieš keletą savaičių kilo daug diskusijų dėl suknelės, kuri vieniems buvo aiškiai mėlyna ir juoda, o kitiems – 100% balta ir auksinė. Bet yra įrodymų, kad iki dabartinių laikų žmonės mėlynos spalvos nematė visai.

Straipsnyje Kevinas Loria'as nagrinėja įrodymus, remiančius teiginį, siekiantį XIX amžių, kai mokslininkas Williamas Gladstone'as, kuris vėliau buvo Didžiosios Britanijos premjeru, pastebėjo, kad Odisėjoje Homeras vandenyną aprašo kaip vyno tamsumą ir kitais keistais atspalviais, bet niekada nenaudoja žodžio „mėlynas“.

Pirmoji visuomenė, turėjusi atskirą žodį mėlynos spalvos pavadinimui, buvo egiptiečiai – vienintelė kultūra, mokėjusi gaminti mėlynus dažus.

Po kelerių metų filologas Lazarusas Geigeris nusprendė panašiai išanalizuoti senovės islandų, hindu, kinų, arabų ir hebrajų tekstus, ir nerado nė vieno žodžio „mėlyna“ paminėjimo. 

Pirmoji visuomenė, turėjusi atskirą žodį mėlynos spalvos pavadinimui, buvo egiptiečiai – vienintelė kultūra, mokėjusi gaminti mėlynus dažus. Nuo tada, panašu, ir pasklido žinia apie spalvą po dabartinį pasaulį.

Bet ar tai, kad nebuvo žodžio šiai spalvai, reiškia, jog mūsų protėviai nematė mėlynos spalvos?

Buvo atliekami įvairūs tyrimai stengiantis tai išsiaiškinti, apie kuriuos galite plačiau pasiskaityti Loria'os skirsnyje, bet vieną iš įdomiausių atliko Julesas Davidoffas, psichologas iš Goldsmiths universiteto Londone, dirbęs su Himba gentimi Namibijoje. Jų kalboje nėra žodžio, reiškiančio mėlyną spalvą ir griežto atskyrimo tarp žalios ir mėlynos.

Norėdamas patikrinti, ar tai reiškia, kad jie išties negali matyti mėlynos spalvos, jis parodė jiems apskritimą su 11 žalių kvadratų ir vieną akivaizdžiai mėlyną.  

Himba genčiai sunkiai sekėsi pasakyti Davidoffui, kurio kvadratėlio spalva skirtinga. Bandžiusieji atsakyti, kuris kvadratėlis skirtingas, ilgai užtrukdavo, kol pateikdavo teisingą atsakymą ir dažnai klydo.

Tačiau įdomu, kad himba genties žmonės turi daug daugiau žodžių žaliai spalvai, nei mes. Taigi, Davidoffas apvertė eksperimentą ir parodė anglakalbiams tokį patį apskritą eksperimentą su 11 vieno žalios spalvos atspalvio kvadratėlių, ir vienu skirtingo atspalvio. 

Tuo tarpu himba gentis kvadratėlį atskyrė iškart.

Kitas MIT mokslininkų tyrimas 2007 m. parodė, kad tiems, kam gimtoji kalba yra rusų, kurioje nėra vieno žodžio „mėlyna“, bet yra žodis žydrai (goluboy) ir tamsiai mėlynai (siniy) spalvai, šviesius ir tamsius mėlynos spalvos atspalvius atskiria daug greičiau nei anglakalbiai.

Visa tai rodo, kad kol nebuvo tam žodžio, mūsų protėviai nematė mėlynos spalvos iš viso. Arba, tiksliau, jie veikiausiai ją matė taip pat kaip ir mes, bet jos niekada nepastebėjo. 

Daugiau apie tai, kaip kalba formuoja gebėjimą atskirti spalvas, galite perskaityti Loria'os straipsnyje ir ją įkvėpusioje RadioLab serijoje.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT