Dabar populiaru
Publikuota: 2020 vasario 20d. 11:53

Vilniaus universitete – naujas kvantinio kompiuterio modeliavimo rekordas

Jonas Frenukevičius prie Vilniaus universiteto superkompiuterio „HPC Saulėtekis“
Vilniaus universiteto nuotr. / Jonas Frenukevičius prie Vilniaus universiteto superkompiuterio „HPC Saulėtekis“

Vilniaus universiteto studentui pavyko susimuliuoti kvantinio kompiuterio 32 kubitus su superkompiuteriu „HPC Saulėtekis“, skelbiama Vilniaus universiteto pranešime.

Dar praėjusių metų spalio mėnesį žurnale „Nature“ publikuotas straipsnis paskelbė, jog pirmą kartą buvo pademonstruota, kad kvantinis kompiuteris yra pranašesnis už įprastą kompiuterį. Kvantinių kompiuterių tyrinėjimas įdomus tiek informatikos, tiek fizikinių reiškinių požiūriais. Jų tyrimams pasitelkiami realūs kvantiniai kompiuteriai ir jų simuliaciniai modeliai. Nors jau pasiektas kvantinio kompiuterio pranašumas prieš įprastus kompiuterius, bet jų realus naudojimas vis dar nėra iki galo aiškus. Superkompiuteriai, kurie simuoliuoja kvantinius kompiuterius, leidžia pažvelgti fundamentiškai į kvantinio kompiuterio vidų ir suprasti, kokie fizikiniai procesai jame realiai vyksta, kaip kvantinės mechanikos aprašomi fizikiniai reiškiniai lemia jų veikimą. Kartu tokie modeliavimai padeda suprasti, koks turėtų būti realus kvantinis kompiuteris.

Kvantinis kompiuteris – tai hipotetinė skaičiavimų mašina, galinti labai greitai atlikti skaičiavimus, kuriuos su paprastu kompiuteriu atlikti užtruktų ne vienerius metus. Šiuo metu Vilniaus universitete esantis 3800 branduolių ir 14,4 terabaitų darbinės atminties turintis superkompiuteris naudojamas įvairiems tyrimams. Su šiuo kompiuteriu fizikos fakultete praktiką atlikęs Kompiuterinės fizikos ir modeliavimo studentas Jonas Frenukevičius praktikos metu susimuliavo 32 kubitus ir pasiekė naują rekordą. Praktikos vadovas doc. dr. Mindaugas Mačernis sako, jog ateityje tikisi ir dar geresnių rezultatų: „Metų pabaigoje tikimės turėti dešimt kartų didesnį superkompiuterį ir galime tikėtis, kad pavyks susimuliuoti dešimčia kubitų didesnį kvantinį kompiuterį.“

Kvantiniams skaičiavimams ypač svarbu turėti superpoziciją, arba tiksliau fizikinę būseną kurioje kvantinis bitas (kubitas) kuo ilgiau išlaikytų ir 1, ir 0 vertę tuo pačiu metu. Tokio tipo skaičiavimams reikalingi visiškai kitokie algoritmai, nei įprasta dvejetainiu pagrindu veikiančiose skaitmeninėse sistemose. Simuliacijoms buvo panaudoti iki 10 kvantinių vartų.

Ateityje šias žinias ir galimybes tikimasi išplėsti Vilniaus universitete. Kiti pasaulyje analogiški komerciniai kvatiniai simuliatoriai yra pasiekę 41 kubito ribą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

09:00
07:59

Esports namai

URBAN˙/

Metas ruošti automobilį

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT