Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Žmonių ir neandertaliečių sanguliavimo pasekmė – mirtinas virusas

Žmonės su neandertaliečiais kartais bendravo labai artimai
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Žmonės su neandertaliečiais kartais bendravo labai artimai
Šaltinis: 15min
2
A A

Genitalinės karpos, arba žmogaus papilomos virusas (ŽPV) – tai ne šiuolaikinio palaido gyvenimo būdo produktas. Įvairios ŽPV atmainos kėlė nemalonumus mūsų protėviams dar gerokai iki Homo sapiens rūšies išsivystymo. O naujausias tyrimas atskleidė, kad žmonės šiuo virusu užsikrėtė nuo neandertaliečių ir denisoviečių, rašo arstechnica.com.

Naujas tyrimas, publikuotas žurnale „Molecular Biology and Evolution“, atskleidė, kad kai neandertaliečių ir denisoviečių protėviai išsikraustė iš Afrikos prieš pusę milijono metų, jie jau buvo užsikrėtę ŽPV variantu. Žinoma, reikėtų paminėti, kad ir ankstyvieji žmonės, likę Afrikoje, taip pat turėjo savus ŽPV variantus. Ir skirtingoms hominidų populiacijoms nepriklausomai evoliucionuojant, kartu su jomis vystėsi virusai. Iki lemtingo žmonių ir neandertaliečių suartėjimo.

Ispanijos ir Prancūzijos mokslininkai, savo tyrimuose taikę įprastus statistinius modeliavimo metodus, bandė atrasti šiuolaikinio ŽPV kilmę. Vertindami mutavusius viruso genomo regionus (statistiniu vertinimu tos mutacijos vyksta reguliariai) mokslininkai nustatė, kad virusas atsirado maždaug prieš pusę milijonų metų. Tačiau esminis klausimas – kaip įvairios viruso atmainos (taip pat – ir stipriai kancerogeniška HPV16A) plito po pasaulį? Šiais laikais piečiau Sacharos HPV16A infekcijos yra beveik visiškai neaptinkamos, o kituose pasaulio regionuose pavojingoji atmaina yra labai dažna.

Tad mokslininkai padarė dvi prielaidas: arba ankstyvieji žmonės iš Afrikos iškeliavo su savo ŽPV ir populiacijose, kurios pasklido už Afrikos ribų, savaime išsivystė naujos viruso atmainos, arba ankstyvieji žmonės HPV16A viruso protėvį paveldėjo iš neandertaliečių ir denisoviečių, su kuriais susidurdavo iškeliavę iš Afrikos. Sumodeliavus abu scenarijus padaryta išvada, kad antrasis iš jų kur kas geriau atitinka turimus faktus.

Mokslininkai rašo: „Atsiskyrus neandertaliečių/denisoviečių ir šiuolaikinių žmonių protėvių populiacijoms, kartu atsiskyrė ir jų virusų populiacijos: HPV16A atmaina, būdinga kitų hominidų protėvių populiacijoms ir HPV16BCD atmaina, kurią nešiojo šiuolaikinių žmonių protėviai, gyvenę Afrikoje. Vėliau, vykstant žmonių kryžminimuisi su neandertaliečių ir denisoviečių populiacijomis, lytiniu keliu HPV16A viruso linija buvo perduota iš archainių hominidų rūšių šiuolaikinių žmonių protėviams. Tokiu būdu perduota HPV16A linija greitai išplito naujose žmonių populiacijose ir tapo dominuojančia Eurazijoje ir Amerikose“.

Kitaip tariant, ankstyviesiems žmonėms – Homo sapiens – maždaug prieš 120 000–60 000 metų palikus Afriką, jie jau buvo užsikrėtę kai kuriais ŽPV variantais. Kai kurie iš šių variantų išliko Afrikos gyventojų populiacijose iki šių laikų. Vienas viruso variantas iškeliavo kartu su žmonėmis, migravusiais į Euraziją. Tačiau šiais laikais pavojingiausio, dominuojančio HPV16A variantas yra paveldėtas iš neandertaliečių ir denisoviečių. Šiuo lytinių karpų ir gimdos kaklelio vėžio sukėlėju žmonės užsikrėtė per lytinius santykius su neandertaliečiais ir denisoviečiais, o svetimu virusu užsikrėtusių žmonių vėlesni nesaugūs santykiai su kitais žmonėmis padėjo infekcijai išplisti didesniojoje dalyje šiandienos Homo sapiens populiacijos.

Virusų istoriją nagrinėjusių mokslininkų išvados dar labiau sustiprina hipotezę, kad ankstyvieji žmonės nevengė intymių santykių ir su ne savo rūšies atstovais.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT