-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Lietuvoje aptikta užsienyje sukurta šnipinėjimo programa

Lietuvoje aptikta šnipinėjimo programa, kuria buvo apkrėsti valstybės institucijų, privačių kompanijų ir asmenų kompiuteriai, teigia žvalgybininkai.
Žiūronai
Žiūronai / SXC nuotr.

„Vykdant aktyvias kontržvalgybos priemones buvo aptikta užsienio valstybėje sukurta šnipinėjimo programa, veikianti ir plintanti naudotojų kompiuteriuose Lietuvoje. Atlikus išsamius tyrimus nustatyta, kad Lietuvoje platinama šnipinėjimo programa buvo apkrėsti valstybės institucijų, privačių kompanijų ir asmenų kompiuteriai“, – teigiama penktadienį paskelbtame Antrojo operatyvinių tarnybų departamento (AOTD) prie Kraštos apsaugos ministerijos grėsmių vertinime.

Anot žvalgybininkų, minėta šnipinėjimo programa buvo skirta kompiuteryje esantiems duomenims rinkti, užkrėstam kompiuteriui per atstumą valdyti, tinklui stebėti, paskyroms bei slaptažodžiams identifikuoti. Be to, ji galėjo aktyvuoti kompiuteryje esančią vaizdo kamerą ar mikrofoną ir vykdyti pasiklausymą realiu laiku.

Šnipinėjimo programa dažniausiai platinama per išorines USB laikmenas, optinius (CD ir DVD), kietuosius (HDD) diskus ir su elektroninių laiškų priedais.

„Žinoma dar viena Lietuvoje aptiktos šnipinėjimo programos funkcija – kompiuterinio „BotNet“ (užvaldytų kompiuterių – BNS) tinklo kūrimas. Kenkėjiška programa sudaro sąlygas nuotoliniam kompiuterio valdymui, todėl kiekvienas šia įranga užkrėstas kompiuteris tampa „BotNet“ tinklo dalimi“, – rašoma AOTD dokumente.

Negana to, minėta programa gali būti užkrėsti ir prie interneto neprijungti, uždari kompiuteriai ar kompiuteriniai tinklai.

Įprastinės antivirusinės programos šios šnipinėjimo programos neaptinka, todėl kenkėjiška programa gali būti identifikuojama tik pagal tam tikrus infekuoto kompiuterio veiklos požymius, tvirtina žvalgybininkai.

Jų teigimu, vienas efektyviausių būdų sunaikinti kenkėjišką programą yra kompiuterio perinstaliavimas.

„Tačiau neugdant vartotojų darbo su informacinėmis technologijomis ir komunikacijomis saugos kultūros, techniniai sprendimai (kompiuterio perinstaliavimas ir pan.) gali būti nepakankami apsisaugant nuo šnipinėjimo ir kitų kenkėjiškų programų“, – teigiama dokumente.

Tačiau jame neatskleidžiama, kokių valstybės institucijų, įmonių, asmenų kompiuteriai buvo užkrėsti minėta šnipinėjimo programa, kokia žala padaryta.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius