TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Atsisveikinant su analogine antžemine televizija tvirtinasi ir liūdnos, ir džiugios prognozės

Skaitmeninės TV reklamos veidas Tautvydas dar ne visiems išaiškino, kas nutiks šį pirmadienį.
BFL nuotr. / Skaitmeninės TV reklamos veidas Tautvydas dar ne visiems išaiškino, kas nutiks šį pirmadienį.
Šaltinis: Savaitraštis „15min“
0
A A

Televizijos retransliuotojai ir technikos pardavėjai trina rankomis: skaitmenizacijos vajus išjudino prekybą. Nepaisant to, pirmadienio rytą, išjungus analoginę antžeminę TV, „sniegą“, o ne ryškesnį vaizdą savo televizoriaus ekrane matys dešimtys tūkstančių gyventojų.

Analoginės antžeminės televizijos signalo transliacija Lietuvoje bus išjungta pirmadienį 3 val. nakties. Reikiama įranga nepasirūpinę žmonės nebematys TV transliacijų.

Dar vasarą analoginę antžeminę TV žiūrėjo maždaug penktadalis gyventojų (per 200 tūkst. šeimų). Naujausių tyrimų duomenimis, spalį tokių liko apie 14 proc., iš jų daugiau nei pusė planavo reikiama įranga pasirūpinti iki signalo išjungimo. Tačiau dešimtys tūkstančių namų ūkių nesuspėjo, taigi veikiausiai pirmadienį jau nematys televizijos.

Įnoringas signalas

Miestų gyventojai perėjimui prie skaitmeninės TV pasiruošę geriau, tačiau kaimo vietovėse ši problema dar opi. Būtent atokesnėse vietovėse skaitmeninės TV signalas yra silpnesnis, todėl dažnai reikia ne tik naujo televizoriaus ar priedėlio, bet ir keisti kabelius, įsigyti naują anteną ir iškelti ją virš stogo.

Kai kurie atokesnėse vietovėse gyvenantys žmonės skundžiasi, kad skaitmeninės televizijos transliacijos stringa ar apskritai neveikia prastu oru – lyjant, pučiant vėjui. Skaitmeninės TV signalą gali slopinti ir kiti veiksniai: gelžbetoninės sienos, plastikiniai langai, įvairios metalinės konstrukcijos, skardiniai stogai, prie televizoriaus padėti mobilieji telefonai ir kt.

„Anteną reikėtų rinktis atsižvelgiant į visus šiuos veiksnius ir ją nukreipti reikiama kryptimi. Svarbu ją iškelti kuo aukščiau, mažiausias rekomenduojamas aukštis – 5 metrai. Rekomenduotume rinktis lauko anteną, nes mūsų aplinkoje gali būti įvairių skaitmeninės TV signalus slopinančių barjerų“, – sakė kompanijos TEO Paslaugų plėtros ir rinkodaros tarnybos vadovas Nerijus Ivanauskas.

Mokamų televizijų laikas

Žinoma, paprasčiausias sprendimas – iškviesti specialistus, kurie viskuo pasirūpins, arba užsisakyti mokamos televizijos paslaugas. Lengviausią, nors ne pigiausią, būdą žmonės renkasi vis dažniau.

Svarbu anteną iškelti kuo aukščiau, mažiausias rekomenduojamas aukštis – 5 metrai, – sakė N.Ivanauskas.

„Nuo vasaros pabaigos pajutome didesnį klientų susidomėjimą televizijos paslaugomis, jų skaičius nuosekliai augo. Pastarųjų savaičių duomenimis, vartotojų srautas yra pusantro karto didesnis, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai. Jis smarkiai šoktelėjo iki analoginės TV išjungimo likus dviem savaitėms“, – teigė „TEO“, siūlančios televiziją „Gala“, atstovas N.Ivanauskas.

Augantį susidomėjimą jaučia ir kabelinės TV retransliuotojai. „Pastaruoju metu skaičių nerinkome, bet pastebime tendenciją, kad tam tikras sujudimas yra. Žmonės jungiasi, ypač dažnai renkasi mažesnius, taupiuosius paketus, kur yra lietuviškos programos ir viena kita užsienietiška. Kita kryptis yra, kad žmonės labiau domisi skaitmenine televizija. Tačiau visa tai vyksta mūsų prognozių rėmuose“, – sakė Lietuvos kabelinės televizijos asociacijos prezidentė Vaiva Žukienė.

Anot jos, žmonės jau supranta, kad bus išjungta tik analoginė antžeminė televizija, o visų kabelinių operatorių paslaugų – tiek analoginės, tiek skaitmeninės TV – klientai ir toliau sėkmingai galės žiūrėti televiziją.

Šluoja TV įrangą

Analoginės antžeminės TV signalo išjungimas ypač džiugina technikos pardavėjus. „15min“ kalbinti prekybininkai teigė, kad naujų televizorių pardavimai išaugo bemaž dvigubai, o anksčiau retą dominę priedėliai tiesiog šluojami iš lentynų.

„Televizorių pardavimai pagyvėję jau nuo vasario mėnesio. Nuo vasaros vidurio jie šturmuoja neregėtas aukštumas: vasaros mėnesiais, palyginti su pernai metais, pardavimai išaugo 50 proc., o rudens mėnesiais, palyginti su vasara, jau kilo dvigubai. Prognozuojame, kad artimiausiomis savaitėmis televizorių pardavimai bus tris kartus didesni nei pernai tuo pačiu laikotarpiu“, – sako Erikas Kundreckas, „Topo centro“, „Euronics“  ir „Ag Service“ atstovas žiniasklaidai.

Šio tinklo parduotuvėse žmonės dažniausiai renkasi 56–61 cm įstrižainės televizorius, kurie kainuoja apie 600 Lt. Taip pat populiarūs 81 ir 107 cm televizoriai, kuriems negailima ir 1–2 tūkst. Lt.

Spalį daug daugiau parduodama ir priedėlių. Palyginti su rugsėju, jų pardavimai išaugo du kartus.

Internete išleidžia daugiau

Interneto parduotuvės Pigu.lt vadovas Dainius Liulys sako, kad pastarąjį pusmetį TV technikos pardavimai kas mėnesį auga maždaug ketvirtadaliu.

„Palyginti su praėjusių metų spalio mėnesio rezultatais, jau dabar TV technikos pardavimai yra išaugę dvigubai. Augimo šioje prekių grupėje tikėjomės bei jį planavome, tačiau pardavimai viršijo mūsų prognozes ir tai džiugina“, – sakė D.Liulys.

Internautai dažniausiai perka žinomų prekės ženklų 81 cm įstrižainės televizorius, kurie kainuoja apie 1,5 tūkst. Lt, taip pat vis aktyviau perkami 101–107 cm televizoriai. Nemaža dalis pirkėjų įsigyja įrenginius su išmaniosiomis funkcijomis.

TV priedėlių Pigu.lt pastarąjį mėnesį parduota net 15 kartų daugiau nei tuo pačiu laikotarpiu pernai. „Tai leidžia manyti, kad vis dar daug lietuvių savo namuose naudoja senesnės kartos televizorius, kurie nepalaiko skaitmeninės televizijos standartų“, – teigia D.Liulys.

Neaiškumų dar kyla

Pirkėjai parduotuvių konsultantams dažnai užduoda klausimus, susijusius su skaitmenine televizija: ar naujas televizorius rodys nemokamus kanalus, kokią dar įrangą reikia įsigyti, kaip ją įdiegti, kad signalas būtų kokybiškas ir kt.

Augimo TV technikos prekių grupėje tikėjomės bei jį planavome, tačiau pardavimai viršijo mūsų prognozes ir tai džiugina, – sakė D.Liulys.

„Nors klausimų sulaukiame kasdien, tačiau mažiau nei tikėjomės. Matyt, informacijos apie būsimus pokyčius yra pakankamai. Į parduotuvę dažnai užsukama jau turint išankstinės informacijos, tačiau norima ją pasitikslinti“, – pastebėjo E.Kundreckas.

Turintys klausimų dėl skaitmeninės TV gali skambinti nemokama konsultacijų linija 8-800-00150. Ji pradėjo veikti prieš pusmetį ir iki šios dienos sulaukė apie 15 tūkst. skambučių. Susisiekimo ministerijos duomenimis, vien per spalio mėnesio pirmas tris savaites telefono linijos konsultantai atsakė daugiau kaip į 4 tūkst. skambučių. „Skambinantieji dažniausiai teiraujasi apie įrangą, būtiną skaitmeninei televizijai žiūrėti – tai sudaro 40 proc. visų klausimų. Taip pat nemažai sulaukiama klausimų apie kompensacijas“, – nurodo ministerija.

Iki šiol prašymus dėl kompensacijų už skaitmeninės TV įrangą pateikė apie 6 tūkst. žmonių. Kompensaciją gali gauti gyventojai, kurių pajamos vienam asmeniui sudaro ne daugiau nei 525 Lt per mėnesį. Prašymai joms priimami savivaldybėse iki lapkričio 20 dienos.

Ar galėsiu žiūrėti TV?

Tiems, kurie nori žiūrėti nemokamą skaitmeninę televiziją, reikėtų pasitikrinti, ar jų televizoriuje yra integruotas DVB-T MPEG-4 imtuvas ir ar televizorius galės priimti skaitmeninį signalą.

Jei televizorius senesnio modelio, tuomet yra dvi išeitys – įsigyti naują televizorių arba nusipirkti ir prie televizoriaus prijungti priedėlį, kurio kainos svyruoja nuo 70 iki kelių šimtų litų. Bet kuriuo atveju, norint žiūrėti skaitmeninę antžeminę televiziją reikės ir antenos. Jei gyvenate netoli skaitmeninės TV siųstuvo, turėtų užtekti kambarinės antenos, kitu atveju reikės įsigyti lauko anteną.

Tiems, kurie nori matyti daugiau ir įvairesnių kanalų, siūloma kreiptis į mokamų TV paslaugų tiekėjus ir rinktis iš kabelinės, palydovinės, interneto protokolo tinklais transliuojamos ar mikrobangų daugiakanalės televizijos.

Šį straipsnį taip pat galite skaityti ir savaitraštyje „15min“.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 1 TV
Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT