Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Išjungus analoginę TV didieji kanalai gali netekti didelės dalies auditorijos

Televizija
123rf nuotr. / Televizija
Šaltinis: 15min
0
A A

Užsienio šalių patirtis rodo, kad analoginės antžeminės TV signalą pakeitus skaitmeniniu ir padidėjus pasirinkimui dalis vartotojų nusisuka nuo didžiųjų kanalų ir renkasi nišines televizijas bei jų laidas.

Lietuvoje analoginės TV signalas bus išjungtas po metų – 2012-ųjų spalį. Taigi didiesiems TV kanalams liko paskutiniai „aukso amžiaus“ metai, kuomet visą šalį dengiančiu analoginiu signalu transliuojami tik jie.

Analoginį signalą pakeitus skaitmeniniam visoje šalyje bus galima matyti kur kas daugiau programų. Mat tuo pačiu TV ruožu, į kurį tilpdavo vos vienas analoginis kanalas, bus galima transliuoti iki 10-ies kokybiškų skaitmeninės televizijos programų. Dažnių atlaisvinimo laukia ir interneto, mobiliojo ryšio bei kitų paslaugų teikėjai.

Paprastai sakant, šiuo metu nemokamai vos kelių televizijų programas galintys matyti gyventojai ateityje jų galės žiūrėti keliolika ar net keliasdešimt. „Kaimo gyventojai galės matyti tiek pat programų, kaip ir miesto. Tai vienas iš būsimų skaitmeninės televizijos privalumų“, – teigia susisiekimo viceministras Rimvydas Vaštakas.

Tiesa, jau šiuo metu Lietuvoje skaitmeniniu signalu transliuojamos dvi užsienio ir 12 nacionalinių nemokamų televizijos programų. Jas gali matyti visi, turintys specialų priedėlį (imtuvą) arba televizorių su integruotu imtuvu.

Norintieji matyti daugiau kanalų gali užsisakyti mokamą paslaugą iš skaitmeninės antžeminės, kabelinės, IPTV arba palydovinės televizijos transliuotojų. Priminsime – teiginiai, esą išjungus analoginį signalą išnyks kabelinė ar kuri nors kita mokama televizija, yra laužti iš piršto.

Estijos pavyzdys

Atsiradus didesniam pasirinkimui žmonės žiūri ne „ką rodo“, o tai, kas jiems įdomiau. Tai patvirtina ir užsienio šalių patirtis.

Lietuvai artimas pavyzdys – pernai liepą analoginės antžeminės TV siuntimo tinklus išjungusi Estija. Čia trijų didžiųjų kanalų (ETV, „Kanal 2“ ir TV3) žiūrimumas krito beveik ketvirtadaliu.

Rinkos tyrimų bendrovės „TNS Emor“ duomenimis, 2009 metų liepą šių trijų kanalų auditorija siekė bene 47 proc. Lygiai po metų, kai buvo išjungtas analoginis signalas, jų žiūrimumas sumenko iki maždaug 38 proc., o šįmet liepą siekė apie 37 proc. Taigi perėjus prie skaitmeninio signalo jų auditorija sumažėjo apie 22 proc.

Tuo pačiu laikotarpiu nišinių kanalų žiūrimumas išaugo kone dvigubai – nuo maždaug 7 proc. iki 12 proc.

Dar labiau pokyčiai juntami tarp jaunų, 15-29 metų žiūrovų: trys didieji kanalai prarado 47 proc. auditorijos, o tuo metu nišiniai ją padidino beveik 200 proc.

„Didžiosios televizijos neteks žiūrovų, o nišiniai kanalai to tik ir laukia“, – teigė „FOX International Channels“ Baltijos šalių vadybininkė Karoli Hindriks.

Didesnės galimybės

„Galiu pasakyti dar vieną dalyką: pasiruoškite televizorių pardavimų augimui. Estijoje perėjus prie skaitmeninio signalo naujų televizorių pardavimai smarkiai išaugo – žmonės nusprendė pirkti naujus televizorius su skaitmeninės TV imtuvais, o ne tik pačius imtuvus“, – pastebėjo K.Hindriks.

Tokį sprendimą galima paaiškinti paprastai – skaitmeninė televizija leidžia transliuoti žymiai kokybiškesnį vaizdą ir garsą. Be to, skaitmeninis signalas suteikia daug kitų privalumų: didesnį kanalų pasirinkimą, galimybę pasirinkti transliacijos ir subtitrų kalbas, galimybę naudotis elektroniniu programų gidu, „užrakinti“ tam tikras laidas ar kanalus, nustatyti priminimą apie prasidėjusią mėgstamą programą, net įsirašyti norimą TV laidą ir t.t. Taigi televizija labiau atsižvelgia į vartotojų poreikius, suteikia jiems daugiau laisvės ir pasirinkimo. Be to, skaitmeninės TV standartai leidžia transliuoti ir radijo programas.

Skaitmeninė televizija, kurios privalumais jau naudojasi dauguma Europos šalių, tarp jų ir mūsų kaimynės Latvija bei Estija, sparčiai populiarėja. Europos Parlamentas, skatindamas skaitmeninės televizijos plėtrą, priėmė rezoliuciją, kurioje ES šalims rekomenduojama iki 2013 m. išjungti analoginę antžeminę televiziją. Lietuva nusprendė tai padaryti 2012 metų spalį.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT