Dabar populiaru
Publikuota: 2013 liepos 2d. 15:30

Mitas ar tiesa: kūrybingumas slypi dešiniajame smegenų pusrutulyje, logika – kairiajame

Smegenys
123rf iliustr. / Smegenys

Kai kurie įsitvirtinę mitai apie žmogaus smegenis skamba tiesiog per daug patraukliai, kad lengvai nugrimztų užmarštin. Idėjos, kad mes naudojame tik 10 procentų savo smegenų, ar Mocarto muzikos klausymas pakelia intelekto koeficientą, – intriguojančios, žavinčios ir patrauklios, tačiau klaidinančios. Vienas iš mitų senbuvių, sklandančių jau ne vieną dešimtmetį, yra įsitikinimas, jog dešinysis smegenų pusrutulis dominuoja kūrybinguose žmonėse, o kairysis – logika ir racionalumu besivadovaujančiuose.

Mitas, kurio ištakos siejamos su šeštajame dešimtmetyje Rogerio Sperry atlikto smegenų perskyrimo eksperimento klaidingomis interpretacijomis, per ilgus metus ne vieną kartą naudotas pseudo-psichologų, pardavinėjančių savipagalbos knygas ir programas. Ne vieną kartą panaudotas reklamuojant būdus, kaip pagerinti kūrybišką ar loginį mąstymą. Pavyzdžiui, populiarios „iPad“ programėlės „Faces iMake – Right Brain Creativity“ autoriai teigia, kad ji padeda vaikams vystyti dešiniojo pusrutulio kūrybines galimybes. Iš tiesų tiek logika, tiek kūrybiškumas kyla iš įvairiausių smegenų zonų, esančių abiejuose pusrutuliuose.

Anglų kalboje posakis „mąstantis kairiuoju/dešiniuoju pusrutuliu“ (angl. left/right-brain thinker) kartais naudojamas kaip paprastesnis būdas apibūdinti žmogaus kūrybines, logines ar charakterio savybes. Tais atvejais posakis naudojamas neturint mintyse jokio mokslinės pagrindimo. Kaip, pavyzdžiui, astronomas gali pasakyti: „Saulė jau pakilo.“ Nors jis puikiai supranta, kad, tiesiogine prasme, Saulė virš Žemės nekyla. Lietuvių kalboje posakis apie mąstančius kairiuoju/dešiniuoju pusrutuliu nėra plačiai prigijęs ir, deja, dažnai suprantamas pernelyg tiesiogiai.

Kuris pusrutulis dominuoja pas jus?

Vienas iš populiariausių internete paplitusių pseudo-testų, skirtų nustatyti, kuris pusrutulis yra dominuojantis – besisukančios merginos testas. Esą jeigu mergina matoma besisukanti pagal laikrodžio rodyklę – jūs daugiau mąstote dešiniuoju smegenų pusrutuliu. Jei prieš laikrodžio rodyklę – kairiuoju. Pasak testo paaiškinimo, žmonėms, kuriems gyvenimą diktuoja kairysis smegenų pusrutulis, yra svarbi logika, tikslumas ir analizė. O žmonės su aktyvesniu dešiniuoju pusrutuliu linkę į jausmą, estetiką ir kūrybiškumą.

Besisukanti mergina
Mergina

Iš tiesų mergina nesisuka nei į vieną pusę. Paveiksliukas yra paprasčiausia optinė iliuzija. Tai dviejų matmenų paveikslėlis, kurio objektas tiesiog juda pirmyn ir atgal. Tačiau mūsų smegenys nėra prisitaikiusios suvokti dvimačio pasaulio imitavimo, todėl mūsų regos sistema daro prielaidą, kad tai yra trimatis paveiksliukas, ir pagal tam tikras užuominas, interpretuoja jį kaip trimatį – kaip ratu besisukančią figūrą. Kai nėra aiškių užuominų regos sistemai, ji atsitiktinai parenka geriausiai tuo metu mūsų trimatį suvokimą atitinkantį vaizdą: jog mergina sukasi prieš arba pagal laikrodžio rodyklę.

Apžiūrint kitas paveikslėlio vietas, susitelkiant ties šešėliu ar kitomis vietomis, galima priversti regos sistemą iš naujo suvokti paveiksliuką ir pastaroji gali pasirinkti naują merginos sukimąsi kryptį.

Bendradarbiauja, o ne konkuruoja

Stipriausiai įsitvirtinę mitai yra tie, kuriuose yra bent dalelė tiesos. Kairiojo-dešiniojo pusrutulio mitas taip pat turi grūdą tiesos. Nors smegenų pusrutuliai išoriškai atrodo panašiai, tačiau funkcionuoja jie gana skirtingai. Pavyzdžiui, ne paslaptis, kad absoliučios daugumos žmonių kalbą ryškiausiai reguliuoja kairysis pusrutulis. O dešinysis stipriau veikia dalyvaujant emocijoms, pasireiškiant empatijai. Tačiau dažnai dešiniojo-kairiojo pusrutulio dominavimas suvokiamas kaip vieno pusrutulio veikimas, kol kitas ilsisi, ir taip tariamai nurodomos žmogaus charakterio savybės, polinkiai bei stipriosios pusės. Naujausi tyrimai atskleidžia, kad, nors pusrutuliai iš tiesų kiek skiriasi, šie skirtumai nėra tokie ryškūs, kaip dažnai tikima.

Kairysis smegenų pusrutulis, kuris, manoma, turėtų būti atsakingas už loginį, matematinį mąstymą, iš tiesų atlieka milžiniška vaidmenį kūrybiniuose procesuose, atskleidė Pietų Kalifornijos universiteto mokslininkai. „Kūrybiniam mąstymui mums svarbūs abu pusrutuliai“, – teigia neuromokslininkė Lisa Aziz-Zadeh.

Tyrėjų komanda pasitelkė funkcinį magnetinį rezonansą, siekiant ištirti į vizualinį kūrybiškumą linkusių studentų smegenų architektūrą. Stebint studentų smegenų aktyvumą, jiems buvo pateiktos trys figūros: „o“, „c“ ir „8“. Tuomet jų buvo paprašyta iš šių figūrų sudėlioti kitus paveiksliukus (pavyzdžiui, veiduką, kurio akis atstoja pasviręs aštuonetas, apskritimas vietoje nosies ir į viršų paversta „c“, atrodanti kaip besišypsančios lūpos). Nors su šia užduotimi daugiausiai tvarkėsi dešinysis smegenų pusrutulis, kairysis buvo aktyvuotas labiau, nei atliekant nekūrybines užduotis. Tai atskleidė, jog kairysis pusrutulis gali labiau prisidėti atliekant kūrybines užduotis, nei logines, už kurias tariamai turėtų būti atsakingas.

Kiek anksčiau, 2010 metais, psichologijos žurnale „Psychological Bulletin“ buvo paskelbtas Arnie Dietrich straipsnis, apibendrinęs 67 smegenų tyrimus. Jie atskleidė, kad kūrybiškumas nėra tik dešiniojo pusrutulio specializacija. Atliekamos užduotys, greičiau, yra abiejų pusrutulių bendradarbiavimo rezultatas.

Man pasakius skaičių seką, suaktyvėja net 14 skirtingų smegenų regionų. Taigi mintis, kad už sudėtingas kompleksines užduotis gali būti atsakingas tik vienas pusrutulis – nereali, – sako D.Willinghamas.

Pavyzdžiui, iš pirmo žvilgsnio paprasta užduotis, išmokti skaičių seką, suaktyvina 14 skirtingų smegenų sričių. Nors ši užduotis tariamai turėtų būti kairiojo pusrutulio problema, į darbą kibo 5-ios kairiojo pusrutulio sritys, 5-ios – dešiniojo, ir 4-ios bendros pusrutulių zonos.

„Tai nereiškia, kad šie du pusrutuliai niekada neatlieka skirtingų užduočių. Tiesiog tai reiškia, kad mūsų kalba, kurią mes naudojame apibūdinti savo mąstymą, yra pernelyg grubi, kad taip lengvai apibūdintume jų skirtumus“, – teigia psichologijos profesorius Danielis Willinghamas.

„Man pasakius skaičių seką, suaktyvėja net 14 skirtingų smegenų regionų. Taigi mintis, kad už tokias sudėtingas kompleksines užduotis, kaip loginis mąstymas, matematinių užduočių atlikimas, kūrybiškumas ir pan., gali būti atsakingas tik vienas pusrutulis – nereali. Mes tiksliai žinome, kad tai visai neteisinga. Kairysis pusrutulis yra kritinis pagalbininkas dešiniajam, atliekant kūrybines užduotis“, – apibendrina D.Willinghamas.

Apie grūdą tiesos

Mūsų asmenybių, gebėjimų ir polinkių nenusako tai, kuris pusrutulis yra „dominuojantis“ – tai yra aišku. Vis dėlto, nemaža dalis kitų mūsų veiksmų, pavyzdžiui, kalba arba atsakas į pavojų, yra lokalizuotos konkrečiose smegenų srityse. Tyrėjai mano, kad šie skirtumai išsivystė dar ankstyvųjų stuburinių laikais. Panašu, kad į pavojų greičiau reaguoti geriau prisitaikė dešinysis smegenų pusrutulis. Iš tiesų, ir dabar susidūrę su netikėtu pavojumi mes greičiau sureaguojame kairiąja ranka, kurią kontroliuoja dešinysis pusrutulis. Kairysis pusrutulis, kita vertus, išsivystė kontroliuoti labiau kasdieniškas užduotis, pavyzdžiui, valgymą ar rankų valdymą. Kadangi šis pusrutulis atsakingas už dešiniąją ranką, dauguma mūsų esame labiau linkę veiksmus atlikinėti su dešiniąją ranka – esame dešiniarankiai.

Kalba yra kitas procesas, kuris ryškiausiai lokalizavosi viename iš smegenų regionų. 95 procentams dešiniarankių už kalbą daugiausiai atsakingas yra kairysis pusrutulis. Net ir kairiarankiams 60–70 procentų atvejų už kalbą taip pat atsakingas kairysis smegenų pusrutulis. Dar 19 amžiaus pabaigoje neurologai Paulas Broca ir Karlas Wernicke pastebėjo, kad žmonės, kurie patyrė pažeidimus konkrečioje kairiojo pusrutulio zonoje, susidurdavo su problemomis šnekant bei suvokiant kalbą. Žmonės, kurių smegenys buvo pažeistos tame pačiame regione, tačiau dešiniame pusrutulyje, įprastai problemų su kalba neturėdavo. Pagal šių mokslininkų pavardes ir pavadinti smegenų regionai, atsakingi už kalbą: Vernike ir Broko zonos.

Smegenų pusrutuliai kartais užduotis atlieka nepriklausomai vienas nuo kito. Tačiau abiejų pusrutulių integracija yra kai kurių unikaliai žmogiškų mūsų savybių pasekmė. Pavyzdžiui, padarius klaidą jos suvokimas ir gebėjimas ją ištaisyti yra abiejų smegenų pusrutulių bendradarbiavimo rezultatas. Pacientai, patyrę didžiosios smegenų jungties pažeidimą, patiria sunkumų taisydami savo klaidas, lyginant su sveikais žmonėmis.

Abiejose pusrutuliuose apdorojama įvairiausio tipo informacija, kuri papildo bei pavaduoja viena kitą, o ne konkuruoja.

Tikėjimas, kad žmogus linkęs į matematiką ar kūrybą todėl, jog pas jį dominuoja tam tikras smegenų pusrutulis, žavi savo paprastumu ir aiškumu. Sužinoti, kuris pusrutulis tave valdo, yra lengviau, nei save analizuoti ir giliai pažinti. Iš tiesų, realybė, kaip veikia mūsų smegenys, yra žymiai sudėtingesnė ir, tuo pačiu, žymiai įspūdingesnė, nei supaprastinti mitai.

Technologijos.lt
Temos: 3 Mitas Logika Smegenys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Italijoje Genujos mieste sugriuvo greitkelio viadukas

Aktualu

Vilniuje siautėja padegėjai: vis bandoma sudeginti apleistą turgavietę

Gazas

2018 m. liepą Lietuvos naudotų automobilių rinka ūgtelėjo beveik 8 procentais

Vardai

I.Stumbrienė vestuvių metinėms vėl puošėsi L.Salasevičiaus suknele: šiemet – išskirtinai trumpa

Pasaulis kišenėje

Rokiškio Puntukas, Laumių pirtis ir Velnio „duknos“ – kokiomis legendomis masina akmenys

Aktualu

Kaune prie Kleboniškio tilto pasipylė avarijos: kamščiuose įstrigo ir ministras

Vardai

Cindy Crawford pardavė vilą Malibu už 45 mln. dolerius: pažiūrėkite, už ką tokie pinigai

24sek

15min studijoje Mindaugas Kuzminskas pristatė didžiulį sporto projektą

Verslas

„Orlen“ kartu su „Lietuvos geležinkeliais“ pradėjo Rengės ruožo atstatymą

Verslas

„Danske Bank“ atsisako ir vietos verslo klientų: aptarnaus tik tarptautines įmones

Pasaulis grožisi rugpjūčio Perseidų meteorų lietumi

Aktualu

Įtariamas terorizmas: Londone prie parlamento automobilis rėžėsi į pėsčiuosius, trys žmonės sužeisti

Pasaulis kišenėje

Kad atostogos nekeltų streso: ilsėtis pradėkite anksčiau, išjunkite telefoną

Verslas

Ne visi prekybos tinklai apsisprendė, ar pardavinėti alkoholį rugsėjo 3 dieną

Vardai

lneta Stasiulytė filme „Tarp mūsų, mergaičių“ išsireikalavo honoraro dar negimusiam aktoriui

Gyvenimas

Konkurso „Mano kiemas“ dalyvė Danutė savo įdirbiu džiugina visus kaimynus

Verslas

„Kupishuz“ kryžiaus keliai bandant atsidaryti sąskaitą Lietuvoje: bankai raukėsi prieš rusišką kapitalą

Aktualu

I.Krastevas: Vidurio Europos pamokos liberalams – nebūkite antinacionalistai

Mokslas.IT

Spraga kibernetinėms atakoms prieš energetiką – vandens šildytuvai

Verslas

„G-Spot“ aidai: „Uber“ vairuotojas naktį Radzevičių dukrą mokė dorovės ir išlaipino iš automobilio

Naujienos

Aktualu

Italijoje Genujos mieste sugriuvo viadukas, žuvo mažiausiai 20 žmonių

Aktualu

Vilniuje siautėja padegėjai: vis bandoma sudeginti apleistą turgavietę

Gazas

2018 m. liepą Lietuvos naudotų automobilių rinka ūgtelėjo beveik 8 procentais

Vardai

I.Stumbrienė vestuvių metinėms vėl puošėsi L.Salasevičiaus suknele: šiemet – išskirtinai trumpa

Pasaulis kišenėje

Neapolis – kryptis atradimų gurmanams

Vardai

Buvusi „Mango“ narė Lina Šerpytė: „Sunku patikėti, kad grupei jau 20 metų“

Aktualu

Kaune prie Kleboniškio tilto pasipylė avarijos: kamščiuose įstrigo ir ministras

Pasaulis kišenėje

Rokiškio Puntukas, Laumių pirtis ir Velnio „duknos“ – kokiomis legendomis masina akmenys

Vardai

Cindy Crawford pardavė vilą Malibu už 45 mln. dolerius: pažiūrėkite, už ką tokie pinigai

24sek

15min studijoje Mindaugas Kuzminskas pristatė didžiulį sporto projektą

Pasaulis grožisi rugpjūčio Perseidų meteorų lietumi

Verslas

„Orlen“ kartu su „Lietuvos geležinkeliais“ pradėjo Rengės ruožo atstatymą

Verslas

„Danske Bank“ atsisako ir vietos verslo klientų: aptarnaus tik tarptautines įmones

Aktualu

Įtariamas terorizmas: Londone prie parlamento automobilis rėžėsi į pėsčiuosius, trys žmonės sužeisti

Pasaulis kišenėje

Kad atostogos nekeltų streso: ilsėtis pradėkite anksčiau, išjunkite telefoną

Verslas

Ne visi prekybos tinklai apsisprendė, ar pardavinėti alkoholį rugsėjo 3 dieną

Gyvenimas

Konkurso „Mano kiemas“ dalyvė Danutė savo įdirbiu džiugina visus kaimynus

Verslas

„Kupishuz“ kryžiaus keliai bandant atsidaryti sąskaitą Lietuvoje: bankai raukėsi prieš rusišką kapitalą

Vardai

lneta Stasiulytė filme „Tarp mūsų, mergaičių“ išsireikalavo honoraro dar negimusiam aktoriui

Aktualu

I.Krastevas: Vidurio Europos pamokos liberalams – nebūkite antinacionalistai

Vardai

Atgal į mokyklą

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT