Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Pirmieji žmonijos žodžiai, kosmosu pasieksiantys nežemiškas rases, yra ištarti A.Hitlerio?

Vaškinė A.Hitlerio figūra neteko galvos.
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Vaškinė A.Hitlerio figūra
Šaltinis: Technologijos.lt
0
A A

Signalas iš Žemės radijo bangų pavidalu transliuojamas jau daugiau kaip 100 metų. Kokie yra pirmieji žmonijos žodžiai, nesulaikomai ir negrįžtamai nuskrieję į kosmoso gelmes, galbūt į nežemiškų civilizacijų radijo imtuvus? Ne, tai nebus radijo išradėjo iš Italijos Guglielmo Marconi laikų frazė. Mat radijo bangos kosmosą pasiekia ne visada, o tik tam tikromis sąlygomis. Kai jos būna ištransliuojamos pakankamai stipriu signalu. Tad visai gali būti, kad kosmose pirmieji žmoniją reprezentuojantys žodžiai yra ištarti Adolfo Hitlerio.

1977 m. gruodžio 17 d. Garry Gillmore'as už žmogžudystę buvo įvykdyta mirties bausmė. Jis buvo pirmasis JAV kalinys, kuriam griežčiausia bausmė – gyvybės atėmimas – buvo įvykdytas po 10 metų pertraukos. Paklausus, ar norėtų tarti paskutinį žodį, G.Gillmore'as atsakė trumpai drūtai: „Let's Do It“ (liet. padarykim tai). Vėliau reklamos specialistas Danas Wiedenas adaptavo šią frazę į garsaus sporto inventoriaus gamintojo šūkį „Just Do It“ (liet. tiesiog padarykim tai). Ši frazė dabar žinoma labiau nei G.Gillmore'as.

Paskutiniai žodžiai yra galingi. Tai yra paskutinis asmens viso gyvenimo pareiškimas. Paskutinis ir vienintelis šansas būti išgirstam prieš išeinant į nebūtį.

Nežinome paskutinių Alberto Einsteino žodžių. Jis juos ištarė vokiečių kalba, o šalia buvusi slaugė mokėjo tik anglų kalbą. Paskutiniai A.Einsteino žodžiai taip ir liko neišgirsti.

O kokie bus mūsų – žmonijos – pirmieji žodžiai iš Žemės? Nežemiečiai kažkur ten, viršuje ar apačioje, gali išgirsti mūsų kadaise ištransliuotą informaciją, kuri gali tapti pirmaisiais svetimeivių išgirstais žmonijos žodžiais.

Belaidžiu būdu radijo bangas į eterį transliuojame jau daugiau kaip 100 metų. Esant tinkamoms sąlygoms, radijo signalas gali pasiekti kosmosą ir sklisti beore erdve šviesos greičiu į visas puses nuo mūsų planetos.

Su dabartinėmis žmonijos technologijomis pagauti paprastų radijo stočių ar TV transliacijas net ir iš labai arti (pvz., iš Marso) būtų pernelyg sunku. Bet kas žino – galbūt proto broliai iš kitų planetų technologiškai bus pažengę gerokai toliau ir sėkmingai priims kosmosu ištisus dešimtmečius sklindančias žmonijos radijo transliacijas? Tad koks galėtų būti pirmas dalykas, kurį jie išgirstų, savuosius imtuvus nutaikę į Žemę? Kokie būtų mūsų pirmieji kosminiai žodžiai?

Pirmasis pakankamai stiprus radijo signalas, ištrūkęs į atvirą kosmosą ir net šią akimirką šviesos greičiu skriejantis kažkur už daugybės šviesmečių, galbūt neša žodžius, kuriuos ištarė A.Hitleris. Per 1936 m. Berlyno vasaros olimpines žaidynes buvo naudojama pakankamai galinga radijo transliacijų įranga – transliacijos pasiekė 41 šalį. Tad nežemiškų rasių išgirsti pirmieji žmonijos žodžiai gali nuskambėti nacių lūpomis.

Laimei, per pastaruosius 50 metų radijo bangos transliuojamos gerokai stipresniu signalu nei anuomet, tad yra geresnės kandidatės būti išgirstos kaip pirmieji žmonijos žodžiai. Pirmosios stipresniu signalu pasiųstos bangos spėjo nukeliauti 50 šviesmečių. Per tą laiką radijo eteryje nuskambėjo milijardų žmonių balsai. O pasiekė jie apie 2 tūkst. žvaigždžių. Maždaug tiek jų yra 50 šviesmečių spinduliu aplink Žemę.

Martino Lutherio Kingo jaunesniojo istorinės kalbos „I Have a Dream“ (liet. aš turiu svajonę) transliacija jau pasiekė Aukuro žvaigždyno Miu žvaigždę, kuri turi keturias Žemės astronomams žinomas planetas. Po šešerių metų Aukuro Miu sistemą pasieks ir pirmieji žmonių žodžiai iš Mėnulio: „Tai – vienas mažas žingsnelis žmogui, bet didžiulis šuolis žmonijai.“ Tai – legendinio astronauto Neilo Armstrongo žodžiai.

Paskutinis Menulio paviršiumi vaikščiojęs žmogus buvo Eugene Cernanas. Jis 1972 m. gruodžio 14 d. ištarė paskutinius (bent jau kol kas) žmonijos žodžius Mėnulyje: „We leave as we came“ (liet. išskrendame taip, kaip atskridome) ir „God willing as we shall return with piece and hope for all mankind“ (liet. kad Dievo valioje sugrįžtume su taika ir viltimi visai žmonijai).

Aišku, kilti besiruošiančiame kosminiame aparate įgula netylėjo ir kalbėjosi. Tad techniškai paskutiniai žmonių žodžiai, pasakyti Mėnulyje, buvo atvirkštinis skaičiavimas, kurį įgarsino „Apollo 17“ astronautas Harrisonas Schmittas: „Three, two, one, ignition“ (liet. trys, du, vienas, variklių įjungimas). Nuo tada Mėnulyje nesilankė joks žmogus.

Pumpuojame transliacijas į mus supančią kosminę erdvę radijo bangų pavidalu. Radijo burbulas siekia jau 50 šviesmečių. Bet tame yra šis tas verčiančio iš koto. Net jei tos bangos sklinda šviesos greičiu, Žemės radijo bangų sfera yra visai mažytė. Paukščių tako galaktikos kontekste toks burbulas neįžvelgiamas.

Visata yra nenusakomai didžiulė. Kaip ruošiatės joje įsiamžinti ir būti menamas? Gal paskutiniais žodžiais, ištartais prieš mirtį?

Gal teko girdėti kultinio britų grafičių autoriaus Banksy frazę „You die twice“ (liet. miršti dusyk)? Pirmą kartą – nustojęs kvėpuoti. Antrą – gerokai vėliau, kai kažkas tavo vardą ištaria paskutinį kartą.

Tiesa, jūsų neįtikėtina įtaka gali tęstis ilgai net ir po tokio momento. Gal žmonės ir nebekartos jūsų vardo, nebeprisimins jūsų, bet, jei turite vaikų, ir jie turi vaikų, ir taip toliau, ir taip toliau, jūs irgi tam tikra prasme tebeegzistuojate. Ne savo vardo pavidalu. Genetiniu pavidalu.

Kai kurie žmonės kažką panašaus jau yra išbandę. Ir gana beprotišku užmoju. Yra vienas toks neįtikėtinas pasaulio rekordas – daugiausiai pasaulyje vaikų susilaukusi moteris. Ponia Feodora Vasiljeva susilaukė 16 dvynukų, 7 trynukų ir 4 ketvertukų. Iš viso moteris pagimdė 69 vaikus.

Savaime suprantama, būti biologiniu tėvu (ne motina) yra visai kas kita. Daugiausiai vaikų į pasaulį paleidusiu tėvu laikomas Maroko mula Ismailas ibn Sharifas. Šis žmogus turi net 888 atžalas. Žinoma, tiek vaikų mula susilaukė ne su viena moterimi.

VIDEO: Pirmieji žmonijos žodžiai, kosmosu pasieksiantys nežemiškas rases, yra ištarti A.Hitlerio?
Technologijos.lt
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT