Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gegužės 9d. 14:38

„Android P“ – pats ambicingiausias mobiliosios sistemos atnaujinimas

„Android P“ pristatymas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / „Android P“ pristatymas

Įmonė „Google“ kūrėjams skirtoje konferencijoje „I/O 2018“ paskelbė svarbiausias šių metų naujienas – jų buvo iš tiesų apstu, tačiau paprastiems vartotojams įdomiausia žinia yra naujausios „Android“ operacinės sistemos, kuri kol kas žinoma tik kodiniu pavadinimu P, funkcionalumo nupasakojimas.

Naujausios sistemos versijos programavimo filosofijoje „Google“ laikėsi nuomonės, kad operacinė sistema turi ne leisti vartotojui padaryti daugiau, o leisti vartotojui ja naudotis mažiau, rašo „The Verge“.

Kaip bebūtų keista, naujos „Android P“ vartotojo sąsajos veikimas supanašės su „iPhone“ telefonų valdymu, joje atsiras daugiau valdymo gestais ir išmanių būdų įjungti funkcijas, kurios paprastai būna užkapstytos po kelių veiksmų sluoksniu arba atliekamos tam tikromis programėlėmis.

VIDEO: Top 5 Android P Features!

Jau dabar naujosios sistemos bandomąją „beta“ versiją gali atsisiųsti 11 skirtingų telefonų modelių, („Google Pixel“, kai kurie „Vivo“, „Oppo“, „OnePlus“, „Sony“, „XIaomi“ ir „Nokia“) naudotojai, dar šiemet bus išleista ir galutinė sistemos versija.

Pernykštės „Oreo“ sistemos naujovės dažniau buvo vidinės, sunkiai pastebimos paprastiems vartotojams. Tuo tarpu šiemetinė versija yra kupina vizualinių ir funkcinių pokyčių, kurie ilgalaikiams „Android“ naudotojams aiškiai kris į akis. O jeigu vertintume sistemos naudojimo pojūčio skirtumą, tikėtina, kad tokio reikšmingo „Android“ atnaujinimo dar nebuvo.

Priklausomybių ribojimas

Viena rimtesnių problemų, su kuria susiduria tėvai, auginantys vaikus, kurie jau atrado technologijas, bet dar neišvystė gerų laiko valdymo įpročių, yra besaikis ekranų rijimas akimis. Todėl „Google“ pasiūlys naujų vaikų laiko valdymo įrankių.

Taip pat „Android P“ subtiliau prašysis savininko dėmesio: pakeisti „notification“ pranešimų nustatymai leis apriboti blaškantį telefono pypsėjimą.

Naujoji versija vartotojams siūlys „prietaisų skydelį“, kuriame galima patogiai peržiūrėti programėlių naudojimo statistiką: kaip dažnai, kaip ilgai, kuriuo metu ką buvote įsijungę. Tas pats įrankis leis ir sukurti sau apribojimus, kurie apsaugotų nuo laiko deginimo, jeigu to nesugebate padaryti sąmoningai. Pavyzdžiui, galite sau leisti naudotis „Instagram“ ne ilgiau nei po pusvalandį per dieną. O pusvalandžiui pasibaigus programėlės piktograma iš ryškiaspalvės taps pilka, taip pažymint, kad šiandienos laikas su „Instagram“ jau išnaudotas.

Šis prietaisų skydelis yra dalis dviejų žingsnių kampanijos, kurios tikslas – sveikesni naudotojo ir jo telefono santykiai. „Jeigu pagalvotumėte apie savo dieną, ar prisimenate, kaip ilgai naudojotės telefonu? Ar žinote, ką darėte?“ – klausė „Android“ produktų valdymo viceprezidentas Sameeras Samatas. Labai tikėtina, kad be papildomų priemonių atsakymai į šiuos klausimus nebus tikslūs. O prietaisų skydelis padės į juos atsakyti tiksliau. „Android“ kūrėjai ragina jį vertinti kaip „skaitmeninių kalorijų skaičiuoklę“, kuri leidžia susimąstyti, ar tikrai verta 11 valandą vakaro atidarinėti savo darbinio pašto paskyrą.

Tad pirmasis santykių su telefonu gerinimo žingsnis yra informuotumas. Antrasis – valdymas. Prietaisų skydelis leis apriboti bet kuriai programėlei skiriamą laiką per parą – numatytam laikui besibaigiant pamatysite įspėjimą, o kai pasiekiamas pačių nusistatytas limitas, programėlė sustabdoma. Tai yra savotiška „vaikų kontrolė“. Vidiniam vaikui.

Sustabdytos programėlės piktograma papilkės ir jos vienu palietimu nebeatsidarysite – jeigu tikrai norėsite tą padaryti, teks įveikti papildomų barjerų: vėl atsidaryti prietaisų skydelį ir nustatyti ilgesnį naudojimo laiką ar pašalinti laiko ribojimą.

Vakaro režimas

„Android“ sistemoje atsiras nauja funkcija „Wind down“, kurią galima būtų vadinti „Laikas miegoti“: įsijungus šią funkciją nustatomas miego pradžios laikas, o šiam laikui atėjus ekranas persijungia į nespalvoto veikimo ir begarsį „Do Not Disturb“ režimą. Telefonas veiks kaip įprastai, bet akivaizdžiai rodys, kad laikas įrenginį išjungti ir užmerkti akis.

Beje, „Do Not Disturb“ režimas veiks agresyviau nei iki šiol: jokių pranešimų nematysite nei užrakintame telefono ekrane, nei pranešimų juostoje, o vieninteliai jus garsu ar vibravimu pasieksiantys skambučiai bus tie, kurie gaunami nuo iš anksto pažymėtų kontaktų.

Pranešimų valdymas

Taip pat naujoje „Android“ versijoje bandoma suvaldyti gaunamų pranešimų sukeliamą dėmesio blaškymą. Tą sąmoningai padaryti galima jau dabar, bet jeigu telefonas pajus, kad iš kokio nors informacijos kanalo gaunamus pranešimus visuomet nustumiate į šoną ir juos ignoruojate, gausite aiškesnį pasiūlymą apskritai nebegauti tokio pobūdžio pranešimų.

Taip pat programėles bus galima susirikiuoti pagal tai, iš kurios gaunate daugiausiai pranešimų, tokiu būdu matydami reikliausius „dėmesio reikalautojus“ ir turėdami galimybę nuo jų atsiriboti.

Patobulinta jau pažįstama darbo ir asmeninių programėlių atskyrimo funkcija: „Android P“ sistemoje šios programėlės yra surūšiuotos į atskirus programėlių lango skirtukus ir išvykstant atostogų visų darbinių programėlių skirtuką galima išjungti vienu prisilietimu, kad darbiniai pranešimai netrikdytų poilsio.

Valdymas gestais

„Android P“ sistemoje navigacijos pagrindai keisis iš pagrindų. „Namų“ mygtukas telefonuose vis dar veiks. Programėlėse veiks ir mygtukas „Atgal“. Tačiau praktiškai visi kiti „Android“ valdymo elementai keisis.

Iš esmės „Google“ naujoje sistemoje keičia „Namų“ mygtuko veikimo principus. Jeigu norėsite peržiūrėti, kokios programos įjungtos tuo metu, turėsite brūkštelėti pirštu nuo ekrano apačios aukštyn. Norėdami atidaryti visų programėlių segtuvą, turėsite taip pat brūkštelėti aukštyn – arba antrą kart, arba lėčiau. Mygtuką „Atgal“ dabar rasite tik programėlėse, o kvadratėlis, kurį paspaudus pamatydavote įjungtas programėles, apskritai išnyks.

Iki šiol „Google“ laikėsi nuomonės, kad matomi mygtukai, kuriuos galima paspausti, yra labiau pageidautini nei skirtingi gestai skirtingos funkcijoms atlikti, tačiau dabar, panašu, nuomonė po truputį keičiasi ir „Google“ siekia supaprastinant sistemos išvaizdą padidinti jos naudojimo patogumą.

Tiesa, bandžiusieji valdymą gestais „The Verge“ žurnalistai tvirtina, kad prie naujos navigacijos sistemos priprantama per kelias sekundes. Be to, kai kurie „Android“ įrenginių su modifikuota operacine sistema gamintojai jau dabar siūlo kai kuriuos veiksmus atlikti gestais – pavyzdžiui, „Samsung“ ekrano vaizdą fiksuoja perbraukus jį delno šonu, o „Huawei“ tą daro pabeldus krumpliu.

Bet neabejotina, kad pasirodžius naujai operacinei sistemai atsiras kritikų, teigiančių, kad „Android P“ valdymo sistemą nukopijavo nuo iš „iPhone X“, bet „Android“ kūrėjai tvirtina, kad su tokiu valdymu buvo eksperimentuojama dar iki „iPhone X“ viešo pristatymo.

VIDEO: Android P Gestures vs. iPhone X: What's the difference?

Nepriklausomai nuo to, ar valdymas yra pasiskolintas, ar sugalvotas pačių „Google“, galutinis rezultatas, bandžiusiųjų manymu, yra labai patogus.

Be esminių navigacijos principų šiek tiek pakoreguoti ir smulkesni valdymo elementai. Pavyzdžiui, išjungus automatiniam programėlių vartymuisi keičiant telefono orientaciją, pavertus telefoną ant šono programėlės rodys mygtuką, siūlantį keisti vaizdo orientaciją. Tuomet vaizdas bus perjungtas į plataus ekrano režimą, tačiau bendri telefono nustatymai nesikeis.

Padidintas ekrano vaizdo fiksavimo (angl. screenshot) patogumas: vietoj mygtukų kombinacijų (dažniausiai įjungimo/išjungimo ir garso keitimo) spaudymo pakaks ilgiau palaikyti išjungimo mygtuką ir šalia pasiūlymų telefoną išjungti ar perkrauti matysite ir ekrano vaizdo fiksavimo pasirinkimą (tą jau seniau siūlė kai kurie telefonų su modifikuota „Android“ sistema gamintojai).

Dirbtinis intelektas

„Android“ kūrėjai palaiko partnerystę su „DeepMind“ komanda (kuri formaliai yra ne „Google“, o motininės „Alphabet“ įmonės dalis) siekiant optimizuoti energijos sunaudojimą taikant dirbtinio intelekto (DI) principus. Telefonas stebės, kokias programėles kada įjunginėjate ir foniniame režime veikiančias programėles, kurios DI manymu nebus greitai naudojamos, išjungs pats.

Visų programėlių lange (App Drawer) viršutinę eilutę „Android P“ sistema užpildys programėlėmis, kurios, DI manymu, jums tuo metu gali būti reikalingiausios arba kurių ieškojimo tikimybė tuo metu yra didžiausia.

VIDEO: Android P hands-on: Google’s most ambitious update

Įvairių gamintojų „Android“ versijų atnaujinimas

Viena iš rimčiausiu bėdų, su kuria susiduria visi „Android“ sistemos naudotojai – tai žinojimas, kad po oficialaus naujos sistemos versijos išplatinimo ne „Nexus“ ir „Pixel“ įrenginių naudotojai specialiai jų telefonui pritaikytos „Android“ versijos bus priversti laukti mažų mažiausiai kelis mėnesius, jeigu apskritai ją kada nors gaus. Ir kiekvienais metais „Google“ sugalvoja po naują strategiją šiai problemai spręsti.

Iki šiol esminiai šios strategijos elementai buvo raginimai gamintojams pasistengti labiau. Bet šį kartą „Google“ nusprendė taikyti labiau technologijomis pagrįstą sprendimą, pavadintą „Treble“. Tai yra fundamentalus „Android“ kūrimo ir modifikavimo architektūros pakeitimas. Teoriškai jis turėtų veikti taip: „viršutinis“, gamintojo modifikuojamas sistemos sluoksnis veikia be pokyčių, o esminė sistemos dalis yra be jokių sunkumų pakeičiama kaip vientisas modulis. Tikimasi, kad tai paspartins sistemos atnaujinimų pateikimą daugumai „Android“ telefonų naudotojų.

Kaip naujos architektūros efektyvumo įrodymą galima vertinti ir tai, kad naujausia sistemos versija jau dabar veiks net septyniuose skirtingų gamintojų, ne „Nexus“ ar „Pixel“ telefonuose.

Štai pilnas sąrašas telefonų, į kuriuos jau dabar galima atsisiųsti „Android P“ „beta“ versiją: „Sony Xperia XZ2“, „Xiaomi Mi Mix 2S“, „Nokia 7 Plus“, „Oppo R15 Pro“, „Vivo X21“, „OnePlus 6“, „Essential PH-1“, „Google Pixel“ ir „Google Pixel 2“.

Atkreipkite dėmesį – šiame sąraše nėra nė vieno didžiausių „Android“ telefonų gamintojų – „Samsung“ ir „Huawei“ – telefono. Oficialios informacijos, kiek glaudžia vyksta šių gamintojų bendradarbiavimas su „Google“ diegiant „Treble“ architektūrinius pakeitimus, nėra. Bet „Google“ atstovai tikisi, kad dar iki šių metų pabaigos turėtų būti „arti dvidešimties“ išmaniųjų telefonų modelių, kuriuose galės veikti nauja sistemos versija.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Popiežiaus vizitas Aktualu

Popiežius lankysis Agluonoje: kaip ir kodėl ten atsidūrė Trakų bazilikos Dievo Motinos paveikslas?

Interviu Aktualu

Lyčių lygybės ekspertas Rogeris Klinthas apie modernų vyrą: „Tai vyras, kuris prisiima atsakomybę“

Vardai

Šorenos ir A.Bružo skyrybų byloje parakas išsisklaidė: pakvipus taikai, teismas paskelbė verdiktą

Pasaulis kišenėje

Ignalinai reikia recepto, kaip tapti madinga – čia ne blogiau nei Nidoje

Aktualu

Katalikų bažnyčia Latvijoje: trumpa istorija

Kultūra

S.Gedos dukra: „Jis buvo ryto žmogus: pusryčiai, kava, radijas, o tada jau sėdasi prie stalo iki pietų“

Popiežiaus Pranciškaus asmens sargybiniai Lietuvoje

Gyvenimas

5 dalykai, kurie labiausiai gadina jūsų seksualinį gyvenimą

Aktualu

Popiežiaus Pranciškaus vizito pabaiga Vilniuje: „Te Lietuva būna vilties švyturiu“

Gyvenimas

Košmariškas lietuvės gimdymas Jungtinėje Karalystėje: dėl dukters suluošinimo bylinėjasi su ligonine

Gazas

„Euro NCAP“ saugumo testų rezultatai: „Audi A6“, „Volkswagen Touareg“, „Suzuki Jimmy“ ir „Ford Tourneo Connect“

24sek

D.Adomaitis ir L.Kleiza apie M.Farrello išvykimą pateikė skirtingas versijas

Vardai

Eurika Masytė sukėlė audrą feisbuke: kodėl popiežių oro uoste pasitiko būtent ši mergaitė?

Aktualu

Tikrieji žmogaus teisių gynėjai nepamena Petro Gražulio nuopelnų

Popiežiaus vizitas Aktualu

Antroji popiežiaus diena: penkios įsimintiniausios citatos

Vardai

Tarp LKL aistruolių – ir brolius Lavrinovičius palaikiusios žmonos su vaikais

Kultūra

15min rekomenduoja: kokių renginių nepraleisti kitą savaitę?

Aktualu

Mindaugas Bastys: man reikia mandato, kad galėčiau tarnauti su nauja priesaika

Vardai

Liucinos Rimgailės atostogos Balyje: be vyro, švenčiant pasakiškas draugės vestuves

Verslas

Ekologinio ūkio savininkas: man gaila, bet turiu absoliučiai viską eksportuoti

Naujienos

24sek

„Žalgiris“ ilsins žaidėjus, „Vytautas“ atsisveikins su LKL

Aktualu

Vyriausybė sutarė dėl paramos įstojusiesiems į geriausius užsienio universitetus

Verslas

„Achemos“ pelnas pernai augo keturiskart iki 20 mln. eurų

Gazas

Vilniuje per tris valstybines šventes viešasis transportas bus nemokamas

Aktualu

Kabule mirtininkai sprogdintojai ir ginkluoti kovotojai atakavo policijos nuovadas

Aktualu

Draudikai ramina: nors dūmų detektoriai privalomi, nuostolius atlygins ir jų neturintiems

24sek

LKL signatarai: apie pirmąjį legionierių ir senąsias sales

Kultūra

Pirmąjį Rockefellerio meno kolekcijos aukciono vakarą surinkta 646 mln. dolerių

24sek

Neįtikėtinas kontrastas: kaip B.Davieso rodikliai pasikeitė po naujos sutarties su „Žalgiriu“

Aktualu

Seime mažėja galimybių tirti žemės ūkį: Ekonomikos komitetas nepritarė tyrimui

Aktualu

Gegužės 9-ąją Vilniaus Antakalnio kapinėse – raudonų gvazdikų ir Georgijaus juostelių jūra

Vardai

Meksikos aktorės nesėkmė Kanų kino festivalyje: krūtinė išsprūdo iš suknelės

Verslas

Ką šiemet bus galima pamatyti parodoje „Balttechnika“

Aktualu

E.Jakilaitis žada kreiptis į teismą dėl R.Karbauskio persekiojimo

Maistas

Pievos geltonuoja – verdame pienių medų: 5 patarimai, kad jis pavyktų

Aktualu

Karaliaučiuje per Pergalės dienos paradą pirmąkart parodytos raketos „Iskander“

Vardai

J.Bluntas kviečia Lietuvos publiką pasimatyti: koncertas Vilniuje – populiariausias Baltijos šalyse

Verslas

Nauji draudimai skinasi kelią: vaistų pardavėjai negalės lankyti gydytojų, griežtės maisto papildų reklama

Gyvenimas

Vilniuje – moderniausia lazerinė regos korekcija Baltijos šalyse

Gyvenimas

Sporto specialistės įvardijo taisykles, kurios padės greičiau padailinti figūrą

Vardai

Daugiau vandens

Sveikata

Ruduo pilnas komplimentų

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT