Dabar populiaru
Publikuota: 2011 sausio 9d. 14:37

„Apple“ pašalino VLC grotuvą iš savo programų parduotuvės, vartotojai priversti „piratauti“

„VLC Player“ grotuvas gali atkurti praktiškai bet kokį vaizdo įrašo formatą be papildomų įskiepių.
Videolan.org nuotr. / „VLC Player“ grotuvas gali atkurti praktiškai bet kokį vaizdo įrašo formatą be papildomų įskiepių.

Dėl nesuderinamų licencijų, „Apple“ kompiuterių, telefonų, planšetinių kompiuterių ir kitų prietaisų vartotojai iš šios kompanijos programų parduotuvės nebegali atsisiųsti populiaraus, nemokamo vaizdo įrašų grotuvo „VLC Player“ (arba tiesiog VLC).

Ši programa yra itin populiari, kadangi užima nedaug vietos, ją paprasta naudoti ir, svarbiausia, ji gali atkurti praktiškai bet kokį vaizdo ar garso įrašą be specialių įskiepių, vadinamųjų „kodekų“ (angl. codec). Be to, programa yra nemokama.

Grotuvas iš programų parduotuvės „App Store“ buvo pašalintas dėl VLC sukūrusio programuotojo Rémi Denis-Courmonto iškelto ieškinio kompanijai „Apple“, rašo Pcmag.com.

Nesuderinamos licencijos

VLC grotuvą „saugo“ viena populiariausių atvirojo kodo licencijų – GNU Bendroji Viešoji Licencija (angl. GNU General Public License, GPL). Būtent dėl šios licencijos subtilybių „Apple“ teko pašalinti VLC grotuvą iš programų parduotuvės.

Galutinis rezultatas yra toks, kad puikus produktas, nemokama programa su DRM apsauga, kuri šiuo atveju praktiškai neturi jokios reikšmės, masėms yra nebeprieinamas.„GPL licencija suteikia teisę „Apple“ platinti programą per „App Store“. Visa, ką jie turi padaryti, yra laikytis licencijos sąlygų ir išlaikyti programą nemokamą. Vietoje to „Apple“ nusprendė priskirti skaitmenines teisių valdymo technologijas (angl. Digital Rights Management, DRM) ir patentus visoms programoms „App Store“, – teigė Nemokamos programinės įrangos federacijos atstovas Brettas Smithas.

DRM – tai priemonė, kurią kompanijos naudoja siekdamos apsaugoti savo skaitmeninius gaminius nuo nelegalaus naudojimo ir platinimo. DRM apsaugoti failai paprastai yra licencijuojami ir šifruojami tam, kad būtų apribotas skaitmeninio turinio naudojimas, t.y., kad programos ir/ar failai būtų prieinami tik tam tikros el. parduotuvės pirkėjams, o jų kopijos nebūtų prieinamos kitiems vartotojams, kurie turinio neįsigijo. Atviro kodo aktyvistai pastebi, jog tai mažina programų ir kitų failų pasiekiamumą.

Tuo tarpu GNU GPL licencija numato, kad programos gali būti platinamos ir redaguojamos be apribojimų.

Ieškinį dėl licencijos sąlygų nepaisymo R.Denis-Courmontas kompanijai „Apple“ iškėlė pernai spalį, o šių metų sausio 7 dieną kompanija pašalino VLC grotuvą iš „App Store“.

VLC kūrėjas savo tinklaraštyje teigė, jog jis nepageidavo, kad programa būtų pašalinta iš parduotuvės, o atvirkščiai – kad „Apple“ pakoreguotų savo taisykles taip, kad šios atitiktų GNU GPL. Jis pastebėjo, jog per pastaruosius 2 mėnesius „App Store“ taisyklės buvo ne sykį pakeistos ir pataisytos, tačiau jos vis dar neatitinka GNU GPL licencijos.

R.Denis-Courmontas taip pat teigia iš „Apple“ nesulaukęs paaiškinimo, kodėl programa buvo pašalinta.

„Dar prieš 2 mėnesius aš buvau įspėtas, kad „Apple“ tiesiog pašalins VLC iš parduotuvės todėl, kad jos taisyklės paprasčiausiai negali atitikti GPL licencijos. Tačiau tai yra „Apple“ pasirinkimas ir verslo sprendimas“, – rašo jis.

Sprendimą siūlo „piratai“

Tuo metu apie technologijas rašantys žurnalistai ir tinklaraštininkai piktinasi, kad dėl nesuderinamų teisinių dalykų turi kentėti eiliniai vartotojai, realiai nejaučiantys jokio skirtumo tarp DRM ir GNU GPL. 

„Eilinį žmogų iš gatvės šis sprendimas sunervins, o R.Denis-Courmonto pareiškimas yra mažų mažiausiai netaktiškas. Klausykit, aš bjauriuosi „Apple“ ribojimais ir DRM apsaugomis, tačiau absoliučiai daugumai „Apple“ vartotojų – ir daugumai eilinių kompiuterių vartotojų – papūst į dūdą su tokiais ginčais. Ir kodėl paprastiems žmogėnams tai turėtų rūpėti? DRM? Koks tai atviras kodas? GNU? Čia kažkokia žinduolių rūšis? O galutinis rezultatas toks, kad puikus produktas, nemokama programa su DRM apsauga, kuri šiuo atveju praktiškai neturi jokios reikšmės, masėms yra nebeprieinamas. Ir suprantama, kad žmogui gatvėje nusispjaut ant didžiosios GNU nepriklausomybės filosofijos ir DRM blogybių. Jam rūpės tik tai, kad VLC nebeprieinamas ir jis gali pasižiūrėti savo vaizdo įrašų“, – rašo tinklaraščio TorrentFreak.com atstovas slapyvardžiu „enigmax“.

Tuo pačiu jis pastebi, jog sprendimą, kaip visada, siūlo vadinamieji „piratai“. „Nenuostabu, kad nemokamas, atviro kodo VLC „iPrietaisams“ yra prieinamas per „Installous“. Kur ritasi pasaulis?“, – ironizuoja tinklaraštininkas.

„Installous“ yra programa „Apple“ prietaisams, skirta siųstis nelegalius žaidimus, programas ir kt.

Temos: 1 Apple

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Ekspertai pataria
Gerumu dalintis gera

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai

Video

19:28
00:40
22:17

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT