Dabar populiaru
Publikuota: 2015 sausio 30d. 17:39

Kaip atrodys ateities robotų armija, kurioje bus visko – nuo dronų iki kiborgų?

„Atlas“ bandomas laboratorijoje
Stop kadras iš vaizdo medžiagos / „Atlas“ bandomas laboratorijoje

Šiuo metu JAV armija ieško robotikos specialistų, siekdama sukurti karinių dronų spiečių, kuris veiktų savarankiškai be individualios ant žemės esančių pilotų kontrolės. Tai dar vienas žingsnis į priekį robotinės armijos sukūrimo link, kokią kol kas matėme tik fantastiniuose veiksmo filmuose.

Iki šiol autonominiai robotai armijoje atliko tik nedidelį vaidmenį: ribotas skaičius oro dronų atliko bombardavimo misijas Afganistane ir Pakistane, robotai taip naudojami sprogmenų nukenksminimui ir žvalgybai.

Vienas JAV armijos pareigūnas net teigia, jog galėtų pakeisti ketvirtadalį karių robotais bei nuotoliniu būdu valdomomis transporto priemonėmis.

Tačiau karybos bendrovės visame pasaulyje daug investuoja į naujausias technologijas, kurios galėtų sumažinti gyvybių praradimus karo lauke ir automatizuoti karo procesus. Vienas JAV armijos pareigūnas net teigia, jog galėtų pakeisti ketvirtadalį karių robotais bei nuotoliniu būdu valdomomis transporto priemonėmis.

Taip pat dedama daug pastangų, kuriant karius kiborgus – žmones ir gyvūnus, „papildytus“ technologijomis.

Taigi, kaip atrodys ateities armija? Armijoje naudojamų robotų skaičius vis auga, jų vaidmenys taip pat tampa vis įvairesni. Didžiosios Britanijos naujienų portalo „Mirror“ apžvalgininkė Olivia Solon aprašė šių dienų robotinį karybos arsenalą.

Terminatoriaus tipo humanoidai

VIDEO: DARPA upgrades Atlas robot for disaster-response challenge

JAV gynybos technologijų agentūra DARPA jau daugybę metų darbuojasi kurdama pažangiuosius humanoidinius robotus.

Vienas tokių projektų, tai humanoidas „Atlas“ – 190 cm ūgio ant dviejų kojų vaikščiojanti mašina. Tiesa, ji (bent jau kol kas) skirta gelbėjimo ir paieškos misijoms katastrofų ištiktose zonose.

Tačiau reikia tik šiek tiek vaizduotės ir prie „Atlas“ rankų pritaisius automatinius ginklus jis virstų tikru siaubą keliančiu kariu.

Keturkojai ginklanešiai

VIDEO: Watch an AlphaDog robot venture into (simulated) battle for the first time

„AlphaDog“ – tai keturkojis arklį arba mulą primenantis robotas, skirtas gabenti sunkią karinę įrangą bei ekipiruotę mūšio lauke. Ši sunkiasvorė mašina geba bėgti nelygia ir akmenimis nusėta žeme, taip pat ir parvirtusi nesunkiai atsistoti ant kojų. Šiuo metu robotą bando JAV armija ir vieną dieną jis gali būti panaudotas mūšio lauke.

Išminavimo robotai

Sprogmenų nukenksminimas – tai aukštų įgūdžių reikalaujanti bei itin rizikinga profesija, taigi nieko nuostabaus, kad robotams leidžiama su sprogmenims darbuotis tiesiogiai, tuo tarpu jo veiksmus valdantis specialistas duoda jam komandas pasitraukęs per saugų atstumą.

Šių robotų technologijos vis tobulėja. Pavyzdžiui, kompanijos „iRobot“ sukurtas „710 Kobra“ robotinis išminuotojas, galintis detonuoti bombas per saugų atstumą, valdomas programėle išmaniuoju telefonu arba planšete.

Žvalgybos ir šnipinėjimo robotai

VIDEO: Robotas-tarakonas RHex

Maži ir sunkiai pastebimi robotai gali patekti į ankštas erdves ir šnipinėti priešų pozicijas, ieškoti bombų ar kitos karinės įrangos. „Rhex“ – tai nedidelis šešiakojis robotas, turintis naktinio vaizdo kamerą bei gebantis įveikti visas kliūtis savo kelyje: uolas, vandenį, krūmus bei šlaitus. Šis robotas geba peršokti per didesnius objektus ar net priekinėmis kojomis užsikabinęs už atbrailos prie jos prisitraukti.

Robotinių laivų spiečiai

VIDEO: Autonomous Swarm

Padangėse jau skrajoja dronų būriai, tačiau kaip jūra? JAV armijos laivynas kuria spiečiaus principu veikiančias robotines valtis, kurios veikdamos išvien gali apsupti ir sunaikinti taikinius.

Šios valtys skirtos sekti iš paskos didesniems laivams, tarsi šunų gauja, o davus komandą jos savarankiškai imasi puolimo veiksmų.

Nenuilstantys robotiniai sargybiniai

VIDEO: Robocop Like Sentry Robot Guards South Korean Border

Palei Šiaurės Korėjos ir Pietų Korėjos sieną driekiasi robotinių sargybinių virtinė. Šios automatais aprūpintos mašinos veikia ištisą parą. Jos, naudodamosi vizualiniais jutikliais, gali aptikti įsibrovėlius ir pataikyti į taikinį net per 3 mylių atstumą. Sistemos veikimui nereikia jokios žmogaus priežiūros.

Skraidantys dronų lėktuvnešiai

VIDEO: The Pentagon wants to make flying aircraft carriers for drones

DARPA tiria idėją, sukurti skraidantį motininį laivą, kuris gebėtų į orą išleisti dronų spiečius, o jiems baigus savo misiją, dronai grįžtų į lėktuvnešį.

Skraidantis lėktuvnešis būtų naudingas atliekant žvalgybos arba atakos operacijas, nerizikuojant pilotų gyvybėmis.

Kariai kiborgai

VIDEO: Lockheed's Bionic Exoskeleton a Super-Human Reality

Užuot žmones pakeitus robotais, kodėl neaprūpinti žmonių dėvimais kompiuteriais, išmaniaisiais sensoriniais šalmais, infraraudonųjų spindulių bei naktinio matymo akiniais bei ypatingą galią suteikiančiais robotiniais egzoskeletais?

Mokslininkai taip pat tiria technologijas, kurios padėtų kariams padidinti budrumą bei leistų mintimis valdyti ginklus bei kitą įrangą.

robotika.lt
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Mados infekcija

Sveikata

Euromaster

„Susitikime lauke“

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT