Dabar populiaru
Publikuota: 2017 balandžio 4d. 10:31

Atrasta šimtmečius glūdėjusi dar viena plaučių funkcija

Plaučiai
„Fotolia“ nuotr. / Plaučiai

Nors mokslininkai šimtmečius nuodugniai tyrinėja žmogaus organizmą, šis vis dar sugeba pateikti staigmenų.

Jei dar pamenate, prieš keletą mėnesių medicinos pasaulį sudrebino šiokia tokia sensacija. Galima sakyti, jog tą kartą žarnų pasaitai, nors mokslininkams buvo žinomi ir anksčiau, buvo atrasti dar kartą. Detaliau patyrinėjus, paaiškėjo, kad tai nebuvo atskiri fragmentiški dariniai, tarpusavyje neturintys nieko bendro. Tai – visiškai atskiras organas.

O dabar ir vėl nutiko šis tas panašaus. Ne, nebuvo atrastas dar vienas naujas organas, to jau tikriausiai būtų per daug. Tačiau buvo atrasta iki šiol neįtarta esamo organo funkcija.

Plaučiai visą laiką turėjo dar vieną funkciją – jie gamina kraują.

Kaip rodo Kalifornijos universiteto mokslininkų grupės tyrimų rezultatai, publikuoti žurnale „Nature“, plaučiai visą laiką turėjo dar vieną funkciją – jie gamina kraują. Tiksliau vieną iš kraujo komponentų – kraujo plokšteles (dar vadinamas trombocitais). Pagrindinė jų funkcija – dalyvauti kraujo krešėjime. Įsipjovus ar patyrus kitokią traumą, jos prilimpa prie sužalotų kraujagyslių sienelių, be to, sulimpa tarpusavyje ir suformuoja tarsi „kamštį“, neleidžiantį toliau tekėti kraujui.

Ir tai dar ne viskas. Kartu buvo aptikti ir kamieninių ląstelių telkiniai, sudaryti iš ląstelių, kurios, esant tam tikroms aplinkybėms, gali transformuotis į kraujo ląsteles.

Iki šiol kaulų čiulpai buvo laikomi pagrindiniu kamieninių ląstelių, iš kurių formuojasi forminiai kraujo elementai, šaltiniu, tačiau šis atradimas šią nuostatą paneigia. Dabar mokslininkams rūpi išsiaiškinti, kokį vaidmenį vaidina šios kamieninės ląstelės ir kokį procentą kraujo ląstelių jos geba kompensuoti sutrikus kaulų čiulpų veiklai.

Mokslininkų tyrimas buvo atliktas gana paprastai. Kraujo plokštelės buvo pažymėtos fluorescuojančiais dažais, o vėliau stebėta jų cirkuliacija. Tokiu būdu buvo pastebėta, jog dalis plokštelių susiformuoja plaučiuose. Drauge buvo pastebėta ir megakariocitų – ląstelių, gaminančių kraujo plokšteles – migracija.

Tiesa, tyrimai atlikti su pelėmis, todėl reiktų patvirtinimo, ar ši funkcija egzistuoja ir žmonių plaučiuose. Tokius tyrimus planuojama atlikti artimiausiu metu, tačiau beveik neabejojama, kad rezultatai bus teigiami. Laboratorinės pelės ne veltui tapo pagrindiniu medicininių tyrimų objektu – jų biologiniai procesai tiesiog neįtikėtinai panašūs į žmonių.

Technologijos.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT