Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Baltarusijoje įsigalioję papildomi interneto apribojimai varžo ir žmones, ir verslą

Kompiuteris
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Kompiuteris
Šaltinis: 15min
0
A A

Praėjusią savaitę Baltarusijoje įsigaliojo įstatymų pakeitimai, kuriais įtvirtinami platesni naudojimosi internetu apribojimai, leisiantys dar griežčiau kontroliuoti šalies elektroninę erdvę.

Privatiems ir juridiniams asmenims numatoma prievolė rinkti informaciją apie piliečių apsilankymus užsienio tinklalapiuose bei pateikti valstybinėms institucijoms, jei šios paprašytų. Atskirais atvejais interneto tiekėjai įpareigoti net blokuoti prieigą prie kai kurių tinklalapių. Už numatytų reikalavimų nevykdymą gresia administracinė atsakomybė ir nemažos baudos

Įstatymas taip pat numato naujų apribojimų internetu prekes parduodančiam ar paslaugas teikiančiam verslui. Nuo šiol Baltarusijoje registruotos ir šalies teritorijoje savo veiklą vykdančios įmonės negalės naudotis užsienio interneto resursais – savo duomenis jos privalės laikyti Baltarusijoje esančiuose duomenų centruose.

Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad naujoji tvarka liečia tik vidaus rinkoje dirbančias įmones. Savo prekes ar paslaugas kitose rinkose parduodančios Baltarusijos kompanijos ir toliau galės šiai savo veiklai naudoti interneto išteklius iš užsienio.

Teigiama, kad naujoji tvarka gali turėti neigiamos įtakos užsienio šalių, tarp jų ir Lietuvos, verslui, dirbančiam Baltarusijos rinkoje. Įstatymo apribojimai taikomi tik Baltarusijoje registruotiems juridiniams asmenims, todėl šalyje veiklą vykdančių užsienio kompanijų tiesiogiai nelies. Tačiau tokių kompanijų atstovybės ar dukterinės įmonės, registruotos Baltarusijoje ir čia parduodančios savo prekes bei paslaugas, nuo šiol negalės naudotis interneto ištekliais iš kitų valstybių.

Pavyzdžiui, Baltarusijoje registruota lietuviškos įmonės atstovybė negalės turėti elektroninės parduotuvės, kurioje šios šalies gyventojams būtų parduodama buitinė technika, jei šios parduotuvės duomenys bus fiziškai laikomi duomenų centre Lietuvoje.

Šalies vyriausybės teigimu, naujasis įstatymas buvo priimtas siekiant paskatinti vidinės interneto technologijų rinkos augimą. Paradoksalu, tačiau Baltarusija nuėjo vienu paprasčiausių kelių – savo IT rinkos auginimui pasitelkė ne investicijas ar kitokias skatinimo priemones, tačiau apribojimus bei draudimus.

Ne mažiau svarbiu tokio įstatymo priėmimo motyvu įvardijamas ir siekis užtikrinti, kad prekyba bei paslaugų teikimas internetu veiktų skaidriai ir nepažeidžiant įstatymų. Teigiama, kad naujoji tvarka taip pat turėtų padėti apsaugoti Baltarusijos interneto vartotojus nuo kenksmingo bei įstatymu draudžiamo interneto turinio, tokio kaip smurtas, pornografija, taip pat prekyba žmonėmis.

Bendrovės „Baltnetos komunikacijos“ Klaipėdos regiono direktorius Artūras Dovydėnas teigia manantis, kad naujojo įstatymo priėmimas neigiamai atsilieps ir taip gana atsargiam užsienio investuotojų požiūriui į Baltarusiją. „Galima tikėtis, kad investicijų į šią šalį srautas dar labiau sulėtės. Didžiosioms pasaulio kompanijoms gali paprasčiausiai nebeapsimokėti šalyje steigti vietinę rinką aptarnaujančių svetainių. Juk reikalavimas visus duomenis laikyti Baltarusijos duomenų centruose neatsiejamas nuo tokių duomenų kontrolės. Todėl rizika bet kada sulaukti šalies žinybų vizito, įvairių baudų ar net greitos verslo pabaigos daugumai užsienio investuotojų gali pasirodyti per didelė“, – komentuoja A.Dovydėnas.

„Kita vertus, dauguma baltarusių jau šiandien nelinkę tikėti vyriausybės teiginiais apie šalies IT infrastruktūros tobulinimą, o šį įstatymą laiko tiesiog dar vienu laisvės apribojimu. Tai prisideda prie paskutiniųjų pasitikėjimo režimu likučių nykimo ir gali turėti didelės politinės reikšmės“, – sako jis.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT