Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

BPG – efektyvesnis paveikslėlių formatas, kurio dar teks palaukti

BPG ir JPEG formatų palyginimas
BPG ir JPEG formatų palyginimas
Šaltinis: MokslasPlius.lt
0
A A

BPG – tai naujas vaizdo failų – paveikslėlių ir nuotraukų formatas, sukurtas, remiantis High Efficiency Video Coding (HVEC) kodeku – algoritmu, leidžiančiu efektyviai suspausti skaitmeninius vaizdo duomenis. Šis duomenų suspaudimo būdas naudojamas ir šiuolaikinės skaitmeninės televizijos transliacijoms.

BPG  – tai angliškų žodžių Better Portable Graphics (geresnė mobili grafika) – santrumpa. 

Jau dabar ekspertai neabejoja – BPG yra daug pranašesnė už įprastinius ir labai paplitusius JPEG formato paveikslėlius, ypač internete, kur labai svarbus paveikslėlių dydis (žinoma, matuojant kilobaitais ar megabaitais, o ne kraštinių dydžiu). 

Todėl tik pavieniai entuziastai, o ne didieji gamintojai gali pradėti naudoti BPG formatą, kol neatsiras jo palaikymo – pradžiai interneto naršyklėse, grafikos kūrimo programose.


Vidutinškai BPG failai yra maždaug du kartus mažesni už panašios kokybės JPEG failus.
 
Pagrindinis BPG formato privalumas – jis gali apdoroti 14 bitų vienam spalvos kanalui (įvairios JPEG versijos – paprastai tik 8). Tai suteikia didesnį dinaminį diapazoną, kas yra svarbu fotografijai bei šiuolaikiniams didelės skiriamosios gebos ekranams, taip pat leidžia padidinti duomenų suspaudimo laipsnį.

BPG formatas taip pat palaiko vadinamąjį alfa kanalą, kuris apibūdina vaizdo elemento skaidrumą. Tai reiškia, kad BPG paveikslėlio dalys gali būti ir permatomos – neabejotina, kad interneto grafikos kūrėjai tai sutiks su džiaugsmu. 

BPG sukūrė prancūzų programuotojas Fabrice'as Bellardas, specialistams jau neblogai žinomas dėl kelių kitų programų ir algoritmų: QEMU – aparatinės įrangos virtualizavimo programos, multimedijos kodeko FFmpeg, veikiančio įvairiose operacinėse sistemose, efektyvaus C programinės kalbos kompiliatoriaus. 

Taigi, ar BPG gali reikšti JPEG pabaigos pradžią? 

Matyt, kol kas ne. Visų pirma, reikia prisiminti posakį „jei tai dar veikia, geriau ir neliesti“. O JPEG veikia, ir pakankamai gerai. 

Kita problema – kadangi tai ne programa, o naujas failo formatas, nors jo pranašumai ir būtų akivaizdūs, visų pirma jį turi priimti programinės įrangos kūrėjai, fotoaparatų, išmaniųjų telefonų ir įvairiausios multimedijos prietaisų gamintojai. 

Todėl tik pavieniai entuziastai, o ne didieji gamintojai gali pradėti naudoti BPG formatą, kol neatsiras jo palaikymo – pradžiai interneto naršyklėse, grafikos kūrimo programose. 

O palaikymo, matyt, greitai neatsiras, kol BPG paveiksliukai nepradės plisti kaip interneto puslapių dizaino elementas. Taigi, kaip ir kitų naujų formatų atveju, tai kiek primena vištos ir kiaušinio problemą. 

Nors BPG formato pranašumas jau akivaizdus – lyginant tokio paties dydžio JPEG ir BPG paveikslėlius, pastarųjų kokybė yra gerokai didesnė, tačiau tiek JPEG, tiek GIF paveisklėlius gali rodyti praktiškai bet koks kompiuteris ar išmanusis įrenginys. BPG – kol kas, deja, ne. 

Tačiau interneto komunikacijoje daug svarbiau, kad pranešimas, koks jis bebūtų, ar paprastas tekstas, ar videoįrašas, ar paveikslėlis, yra ne tik gautas, bet ir gautas gavėjui suprantamu formatu, o tokie dalykai kaip vaizdo kokybė, jau tampa antraeiliais. 
Todėl ir BPG formato paplitimo matyt teks palaukti, o belaukiant gali pasirodyti, kad jau atsirado ir dar efektyvesnių paveikslėlių duomenų suspaudimo būdų.

MokslasPlius.lt
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT