Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Europos Sąjungos Teisingumo Teismas: interneto svetainės negali būti verčiamos filtruoti žmonių keliamo turinio

Moksleiviai dirba su kompiuteriais
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Moksleiviai dirba su kompiuteriais.
Šaltinis: 15min
0
A A

Europos Sąjungos Teisingumo Teismas (ESTT) ketvirtadienį priėmė precedento neturintį sprendimą: autorių teisių savininkai negali reikalauti interneto svetainių diegti filtrų, skirtų tikrinti, ar žmonių įkeltas turinys nepažeidžia autorių teisių.

Šis sprendimas buvo priimtas atsižvelgiant į Belgijos autorių teisių gynimo asociacijos SABAM ir socialinio tinklo „Netlog“ bylą, kurią svarsto Belgijos teismas.

SABAM iš pradžių siūlė „Netlog“ susimokėti už jos narių paviešintus muzikos kūrinius, o šiai nesutikus pareikalavo įdiegti filtrą, kuris tikrintų visus į sistemą keliamus failus ir šalintų tuos, kurie pažeidžia autorių teises. Panašų filtrą jau yra įdiegusios kai kurios interneto svetainės, pvz., „YouTube“.

Tačiau „Netlog“ nesutiko savo lėšomis diegti tokio filtro, todėl ginčas persikėlė į teismus. Bylą nagrinėjęs Belgijos teismas paprašė ESTT išaiškinti, ar SABAM reikalavimai neprieštarauja ES direktyvoms.

ESTT nusprendė, kad reikalavimas įdiegti filtravimo sistemą, kuri būtų prevenciškai taikoma visiems vartotojams, prieštarauja ES direktyvoms. Mat tokia sistema būtų neproporcinga, pernelyg brangi ir pažeistų žmonių teisę į asmens duomenų apsaugą bei informacijos laisvę.

„Toks įpareigojimas akivaizdžiai pažeistų atitinkamo prieglobos paslaugų teikėjo laisvę užsiimti verslu, nes iš jo reikalautų įdiegti sudėtingą, brangiai kainuojančią, nuolat veikiančią ir tik savo lėšomis finansuojamą informacinę sistemą, – rašoma ESTT sprendime. – Ginčijama filtravimo sistema gali pažeisti ir šio teikėjo teikiamų paslaugų naudotojų pagrindines teises, būtent jų teisę į asmens duomenų apsaugą ir laisvę gauti ar skleisti informaciją.“

Teismo sprendime priduriama, kad sistema gali netinkamai atskirti neteisėtą turinį nuo teisėto, taigi ją įdiegus gali būti blokuojama ir teisėto turinio komunikacija.

Šis ESTT sprendimas gali būti labai naudingas failų dalinimosi, failų saugojimo, debesų kompiuterijos ir panašias paslaugas siūlančioms bendrovėms.

Panašų sprendimą ESTT buvo paskelbęs pernai lapkritį, nurodydamas, kad interneto paslaugų tiekėjai negali būti verčiami filtruoti interneto turinio.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT