Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Europos Teisingumo Teismas: apmokestinti galima ne visas atminties laikmenas

USB raktas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / USB raktas
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Europos Teisingumo Teismas (ETT) ketvirtadienį paskelbė sprendimą dėl atminties laikmenų apmokestinimo, kuria konstatavo, kad mokesčio už kopijavimą asmeniniam naudojimui taikymas visai skaitmeninio atgaminimo įrangai neatitinka Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2001/29/EB.

Dalyje Europos Sąjungos (ES) valstybių galiojantys mokesčiai atminties laikmenoms bei skaitmeninio atgaminimo įrangai seniai kelia diskusijų dėl jų tikslingumo, naudos bei lėšų paskirstymo.

ETT išaiškino, kad tarp šio mokesčio bei numanomo įrenginių naudojimo kopijuoti asmeniniam naudojimui „būtinas tam tikras ryšys“.

Todėl, anot teismo, skaitmeninio atgaminimo įrangai (tiek aparatams, tiek laikmenoms) toks mokestis negali būti taikomas, „kai jie nėra suteikiami privatiems vartotojams ir akivaizdžiai skirti kitam tikslui nei kopijavimas asmeniniam naudojimui“.

Kitaip sakant, įranga gali būti apmokestinta tik mažmeninėje rinkoje – prekes parduodant vartotojams. Didmeninėms įmonėms, perkančioms tokią įrangą savo reikmėms, šis mokestis neturėtų būti taikomas.

Teismo sprendimas yra sveikintinas signalas, nurodantis Europos įstatymų leidėjams pripažinti būtinybę adaptuoti šią „antikinę“ sistemą, kad ji atitiktų šiandienos realijas, – teigia B.Cosgrave.Tuo tarpu skaitmeninio atgaminimo įranga prekiaujančios įmonės „turi galimybę perkelti realią šio finansavimo naštą privatiems vartotojams“. Todėl joms apmokestinimas turėtų likti, o mokesčiai, anot teismo, turėtų būti užkrauti vartotojams.

Ketvirtadienį ETT skelbė sprendimą Ispanijos byloje tarp kompanijos „Padawan“, prekiaujančios kompaktiniais diskais ir MP3 grotuvais. Ji atsisakė mokėti „kompensacinį atlygį“ Ispanijos autorių teisių gynėjams.

„Šios bylos sprendimas duoda impulsą pokyčiams. Teismo sprendimas yra sveikintinas signalas, nurodantis Europos įstatymų leidėjams pripažinti būtinybę adaptuoti šią „antikinę“ sistemą, kad ji atitiktų šiandienos realijas“, – teigia IT, elektronikos, komunikacijos ir kitų sričių korporacijas bei asociacijas vienijančios ES asociacijos „Digital Europe“ generalinė direktorė Bridget Cosgrave.

Ginčai dėl skaitmeninės įrangos apmokestinimo jau kurį laiką netyla ir Lietuvoje. Autorių teisėms atstovaujančios organizacijos (Lietuvos autorių teisių gynimo asociacijos agentūra – LATGA-A ir Lietuvos gretutinių teisių asociacija – AGATA) siekia, kad „kompensacinis atlygis“ būtų renkamas ne tik perkant skaitmenines laikmenas (USB raktus, atminties korteles, standžiuosius diskus, kompaktinius diskus ir t. t.), bet ir skaitmeninio atgaminimo įrangą – pradedant televizoriais, mobiliaisiais telefonais ir baigiant įvairiais muzikos ar vaizdo grotuvais.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT