Dabar populiaru
Publikuota: 2019 spalio 14d. 13:46

Garso kasetės neišnyko – jų trūksta

Juostinė kasetė ir USB atmintinė
123rf nuotr. / Juostinė kasetė ir USB atmintinė

Kada paskutinį kartą rankoje laikėte garso kasetę? Tarškančios, specifinį kvapą turinčios ir dažnai problemų keliančios kasetės ne vienam šio straipsnio skaitytojui primins jaunystės laikus. Arba neseniai įvykusį vakarėlį, nes kasetės sugrįžo. Tas sugrįžimas sukėlė ir problemų – didžiausi kasečių gamintojai skundžiasi žaliavų trūkumu.

Nostalgija yra nepaprastas taikinys rinkodaros specialistų ginklams. Vinilinės plokštelės dabar yra išskirtinai populiarios, o iš paskos po truputį sugrįžta ir kasetės. Jaunesniems skaitytojams priminsime, kad kasetėmis vadiname analogines muzikos įrašymo laikmenas, naudotas kadaise dar prieš kompaktinius diskus, MP3 formatą ir dabar jo estafetę perėmusias tiesioginio transliavimo paslaugas.

2017 metai kasetėms buvo labai geri – jų pardavimas šoktelėjo 136 procentais. 2018-aisiais naujų kasečių pardavimas toliau augo, bet jau tik 19 procentų. Augimas tęsiasi ir toliau, tačiau jam koją kiša gamybos sunkumai.

Daugelis kasečių gamintojų savo gamybos konvejerius išmetė vos tik pasitaikė proga pereiti prie CD formato. Tačiau kasetės visiškai taip niekada ir neišnyko. Štai viena JAV įmonė „National Audio Company“ (NAC) anksčiau tiesiog kūrė įrašus, tačiau su laiku nebeliko kasečių, į kurias NAC galėtų įamžinti savo produkciją. Taigi, nedidelė bendrovė pati ėmėsi kasečių gamybos ir dabar yra pagrindinis žaidėjas šioje rinkoje.

Neseniai NAC įrašų studijoms išplatino pareiškimą, kad greitu metu tuščių, įrašymui paruoštų kasečių ims trūkti. Taip yra ne dėl to, kad NAC darbuotojai aptingo. Tiesiog vienintelė kompanija, gryninanti aukštos klasės gama fazės geležies oksidą (kubinės struktūros γ-Fe₂O₃), šiuo metu yra renovuojama ir negali pasiūlyti reikiamo vertingos žaliavos kiekio. Tas nelaimingas oksidas yra svarbi kasečių juostelių žaliava – audio kasetes įmanoma pagaminti ir jį pakeitus kitokiomis nanodalelėmis, bet tuomet jos būtų nepalyginamai brangesnės.

NAC laiško sulaukusios įrašų studijos ne juokais sunerimo. Viena vertus, to buvo galima tikėtis – γ-Fe₂O₃ gryninimui reikalinga įranga sensta. Tačiau kita vertus, šių mažų įrašų studijų pelningumas yra toks menkas, kad net kelios neišleistos kasetės gali sukelti skausmingą bankrotą.

NAC teigia, kad didžiosios katastrofos pavyko išvengti – neseniai įmonė įsigijo beveik 10 tonų geležies oksido. Bet šios žaliavos paklausa yra net penkis kartus didesnė. O alternatyvių šaltinių nėra.

Tiesa, kasečių entuziastai dėl to tikriausiai nesijaudina. Kasetės objektyviai yra prastesnė muzikos laikmena nei skaitmeniniai įrašai – jos skamba prasčiau, kainuoja daugiau ir dar kelia problemų. Entuziastai kasetes mėgsta dėl jų išskirtinumo ir keliamos nostalgijos – viso to galima surasti ir sendaikčių turguje. Bet ir ten kasečių kainos po truputį auga, kaip ir pačių geriausių jų grotuvų.

Technologijos.lt
Temos: 2 Laikmena Muzika

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

16:36
24:16
02:03

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT